Dnes je 14. 05. 2025
svátek má Bonifác

Památník by mohl být na místě pohřebiště

Archiv

Potomci navrhovali např.městský úřad…..Zastupitelé při prosincovém jednání celou záležitost odložili zatím na neurčito.


Nyní s vlastním návrhem předloženým do zastupitelstva (středa 25.1.2006) přišlo Kulturní sdružení občanů ČR německé národnosti – Základní organizace Nový Bor.


„Chceme, aby se pietním místem stalo místo pohřbení zavražděných osob. Navrhujeme postavení jednoduchého památníku s pamětní deskou. Chápeme to jako památník tragických událostí tohoto období a jako výraz usmíření všech křivd, které se odehrály v našem městě mezi občany české a německé národnosti,“ uvedla předsedkyně Kulturního sdružení Hildegarda Kopecká.


Podle vyjádření dalších členů se jich události bytostně dotýkaly, takže s touto iniciativou nespěchali.


 „Moc nás to po celá léta rmoutilo. Nicméně dáváme přednost usmíření před připomínáním křivd a jitření starých ran,“ napsala Kopecká.


Určitým problémem by mohla být přesná lokalizace pohřebiště, které je údajně někde za plotem Lesního hřbitova, snad poblíž památníku Rumburských hrdinů. Jeden z námětů dokonce je, aby Památník usmíření byl přímo naproti tomuto památníku. Na pamětní desku je navržen nápis: Památník usmíření.


Dne 2.června 1945 bylo na náměstí Nového Boru bezprávně zavražděno vojáky samozvaného 47. pěšího pluku československé armády 8 osob německé národnosti (uvedena jména s daty narození) a 3.června 1945 byl cestou ke státní hranici zavražděn na neznámém místě v lesích (jméno a datum narození).