Petr Starý, který by se měl stát členem osadního výboru v Kamenici, uvedl, že možnost založit toto sdružení přednesl na veřejné schůzi v Kamenici starosta Zákup, kde se setkalo s velkým ohlasem. Obyvatelé Kamenice mají totiž velké výhrady např. ke stavu autobusové čekárny, ničení místní komunikace zemědělskou technikou, a nedostatečné údržbě místního potoka. Založení výboru má zákupské zastupitelstvo na programu již tuto středu. Pokud jej schválí podle návrhu, bude mít sedm členů.
Osadní výbory požadují také všechny čtyři části v katastru Doks. Oficiálně svou žádost zastupitelstvu ale zatím předložil pouze Žďár. Tam by měl podle sdělení místostarosty Doks Miroslava Ottomanského vzniknout výbor o třech členech.
O zřízení osadních výborů uvažují i jinde. Např. tajemnice městského úřadu v Kamenickém Šenově Marie Horčičková uvedla, že se mluví o záměru zřídit osadní výbor v Práchni, která se po roce 1990 připojila ke Kamenickému Šenovu. Podle jejího názoru se myšlenka osadního výboru může stát částí předvolební kampaně.
Osadní výbor je oprávněn předkládat zastupitelstvu či radě návrhy týkající se rozvoje části obce a rozpočtu obce a vyjadřovat se k návrhům rozhodnutí, týkajících se příslušné části obce. Tak mohou i části, které nemají svého zastupitele, zasahovat do rozhodování obce a podílet se na hospodaření s obecním rozpočtem.
Ustanovení osadního výboru schvalují zastupitelstva obcí a zároveň jmenují jeho předsedu. Požádá-li předseda osadního výboru na zasedání zastupitelstva obce o slovo, musí mu být uděleno.