Nemocnice chce problémům s opilými výtržníky na dětském oddělení zabránit a zřejmě již v létě pro ně vyčlení zvláštní místnost se dvěma lůžky. Podobně jako na záchytce v ní bude kamera, aby zdravotníci věděli, co pacient dělá a jestli nepotřebuje pomoc. Nemine totiž týden, aby se v nemocnici neobjevilo opilé dítě nebo mladý člověk. Alkohol někdy kombinují s drogami. Nejčastěji zdravotníci přijímají opilé pacienty ve věku mezi 15 a 17 lety, ale pamatují si i na alkoholem podroušené jedenáctileté dítě.
"Nedávno nám jeden osmnáctiletý mladík v opilosti demoloval na dětském oddělení zařízení a dvě sestry a lékař měli práce nad hlavu, aby ho uklidnili. Přetrhal i pásy, jimiž ho zdravotníci kvůli bezpečnosti ostatních pacientů upoutali k posteli," řekl mluvčí nemocnice Petr Pokorný.
Podle mluvčího opilí výtržníci v okolí hospitalizovaných dětí řvou, opakovaně zvrací a sestry po nich neustále uklízí. Pak se opilci vyspí a odejdou. Jen výjimečně se zdravotníkům omluví.
Děti a mladí se dostávají ve městě k alkoholu snadno především v prodejnách potravin. Například 16. dubna lékař ošetřil jednoho ze čtyř třináctiletých a čtrnáctiletých školáků, kteří se nalévali levným krabicovým vínem na autobusové zastávce v České Lípě. Některé opilé mladé lidi přivážejí sanitky do nemocnice dokonce v bezvědomí. Lékaři z českolipské nemocnice poukazují na nízkou úroveň ochrany mládeže před alkoholem.
"Selhává rodinné zázemí i společnost. Politici, umělci, soudci a další veřejné osobnosti dávají dávají dětem špatný příklad, když se sami opíjejí a dopouštějí se pak trestných činů nebo přestupků. Policejní razie proti prodávání alkoholu dětem a mladistvým jsou nedostatečné a tresty pro obchodníky málo přísné," upozornil Pokorný.
Jak uvedl zástupce policejního ředitele v České Lípě Vladimír Hysek, je velký problém, kam jinam než do nemocnice odvézt opilé výtržníky - ať již mladé nebo dospělé. V celém Libereckém kraji totiž není ani jediná "záchytka". "Pokud se neocitnou ve stavu, kdy je ohroženo jejich zdraví nebo život, dopravíme je většinou domů. Do policejní cely je dávat nechceme. Museli bychom je tam sledovat a nejsme vyškolení zdravotníci, aby jim dokázali v případě komplikací pomoci," shrnul Hysek.