Dnes je 15. 05. 2025
svátek má Žofie

Objevování Podkarpatské Ukrajiny

Archiv

Podle místostarosty Pazourka jsou vztahy se všemi těmito městy na velmi dobré úrovni, ale s posledně jmenovaným, Užhorodem (120 tisíc obyvatel), je to prý nejvřelejší.


Určitou roli tu pravděpodobně hraje i příbuznost jazyků, tedy zanedbatelná jazyková bariéra.


Spolupráce mezi Českou Lípou a Užhorodem vznikla oboustrannou iniciativou v roce 1999. Svou zásluhu na tom má i užhorodský spolek J. A. Komenského a spolek T. G. Masaryka. Jednou ročně zavítá delegace českolipských zastupitelů a zástupců podnikatelské sféry na Ukrajinu a samozřejmě delegace Užhorodu zase do České Lípy. Českolipští zástupci se účastní i slavností, které se každoročně v Užhorodu pořádají. Odehrávají se v centru města, kde vznikne asi dva kilometry dlouhý trh. Vrcholem slavností je kulturní vystoupení různých národností, které tu žijí.


Užhorod byl odjakživa křižovatkou mnoha kultur, žijí tu např. Češi, Rusíni, Němci, Maďaři, Poláci a další. Jeden spolek tu dokonce otevřel kavárnu jménem Česká Lípa. Měli s tím trochu problém, protože nápis chtěli mít v latince a tady, jak všichni víme, píší azbukou. Nakonec dostal spolek zvláštní povolení a název kavárny si prosadili. Jak prý sami říkají, město s lepším jménem si prý ani nemohli vybrat, protože to je pro ně symbol Česka.


Významným úspěchem této spolupráce se stala v květnu uzavřená partnerská dohoda mezi Slovanským institutem v Užhorodu a Obchodní akademií v České Lípě. Pobočka Slovanského institutu má 700 studentů, z nichž 250 se učí česky. K tomu místostarosta Pazourek dodal, že „není moc míst na světě, kde je touha učit se česky“. Z České Lípy dostávají učebnice, knihy a další pomůcky pro výuku češtiny.


První návštěva ukrajinských studentů v našem městě se uskutečnila v květnu tohoto roku. Výhledově se počítá s výměnou učitelů jazyků na určitou dobu. Podle místostarosty Pazourka ještě před dvěma lety nemělo českolipské gymnázium zájem o ruštinu. Nyní se karta obrátila a na gymnáziu prý uvažují o výuce ruského jazyka.


Další úspěšná spolupráce by se mohla vyvinout, jak řekl místostarosta Pazourek, v oblasti sportu. Užhorod hraje 2. ukrajinskou ligu a českolipský fotbal má zájem o působení jejich fotbalistů u nás. Buď by tu mohli pracovat, nebo hrát jako profesionální fotbalisté.


Místostarosta Pazourek se chystá jet na Ukrajinu, kde chce mimo jiné i předložit ukrajinské straně naši představu o fotbalové spolupráci. Téměř všichni, kdo navštívili Podkarpatskou Ukrajinu, se shodují v jednom: zdejší příroda je neskutečně krásná. Faktem prý je, že v některých oblastech se sice vracíte o desetiletí zpět, ale když tam nežijete, zdá se to být romantické. Třeba Koločava, vesnice, ve které žil hrdina Olbrachtova románu Nikola Šuhaj Loupežník.