Na ploše o rozloze téměř 300 hektarů ale určitě nebude přistávací plocha pro těžká dopravní letadla, ani zábavní park typu Disneylandu. Na vyhodnocení projektů má kraj dva měsíce.
Liberecký kraj převzal letiště v bývalém vojenském prostoru předloni na podzim, rozsáhlé pozemky od té doby spravuje Krajská správa silnic. Kraj v září vyhlásil veřejnou soutěž na záměr využití bývalého vojenského letiště, výrazně ale projekty omezil. Zadání především vyloučilo průmyslovou výrobu, která by ohrožovala životní prostředí jedovatými látkami a dalšími škodlivinami, prachem nebo hlukem. Šanci na úspěch nedostaly ani projekty, které by snížily atraktivitu území pro cestovní ruch.
Ralsko je nedotčeným územím s nádhernou krajinou, kterou by kraj v budoucnu rád využil především jako rekreační oblast. Už za první republiky oblast patřila k oblíbeným turistickým destinacím. Postupně tak v Ralsku přibývá značených turistických tras a stezek, stále ale chybí hlavně služby a zázemí. "Pro turismus se musí vytvořit podmínky. Jednu z nich vidím v udržení občanů v této oblasti natrvalo, proto chceme také vytvořit pracovní příležitosti," řekl starosta Ralska Jindřich Šolc.
Rozlehlý areál by měl především zajistit práci pro 1900 obyvatel Ralska, aby město nebylo jen noclehárnou. Dnes musí většina místních do zaměstnání dojíždět do desítky kilometrů vzdálené České Lípy nebo Mladé Boleslavi. Přesto se tam nezaměstnanost pohybuje kolem 16 procent. Existují ale například plány firmy, která tam chce likvidovat odpady, jiná by ráda na letišti postavila sluneční elektrárnu o rozloze 120 hektarů. "Jakékoli záměry ale musíme komunikovat hlavně s lidmi, kteří v oblasti žijí," řekl liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD).
Bývalý Vojenský prostor Ralsko zaujímal rozlohu 250 kilometrů čtverečních, až do počátku 90. let v něm působila sovětská armáda. Už před příchodem sovětských vojsk ale prostor sloužil zhruba od poloviny minulého století nejprve české armádě. V posledních letech ale areál chátrá a přibývají v něm černé skládky. Po působení ruské armády tam navíc zůstaly tuny nevybuchlé munice a vážné znečištění ropnými látkami, což může investory odrazovat. Pyrotechnici odhadují, že očista území bude trvat ještě deset let. Běžným turistům ale podle nich žádné nebezpečí nehrozí.