Pozemky jsou dnes zalesněny a podle názoru lesních odborníků se nejedná o nijak kvalitní porost. Údajně jsou i součástí schváleného dobývacího prostoru. U zástupců města se však firma zatím s velkou vstřícností nesetkala. Jako v jiném případě se odpůrci rychlého uzavření smlouvy brání tím, že les nemá funkci pouze hospodářskou, ale např. i rekreační. Neuspokojuje je ani vyjádření, že technická rekultivace bude zahájena až to technologie těžby povolí, ani vyjádření zástupce firmy, že problematika zajištění dopravy k těženému území nemusí zástupce města zajímat. S těžbou by se mělo začít v roce 2004.
V současné době má město uzavřenou smlouvu o budoucí smlouvě týkající se těžby písku se stejnou firmou také v Žizníkově na 8659m2. Zde má být sjednána nájemní smlouva od 1. 1. 2002 na dobu těžby a rekultivace, do r. 2004 za 15 Kč/m2.
Není to tak dávno, co se 1454 občanů podepsalo v České Lípě pod petici odmítající rozšíření těžby písku v těsném sousedství České Lípy. Bohužel až v době, kdy bylo více méně rozhodnuto. Zastupitelé tehdy souhlas s těžbou zhruba na 52 ha, jež má probíhat postupně spolu s následnou rekultivací, poskytli výměnou za 7,5 mil. Kč do městského rozpočtu od těžařské firmy.