Město Nový Bor investovalo prostřednictvím uvedené makléřské firmy v květnu loňského roku 15 milionů korun do nákupu amerických akcií. Konkrétně se jednalo o pětinu finančních prostředků, které město získalo z prodeje akcií plynárenské a elektrárenské společnosti. Tuto částku se město rozhodlo vložit do obchodu s akciemi jako svou rezervu, protože v danou dobu nemělo připravený žádný investiční záměr.
Ke vzniku a průběhu transakce se vyjádřil radní Nového Boru Ota Košek.
Město vypsalo výběrové řízení na makléřskou firmu, které chtělo obchodování svěřit. Z výběrového řízení, kam se přihlásilo deset zájemců, vybrala komise pět firem, které městu poskytovaly největší záruky. Čtyři z vybraných se orientovaly pouze na domácí trh a jejich provedené transakce byly krátkodobého charakteru s výnosem o málo vyšším než výnos z termínovaných vkladů. Poslední vybranou firmou byla právě Private Investors a.s. (PI), se zaměřením na obchodování na americkém trhu.
Nabídku této společnosti podloženou auditem předložil městu Petr Kuka, člen dozorčí rady PI, který byl v tomto případě správcem městské investice a při jednáních s městem firmu zastupoval. Město si pro jistotu nechalo PI prověřit jednou pražskou auditorskou společností. Ta kromě hospodaření firmy prověřila i jednotlivé její členy včetně jejich soukromých finančních závazků a půjček a žádné nesrovnalosti neshledala. Naopak, společnost měla vykazovat vysoké zisky.
Podle smlouvy uzavřené mezi Novým Borem a PI měly být městské prostředky uloženy na speciálním účtu a jak finance, tak nakoupené akcie zůstávaly stále v majetku města. Společnost městu avizovala nejen dorovnání počáteční ztráty, ale do roku 2004 slibovala až patnáctiprocentní zisky. Jediným rizikem mohl být případný pokles kurzu. Každý klient si pak stav svého portfólia mohl kdykoli kontrolovat na serveru společnosti.
K 1. červnu tohoto roku byl však na Private Investors najednou vyhlášen konkurz. V usnesení Městského soudu v Praze, který rozhodl o uvalení konkurzu, je jako zdůvodnění uvedeno: „Dopisem na druhé straně výpisu ze dne 18.5. 2001 dlužník prohlašuje, že není schopen vzhledem k dlouhodobému nepříznivému vývoji na kapitálových trzích v USA, plnit své závazky vůči klientům.“
Přibližně čtrnáct dnů poté hlavní majitel zbankrotované firmy Dušan Tejkal veřejně potvrdil, že krach způsobily finanční spekulace jeho společníka Dana Papouška. Komise pro cenné papíry neprodlenně zajistila zablokování účtů PI a následně podala trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku na představitele společnosti.
Během dalšího šetření se prokázalo, že společnost, i když podle smlouvy nebyla vlastníkem akcií, akcie použila jako zástavu při svých aktivitách v USA.
Město Nový Bor se přihlásilo o své pohledávky, ale podle Koška v tuto chvíli již přišlo o dorovnání 24% ztráty, která při obchodování vznikla a která měla být dorovnána přibližně koncem letošního roku. Uplatněny nemohou být ani předpokládané zisky.
K celé kauze jsme se 14 dní snažili získat také vyjádření novoborského starosty Ivana Lacka či místostarosty Zdeňka Málka, přičemž se nám telefonicky podařilo spojit pouze s místostarostou. Ten nás však odkázal na vedoucího finančního odboru, který je o problému nejlépe informován a dále uvedl, že situace je velmi ožehavá. Vedoucí FO však chtěl k podání informace pověření od starosty nebo místostarosty. Ani jeden z představitelů města však k zastižení již nebyl. Jak se podařilo zjistit, s nastalou situací kolem popsané investice byli seznámeni zastupitelé na neveřejné části svého červnového zasedání.