Tzv. Fond malých projektů podporuje rozvoj zejména v oblasti malých přeshraničních aktivit typu "people-to-people", rozvoj cestovního ruchu a zlepšení lokální infrastruktury.
Malé projekty typu "people-to-people" jsou zaměřeny na rozvoj a zvýšení spolupráce mezi sousedními regiony na obou stranách hranice s výhledem na společné zlepšení kulturního, vzdělávacího a společensko-hospodářského rozvoje, životních podmínek a pokračujících kontaktů.
Projekty cestovního ruchu podporují rozvoj cestovního ruchu jako důležitého faktoru pro místní a regionální hospodářský rozvoj a rozvoj zaměstnanosti v česko-německých příhraničních oblastech.
Malé infrastrukturní projekty mají za cíl zlepšit základní technickou infrastrukturu, která představuje vážný problém pro malé obce a osady v příhraničních regionech, vč. rehabilitace turistických atraktivit.
Podle typu projektu jsou stanoveny následující priority, k nimž se při rozhodování o dotaci přihlíží:
· společné financování s programem Interreg (pro všechny projekty);
· přeshraniční dopad (pro všechny projekty);
· rekonstrukce a opravy, nikoliv nové stavby (pro všechny infrastrukturní projekty);
· projekty týkající se staveb zapsaných na Seznamu nemovitých kulturních památek (pro projekty rehabilitace turistických atraktivit);
· připravenost k realizaci (pro všechny projekty, zvláště infrastrukturní projekty);
· rekonstrukce ke zlepšení hospodářského rozvoje (pro projekty technické infrastruktury);
· projekt zapadající do rozvojové strategie NUTS II (pro všechny projekty);
· projekt zapadající do rozvojové strategie NUTS III (pro všechny projekty).
U neinvestičních projektů může být hrazeno 90% nákladů (při stanovení minimální a maximální hranice), u investičních projektů 75% nákladů. Každý úspěšný žadatel musí zaplatit příspěvek ve výši 5% z celkových nákladů projektu na úhradu administrativních nákladů sekretariátu SFMP. Povinností každého žadatele je mít německého partnera(y) v příslušném příhraničním regionu Maximální doba trvání projektu je 12 měsíců (od 1.6.2002 do 31.5.2003.
Žadateli mohou být například: města a obce, státní orgány s působností v příhraničním regionu (vyjma působnosti odpovídající výkonu státní správy), vyšší územněsprávní celky (kraje), sdružení právnických osob (např. mikroregiony), organizace založené nebo provozované obcemi, profesní komory (např. obchodní, hospodářské, agrární atd.), školy a jiné vzdělávací instituce, nadace, obecně prospěšné společnosti, občanská sdružení, jiné nevládní organizace atd.
Podrobnější údaje jsou zde (pod heslem CBC Phare Společný fond malých projektů - aktuální programy - region Nisa).