Dnes je 15. 05. 2025
svátek má Žofie

Norská škola života

Archiv

Nabídku iniciovala vyšší odborná škola RAUME, která má sídlo v našem spřáteleném městě Molde. Ředitel školy Vidar Hallas nám na schůzce u starosty Petra Skokana vysvětlil, o jakou školu se jedná. Podle našich vžitých představ je to škola neobvyklá a neobyčejná. Troufám si říci, že sen mnoha studentů.


Idea vzniku vyšší lidové školy vznikla v Norsku už v 19. století. Tedy v době, kdy přístup ke vzdělání měli pouze bohatší vrstvy obyvatel. Méně majetní neměli šanci vzdělání získat a tím jim bylo i znemožněno postoupit nějakým způsobem výše na sociálním žebříčku. Proto už tehdy vznikl tento druh školy, aby si nemajetní aspoň trochu zvedli sebevědomí.

V současné době má škola RAUME stejnou podporu jako jiné vzdělávací instituce v Norsku. Roční školné činí 60 tisíc norských korun, žáci dostávají stipendium 30 tisíc NK. Na škole se nedělají žádné přijímací ani závěrečné zkoušky. Obvykle sem přichází studenti mezi 17-19 rokem, kteří ukončili střední školu a uvažují o vysoké.

Studium na RAUME je jednoleté, jinak se jí také říká „škola života“, kde si mládež prohlubuje své zájmy. Nabízí celou řadu aktivit a oborů, např. vodní sporty ( kajakářství atd.), snowboard, fotbal (v Molde je nejlepší fotbalový klub Norska), ale i např. výrobu nožů, život v přírodě ( horolezectví, potápění), malování, fotografie ( sporovní a přírodní), nebo studium hudby a dramatu. V praxi to znamená, že se studenti v této škole z jedné poloviny zabývají svým vybraným oborem a z druhé poloviny společnými obory. Vzhledem k našim českým zažitým poměrům ve školách musíme uznat, že se jedná o opravdu netradiční přístup k dalšímu vzdělávání.

Škola RAUME nabízí tedy dvěma českolipským studentům absolvovat zde roční studium. Město Česká Lípa nyní uvažuje, jak spolufinancovat roční pobyt pro tyto dva studenty. Spoluúčast na financování přislíbilo i město Molde, protože oproti ČR jsou v Norsku všeobecně finanční náklady mnohem vyšší. Z debaty na radnici vyplynulo, že zájem na realizaci tohoto ročního pobytu je oboustranný. Pro potenciální české studenty by to opravdu asi byla životní šance. Oficiálním jazykem je norština, ale převážná většina Norů zvládá dokonale angličtinu. Proto se u zájemce předpokládá její znalost. Ředitel Hollas se zmínil o tom, že studenty by čekal i kurs norštiny. Jako perličku uvedl, že na škole mají studenta z Pobřeží slonoviny, který už norštinu konverzačně zvládá. Tak, studenti, přemýšlejte o této šanci!

Druhá nabídka našich norských partnerů je rovněž zajímavá a atraktivní. Jedná se o to, že do Molde by měla autobusem vycestovat skupina lidí na 7-10 denní pobyt. Ubytováni by byli ve škole RAUME a mohli by zde absolvovat kurs, o který by měli zájem ( kajak, horolezectví, výroba nožů...), podnikali by poznávací výlety do okolí atd. Také účastníky této akce by město chtělo finančně podpořit. Na otázku, kdo se může zúčastnit, nebo jak bude probíhat výběr starosta řekl, že přihlásit se může kterýkoliv občan České Lípy a vše bude včas zveřejněno. Záleží prý ale také na tom, zda se přihlásí potřebný počet zájemců na naplnění autobusu.