„Je téměř neuvěřitelné, že přes odpor občanské veřejnosti, nesouhlasnému stanovisku všech obcí a nekorektnímu projednávání celé záležitosti, je možné, že o celém projektu se stále uvažuje reálně. Stejně tak je zarážející, že se uvažuje o nejjednodušším řešení a ostatní varianty (podzemní vedení, dodávky z Německa či posílení současného vedení) vůbec nejsou ve hře. Současně nelze jen čekat a doufat, že krajské zastupitelstvo, jemuž schvalování územního plánu náleží, odolá tlaku mocné energetické lobby.
Pro mě je absolutně nepřijatelné, aby poslední zachovalé lesy na severu Čech byly znehodnoceny vysokonapěťovým vedením, když nebyly odborně zpracovány jiné varianty včetně ekonomického kalkulu. Lužické hory jsou přitom přímo předurčeny pro rozvoj turistického ruchu, který by rozvoji celého regionu výrazně pomohl.
Celá kauza je o to vážnější, pokud si uvědomíme, že jistě souvisí i se schválenou variantou privatizace české energetiky, kdy se zřejmě "počítá" se zachováním monopolu (současná privatizace ČEZu i rozvodných sítí).
Vývoj situace také svědčí o velmi malé úctě k soukromému majetku, který je v České republice libovolně znehodnocován se souhlasem státu. Nedotknutelnost soukromého majetku by přitom měla být jedním ze základních úkolů každého státu. Je také nepřijatelné, aby v takovýchto případech, kde proti sobě budou stát samospráva na straně jedné a zájem státu či v tomto případě soukromé firmy, se střet zájmů nakonec řešil vyvlastněním, které bude posvěceno zákonem, jak veřejně plánuje sociálně demokratická vláda. Nedávno přijatý zákon o dálničním obchvatu Plzně, hlasování jsem se odmítla zúčastnit, by měl být dostatečným varováním.
Ze všech uvedených důvodů využiji všech možností poslaneckého mandátu, abych celý projekt pomohla zastavit. Současný stav jeho projednávání a plánování považuji za skandální. Nadále se tímto problémem budu zabývat a samozřejmě budu také jednat se zástupci Severočeské energetiky,“ uvedla Machatá.