Podepsaných 231 nájemníků vyzývá orgány města ke třem změnám v přijatých pravidlech privatizace městského bytového fondu.
Především požadují, aby byla vyloučena možnost prodeje bytů třetím osobám z obavy, že by tento vlastník mohl nájemníka vystěhovat.
/Možnost prodeje bytu třetí osobě poskytuje zákon a nastává tehdy, když stávající nájemník neprojeví o koupi svého bytu zájem ve stanovené lhůtě. Nový majitel může stávajícího nájemníka vystěhovat pouze rozhodnutím soudu za přesně stanovených okolností a podmínek. Jak ukazuje praxe, je ale také pravda, že nežádoucímu nájemníkovi může majitel domu bydlení velmi znepříjemnit a dovolat se práva bývá zdlouhavé./
Dále petice požaduje, aby část peněz(25%), které město získá z prodeje bytů, byla "vrácena" do fondu oprav. Argumentem je, že nájemné, které nájemníci dosud zaplatili, nebylo vždy použito na investice do domu, kde bylo vybráno, údržba tak byla zanedbána a noví majitelé bytů tím budou poškozeni.
/Podle přijatých pravidel prodeje je v České Lípě výchozí cena bytů s více než 4 byty stanovena podle kategoriií na 1.850 Kč, 1750 Kč, 1650 Kč a 1550 Kč, přičemž se budou uplatňovat různé slevy, zohledňující počet bytů v domě, jeho polohu, stáří, investice od r. 1995, event. věk nájemníka a invaliditu, takže výsledná cena bude většinou nižší než 50% odhadní ceny bytu.
Navíc se zastupitelé přijetím státní půjčky do Fondu rozvoje bydlení zavázali, že 50% výnosů z prodeje obytných domů a bytů z majetku města bude použito na splácení této půjčky. Se zbytkem se počítalo na financování nové bytové výstavby na Ladech./
Třetí požadavek se týká vypořádání smluvního vztahu města se současným správcem. Znamená to, že před podepsáním kupní smlouvy je třeba ukončit smlouvu s dosavadním správcem a majetek předat včetně vyúčtování a kontroly hospodaření města.
Zda a v jaké míře zastupitelé České Lípy k požadavkům vzneseným v petici, přihlédnou, by se mohlo rozhodnout na zasedání zastupitelstva města.