Dnes je 14. 05. 2025
svátek má Bonifác

Nádražní budova pod stromeček

Archiv

Jak řekl jejich pracovník Antonín Parýzek,  celý objekt již modernizaci nutně potřeboval. „Byla dlouhodobě plánována a jsme rádi, že se to stihlo ještě letos,“ dodal Parýzek.


Svou finanční troškou přispěl i Městský úřad v Novém Boru, který uhradil 100 tisíc korun za projektovou dokumentaci.


„Finance na projekty se nám rozpočtují velice obtížně, takže v případě nádražních budov se často obracíme na zastupitelstva měst a obcí, aby rekonstrukce dostaly jaksi základní impuls. To je potom velice urychluje,“ vysvětlil Parýzek.


Nový Bor se tak přičlenil do řady měst, kde rekonstrukce nádražních budov proběhly s obdobným scénářem. Přesto se tato stotisícová částka stala dokonce předmětem kritiky na nedávném shromáždění sportovců TJ Jiskra, kteří požadovali větší podporu ze strany radnice.


„To říkají lidé, které naposledy cestovali z Boru vlakem asi v minulém století a nevědí, že nádraží bylo ostudou města. Já krok ČD nesmírně oceňuji a nevím, že by některý zastupitel byl jiného názoru,“ uvedl zastupitel František Kuric (ČSSD).


Udělalo se zateplení fasády a budova má i hezoučký kabát. Nová je střecha. Zásadními úpravami prošly vnitřních prostory, které mají kulturnější vzhled a přinesly lepší zázemí také pracovníkům ČD. Došlo také na oddělení komerčních prostor od prostor, které slouží cestujícím.


„Jde hlavně o hojně navštěvovanou restauraci, která doposud byla problémovým prostorem zdejšího nádraží.Samostatný vchod do restaurace a samostatné záchody jsou také přínosem pro kulturu pobytu cestujících,“ řekl Parýzek.


Nádraží nyní odpovídá standardům Evropské unie, včetně bezbariérových přístupů a vstupů na fotobuňky. Ostatně tak rozsáhlou opravu objekt ve své 140leté historii ještě neprodělal. Poslední větší úprava byla prováděna ještě za „první republiky“.