Dnes je 02. 05. 2025
svátek má Zikmund

Lindavská sklárna Ajeto se chce stát turistickým cílem

Archiv

Dosud se sklárna otevírala pro veřejnost jen jednou do roka, zájem lidí byl ale mnohem větší, řekl mluvčí společnosti David Sobotka.


"Stále nám kvůli tomu volají, proto jsme se rozhodli jim vyhovět," podotkl. Pro turisty se otevřou prostory někdejší stodoly v sousedství sklárny, firma do nich investovala asi 2,5 milionu korun. Letos tam instalovala malou plynovou pec, v příštím roce k ní ještě pořídí chladící pec. Potom začne vzorová výroba pro turisty, bude tam i občerstvení a prodej uměleckého skla. Pokud to program dovolí, budou moci turisté nahlédnout i do velké sklárny, v níž se obvykle vystřídá za týden až deset umělců, kteří zde s pomocí zkušených sklářů ztvárňují své umělecké projekty. "Je se tam pořád na co dívat, ale umělci nestojí vždy o to, aby jim někdo koukal pod roku," poznamenal Sobotka.


Sklárna v Lindavě není jediná v Libereckém kraji, která profituje z turistického ruchu. Již několik let je pro ně otevřená i sklárna společnosti Novosad a syn v Harrachově na Semilsku. Vloni do ní zavítalo asi 60.000 návštěvníků.


Sklárna Ajeto se specializuje na malosériovou výrobu komplikovaných a exkluzivních děl z ručně foukaného skla. Uměleckým ředitelem firmy je renomovaný designér a architekt Bořek Šípek. Roční obrat firmy s 55 zaměstnanci se pohybuje kolem 45 milionů korun.


Téměř 85 procent produkce míří do ciziny, hlavně do USA, Itálie, Německa a Beneluxu. Stále více vyváží firma i do Asie, Šípek otevřel v Šanghaji své muzeum. I v Česku kupují sklo z Lindavy převážně zahraniční obchodníci. Díla sklárny Ajeto zdobí například královský palác v Norsku, luxusní zaoceánské lodi nebo nizozemský královský dvůr. Lustr podle návrhu Bořka Šípka visí i v obnovené opeře v Bělehradě.