Se zpožděním přijel i předseda strany, premiér Mirek Topolánek. Pro toho byl zřejmě liberecký sněm velmi důležitý, protože na něj spěchal přímo z Bruselu, kde se zúčastnil mimořádného summitu EU k finanční krizi.
"Nebudeme se zabývat změnami ve vedení strany, k tomu se zřejmě sejdeme až týden před samotným kongresem ODS," řekl novinářům před jednáním předseda regionální rady v Libereckém kraji Přemysl Sobotka. Dodal, že dnešní sněm má především za úkol nominace pro kandidátku do Evropského parlamentu, kde by měl Liberecký kraj reprezentoval Eduard Kožušník. Liberecké ODS se proto přijel představit i předseda klubu ODS v EP Jan Zahradil, který by měl příští rok obhajovat svůj post v pozici lídra kandidátky občanských demokratů.
Navzdory tomu premiér Topolánek do Liberce dorazil, byť s více než hodinovým zpožděním. Ještě v 16:30 měl přitom v Bruselu tiskovou konferenci, na jejímž závěru se tamním novinářům omluvil kvůli nedostatku času. "Omlouvám se, trochu jsme ve spěchu, za 25 minut nám letí letadlo," řekl. Dodal, že kvůli nedostatku času musel zrušit i plánované setkání s šéfem Evropské komise Josém Barrosem. S ním se měl bavit hlavně o nadcházejícím českém předsednictví.
Na otázku, proč je pro něj sněm v Liberci tak důležitý, novinářům Topolánek řekl: "Je to první regionální sněm před kongresem, i když ne nominační. Vždycky jsem tady měl podporu a stojím o ni nadále, proto jsem ho chtěl stihnout." Ke svým plánům na řešení problémů strany se nechtěl vyjadřovat. Jde podle něho o vnitrostranickou záležitosti, která v této fázi nemusí média ani veřejnost zajímat. "Veřejnost musí zaznamenat výsledek kongresu, personální změny a to, co chce ODS pro veřejnost dělat," řekl Topolánek, který chce na kongresu obhajovat svůj post.
Své vize přijel do Liberce představit i Pavel Bém, který chce na prosincovém kongresu strany kandidovat proti Topolánkovi. Jeho vystoupení vyvolalo mezi libereckými občanskými demokraty rozporuplné reakce. Jedni ocenili, že se nezbavuje zodpovědnosti za současnou situaci ODS, jiní mu vytýkali, že se ke své odpovědnosti dost nehlásí. "Ta diskuse v tuto chvíli určitě není o podpoře, ale o základních otázkách, co jsme udělali špatně, co máme změnit, kam máme jako strana jít, abychom se stali čitelnější pro naše voliče," řekl po svém vystoupení novinářům Bém.
Podle Béma je vnitrostranická diskuze začátkem dlouhé cesty, která může trvat měsíc, rok nebo třeba deset let. "To je ale důležité proto, aby ODS získala zpět své ztracené voliče, aby byla dál tou silnou pravicovou stranou, která brání nejen nástupu socialistů k moci, ale také té rudé síly, která se začíná usídlovat v kancelářích Moravskoslezského či Karlovarského kraje," řekl Bém