Dnes je 01. 05. 2025
svátek má , je Svátek práce(1899).

Liberecká teplárna se hromadného odpojování odběratelů neobává

Archiv

Navíc podle něho odpojení komplikují různá územní a ekologická omezení. Odpojením od teplárny pohrozili odběratelé ze sdružení Teplo za 399,90!, kteří reprezentují téměř pětinu odběratelů. Donutilo je k tomu další zdražení od 1. října. Za gigajoul tepla budou odběratelé platit 698 korun, což je o téměř 18 procent více než dosud.


"Bereme hrozbu odpojením vážně, nicméně jsme přesvědčeni o tom, že k tomu není důvod a že je to nereálné," řekl dnes novinářům Balcar. Připustil ale, že ohlášené zdražení opět zkomplikovalo jednání o nových smlouvách s odběrateli, kteří odmítli přistoupit na dvousložkovou cenu tepla a dostali k 30. červnu výpověď. Nové smlouvy je přitom třeba podepsat do konce prosince, jinak některým domácnostem přestane teplárna dodávat teplo. "Nemůžeme dodávat teplo nikomu, s kým nemáme podepsanou smlouvu," upozornil Balcar. Na uzavření nových smluv už podle něho mnoho času nezbývá, pokud se teplárna se správci ve sdružení nedohodne, je podle Balcara připravena oslovit přímo vlastníky jednotlivých domů.


Proti dalšímu zdražení tepla protestuje nejen sdružení Teplo za 399,90! O odpojení začali uvažovat i ti, kdo smlouvy s teplárnou mají. "Pokud teplárna nezlevní, je tohle poslední topná sezona, kterou budeme na centrální teplo napojeni," řekl nedávno ČTK předseda SBD Pozemní stavby Victor Šálek. Družstvo má podle něj připraveny projekty na vybudování plynových kotelen pro všech svých 5500 domácností. "Jsme připraveni začít v říjnu stavět," řekl Šálek. Podobně jsou na tom i další odběratelé. Podle Alexandra Kendika, který vlastní několik bytových domů, se i při rostoucí ceně plynu investice do vlastní kotelny vyplatí.


Teplo z liberecké teplárny zdražilo už od nového roku o více než desetinu, a nyní znovu poroste. Meziročně se cena zvýšila o více než 30 procent. Podle Teplárny Liberec je hlavním důvodem vysoká cena plynu a mazutu, jimiž se v Liberci topí. Její kritici ale upozorňují na to, že musejí platit i zhruba třicetiprocentní ztráty tepla v rozvodech. "Máme připraven plán investic, kterými postupně ztráty snižujeme, pokud by ale došlo k dalšímu odpojování, bude to znamenat vyšší ztráty a dražší teplo," poznamenal Balcar. Rozvodná síť v Liberci je totiž parovodní a výrazně předimenzovaná. Kvůli ukončení textilní výroby se dnes v Liberci vyrábí zhruba polovina tepla, než na jaké byly rozvody vybudovány.


Teplárna Liberec patří do skupiny MVV Energie CZ, zásobuje teplem stotisícový Liberec a Vratislavice nad Nisou. Vyrábí také elektrickou energii a je dodavatelem zemního plynu. Ceny Teplárny Liberec kritizuje nejen sdružení Teplo za 399,90!, ale i anonymní iniciativa Čisté v ruce, která na svých internetových stránkách obvinila mateřskou společnost MVV Energie CZ z předražování tepla a tunelování. Kritici teplárny se obrátili s žádostí o pomoc i na Poslaneckou sněmovnu, žádají změnu legislativy, která by umožnila liberalizaci trhu s teplem a větší kontrolu dodavatelů.