Dnes je 01. 05. 2025
svátek má , je Svátek práce(1899).

Komunisté: Vadíme těm, kteří s námi spolupracovali

Archiv

A navíc byli v říjnových krajských volbách na kandidátkách s bývalými komunisty. ČTK to dnes řekla krajská předsedkyně KSČM Dana Lysáková.


Vítězové voleb v Libereckém kraji sociální demokraté se nejdříve domluvili na koalici se starosty a SOS, jednání ale zanedlouho ztroskotala. ČSSD totiž chtěla, aby se koalice mohla opřít o takzvanou tichou podporu komunistů. Starostové a SOS požadavek ČSSD na spojenectví trojkoalice s komunisty nepřijali. Sociální demokraté pak ukončili rozhovory o koalici se starosty a přerušili je s SOS. Krajský předseda ČSSD Michal Kraus prohlásil, že sociální demokraté jsou připraveni vytvořit menšinovou jednobarevnou vládu s takzvanou tichou podporou KSČM.


"Spolupráce s námi vadí i krajskému zastupiteli za starosty Marku Pieterovi. Přitom se v roce 1998 dostal do městského zastupitelstva v Desné z kandidátky KSČM, kde kandidoval jako nezávislý. V dalších obecních volbách už na kandidátce KSČM nebyl, ale hlasy komunistů mu pomohly ke zvolení starostou," uvedla Lysáková.


Lysákovou překvapila rovněž reakce člena městského zastupitelstva a výboru základní organizace SOS v Liberci Jiřího Šolce. Podle Lysákové koluje po internetu Šolcovo odmítavý názor k účasti KSČM na řízení kraje s větou - Nedovolím rudým gardám, aby povstaly, a politické komunistické mrtvoly se dostaly k moci. "Šolc se přitom objevil na krajské kandidátce SOS vedle starosty Nové Vsi u Chrastavy, bývalého komunisty. A když se v roce 2006 volil náměstek primátora na ustavujícím zasedání městského zastupitelstva v Liberci, stál Šolc o naše hlasy a byly mu tehdy dobré," prohlásila Lysáková.


Pieter uznal svou kandidaturu s komunisty v Desné v roce 1998 za chybu. "V malých městech ale práce není o politice, je o lidech a o jejich cílech. Na kraji už politická příslušnost a stranická ideologie roli hraje," dodal Pieter. Pieter nesouhlasí s jakoukoli tichou podporou a nezáleží mu na tom, zda-li by ji krajské koalici poskytovala KSČM nebo ODS.


Šolc neví, jak Lysáková jeho e-mail získala. "Nešlo o žádné oficiální stanovisko a nejsem si jistý, jestli jsem mail opravdu takhle napsal. S KSČM bych na kraji osobně nespolupracoval. Za mnohem lepší považuji středolevou nebo duhovou vládu," vysvětlil Šolc.


Lysáková ví o bývalých členech předlistopadové KSČ na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj. "Nebylo jich tam pouze pár, ale mnohem víc," upozornila Lysáková.


Bývalí komunisté figurovali v letošních krajských i na kandidátce ČSSD. Do KSČ vstoupil v roce 1987 také lídr sociálních demokratů a budoucí hejtman Stanislav Eichler. KSČ opustil po demokratické revoluci v roce 1989. "Dělal jsem vedoucího výrobního družstva v Liberci, což by tehdy bez členství v KSČ nešlo. Nijak jsem se tehdy neangažoval a nikomu jsem neublížil," uvedl Eichler. Před volbami se ke své komunistické minulosti veřejně nepřihlásil - na rozdíl od dalšího zvoleného kandidáta ČSSD do krajského zastupitelstva a senátora za Českolipsko Karla Kapouna. Mezi členy KSČ patřil i dosluhující krajský radní za ČSSD Vít Příkaský. Do krajského zastupitelstva se dostal i nyní.


ČSSD získala po volbách 15 z 45 míst v krajském zastupitelstvu, ODS 12, komunisté osm, starostové sedm a SOS tři. "Jednání o koalici se starosty a s SOS budou pokračovat," prohlásil Eichler.