Dnes je 04. 05. 2025
svátek má Květoslav

Karel Schwarzbach se stará o postižené

Archiv

Postižení, kteří mají o projekt zájem, absolvují nejdříve psychologické a pedagogické testy. Z nich se zjistí, zda budou schopni se všechno potřebné naučit. Ne všichni to totiž dokážou. Úspěšné zájemce pak čeká dvouleté školení. Během něho jsou zaměstnanci sdružení, pobírají plat a získávají také potřebnou praxi. Velkou část činností vykonávají klienti doma, musí ale také navštěvovat středisko v České Lípě. Sdružení se pro ně během této doby snaží najít zaměstnání u některé firmy. Jinak mohou postižení zůstat jako stálí zaměstnanci sdružení.


"V současnosti poskytujeme práci šesti postiženým," podotkl Schwarzbach.


Postižení vykonávají hlavně administrativní činnosti, které organizaci zadávají různé firmy. Peníze na postižené zaměstnance se sdružení snaží získat z různých zdrojů. Část dostanou od úřadů práce, oslovují ale také kraje a města, odkud jsou jejich postižení zaměstnanci nebo zájemci o práci. Finance se snaží získat také od sponzorů.


Schwarzbach uvedl, že na jednoho postiženého je třeba získat zhruba 200.000 korun na rok. Příští rok by chtěli v rámci projektu zaměstnat až 40 lidí s postižením. Bude ale hodně záležet na tom, kolik peněz se jim podaří získat. Letos je bez práce 72.300 postižených, loni v červnu jich úřady práce evidovaly 68.200. Míst pro handicapované za poslední rok ubylo. Zatímco v polovině minulého roku jich bylo v nabídce úřadů práce 1691, letos ve stejnou dobu o 80 méně.