Počet obyvatel je totiž jedním z koeficientů nového přerozdělování daní, který má přispět mj. k tomu, aby se snížil počet samosprávných obcí o třetinu, z dnešních šesti tisíc na čtyři. Protože počet obyvatel České Lípy již neroste zdaleka tak progresivně jako v minulých letech (k 1. 1. 2001 měla evidovaných 39 762 obyvatel), nemůže počítat s dostatečně velkým přirozeným přírůstkem. A tak jestli si chce dosavadní příjem zachovat, musí hledat jiné cesty jak počet svých obyvatel zvýšit.
V souvislosti s novým přerozdělováním daní budila dosud pozornost zejména skutečnost, že nyní již nejsou příjmy obce závislé na tom, zda a kolik úspěšných firem sídlí na jejím území. Sice se tak pomohlo obcím, kterým se nepodařilo přilákat investory, výrobce či obchodníky, ale zároveň tak byla potlačena samostatná aktivita těch, kterým se to dařilo. Některým obcím se tímto opatřením příjmy sice zvýšily (např. České Lípě o 40 mil. Kč), ale na úkor jiných. Paradoxně se tak ale může stát, že takovéto opatření některé obce ekonomicky zničí, protože nebudou schopny se svými rozpočty zajistit existenci a rozvoj samostatné obce.
Tudy by však mohla vést schůdná cesta pro Českou Lípu. Jak uvedl starosta města Petr Skokan, zahájil se dvěma blízkými obcemi, Častolovicemi a Kozly, jednání o sloučení. "Jednalo by se o sloučení například na základě integrační smlouvy, ve které by byla zakotvena pravidla rozhodování o tom, co se týká záležitostí v katastru těchto obcí," vysvětlil Petr Skokan. Podíl těchto obcí na jednání zastupitelstva města by mohl být podle nového zákona o obcích zajištěn i zřízením osadních výborů.