Dnes je 13. 05. 2025
svátek má Servác,Den matek

Dvě jména a svatby kdekoli

Archiv

Tento zákon umožňuje získání druhého jména dvojím způsobem. Buď na přání rodičů hned při narození dítěte, nebo na základě žádosti, kterou může podat kterýkoli občan České republiky. Bude-li ale druhé jméno cizí nebo neobvyklé, musí žadatel předložit souhlas vydaný znalcem.

Zákon také umožňuje ženám, které se přihlásí k cizí národnosti, aby si vybraly, zda budou užívat přechýlenou či nepřechýlenou podobu příjmení, tzn. s koncovkou - ová nebo bez ní. Další změnou je možnost vybrat si pro místo svatebního obřadu jakékoli "důstojné a veřejně přístupné místo". Obřady tak již nemusí probíhat pouze v předem určených obřadních síních jednotlivých radnic.

Městské úřady na Českolipsku vycházely při požadavku konání obřadu na netradičním místě zájemcům vstříc i v minulosti a tak obřady občas probíhaly třeba u rybníka, na louce či na zámku. Nabytím účinnosti nového matričního zákona ale podle informací z matrik jakoby přestal být o tuto možnost zájem. „My máme obřadní síň na městském úřadu a žádost o změnu místa jsme tu v poslední době žádnou neměli. Je to patrně způsobeno tím, že jednak o této možnosti lidé moc nevědí a jednak tím, že je doba dovolených. Zájem proto očekáváme spíše po prázdninách,“ uvedla například matrikářka MÚ Mimoň.

Podobně jsou na tom i jiná města. Například ve Cvikově dostal MÚ pouze jednu takovou žádost a v České Lípě od platnosti zákona této možnosti nevyužil nikdo. Oproti tomu sedm lidí zde požádalo o zapsání druhého jména a ve dvou případech využili této možnosti rodiče. Na užívání nepřechýleného tvaru příjmení obdržel českolipský úřad dosud dvě žádosti. V ostatních městech okresu je ale podle zjištění o zapsání druhého jména zájem pouze minimální.