Dnes je 03. 05. 2025
svátek má Alexej

Děvčátko, které onemocnělo meningitidou, se uzdravuje

Archiv

"U holčičky jsme zjistili hnisavý zánět mozkových blan (meningitidu), ale jeho původcem nebyl meningokok," řekl dnes náměstek ředitele ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.


Zdravotní stav děvčátka je podle něj nyní již dobrý. V Ústeckém kraji letos onemocnělo invazním meningokokovým onemocněním sedm lidí, čtyři z nich zemřeli, řekl ředitel ústecké krajské hygienické stanice Josef Trmal.


Jedinou prevencí proti invaznímu meningokokovému onemocnění typu C je očkování, které v Česku zatím není povinné. Nyní přispívá na očkování proti meningokoku C šest z devíti zdravotních pojišťoven. Proti meningokoku B zatím lékaři sérum nemají, je předmětem výzkumu.


Ústečtí krajští radní se rozhodli přispět zatím dvěma miliony korun na očkování mladých lidí, kteří jsou nejohroženější skupinou populace. Hejtman Jiří Šulc chce jednat se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zda by na očkování také přispěla. S hlavním hygienikem a s lékaři by pak chtěl diskutovat o tom, jakou očkovací látku by mladí lidé ve věku 15 až 19 let měli dostat. K dispozici jsou podle něj dvě: jedna za zhruba 200 korun, ale její účinek je pouze tříletý, druhá je za 700 až 800 korun, ale výrobce slibuje nejméně desetiletou účinnost.


Meningokokové onemocnění zpočátku vypadá jako chřipka. Mezi nejčastější příznaky patří celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, zimnice a bolest hlavy. Onemocnění postihuje převážně lidi ve věku kolem 15 až 25 let a šíří se kapénkovou infekcí. Inkubační doba je jeden den až šest dnů.


Státní zdravotní ústav evidoval loni v Česku celkem 101 případů meningokokových onemocnění, 10 pacientů zemřelo. V roce 2002 bylo hlášeno 122 případů onemocnění, z toho 20 skončilo úmrtím. Letos zatím podle televize Nova evidují lékaři 37 nakažených, 7 z nich již nemoci podlehlo.