Dnes je 28. 06. 2025
svátek má Lubomír

Čtverec versus Reggae Ethnic Session

Archiv

Nejprve však vyvstane na mysli otázka, jak se v nevelkém městě, jako je Česká Lípa, uživí zároveň dva větší festivaly. Odpověď je jednoduchá: neuživí. Samotné město, okres a okolí prostě nedokáže zaplnit kapacitu obou festivalů a tím udržet tyto finančně náročné akce nad vodou. Otázka druhá: shodný termín festivalů je jen náhoda, hloupé nedorozumění, nebo pokus o zničení konkurence? Odpověd‘ je opět nasnadě. Samozřejmě se jedná o poslední možnost.

Reggae ethnic session uveřejnilo svůj termín 28-30.června již několik měsíců dopředu, zatímco organizátoři Čtverce se rozhodli vsadit na termín víkendu po vysvědčení, tedy na dobu vydatného veselení, slavení začátku prázdnin a mimojiné i dobu konání Reggae e.s., teprve nedávno. Stejně jako samotní organizátoři Čtverce jistě málokdo tušil, že si tím pod sebou podřezali větev v podobě návštěvnosti, která byla oproti Reggae e.s. téměř poloviční (do návštěvy Čtverce nemůžeme započítávat fanoušky, kteří přijeli jen na koncert jeho hlavní hvězdy - skupiny Kabát, protože zbytek festivalového dění jednoduše pominuli a odjeli).

To samozřejmě nijak nepřidalo festivalové atmosféře. Atmosféra vůbec byla nejzajímavějším fenoménem obou festivalů. Na jedné straně Čtverec a jeho chladně (ne)profesionální organizace a nevlídno, na straně druhé Reggae ethnic session, kterou pořádá hrstka nadšenců počítajících již dopředu s prodělkem. Nakonec sice neprodělali, ale ani nevydělali, protože Reggae navštívilo cca 1500 lidí a hranice přežití se pohybovala někde kolem tisícovky návštěvníků. Vše ale zachránili praví reggae nadšenci, neboť se do Vlčího dolu sjeli fanoušci ze všech koutů ČR a několik desítek jich přijelo dokonce i ze Slovenska (perlička: vůbec prvními příchozími byl mladý pár z Bratislavy, který přijel stopem již dvaadvacet hodin před vypuknutím akce).

Složení a cílové skupiny návštěvníků festivalů bylo tedy jasné - na Čtverec se přišli pobavit průměrně asi pětatřicátníci slyšící na komerčně provařená jména, zatímco na reggae přišli lidé kolem dvaceti let, a to za konkrétním stylem. Zřejmý byl i rozdíl mezi oblíbenými drogami posluchačů: na Čtverci to vyhrálo pivo a kořala, na Reggae dominovala neodmyslitelná marihuana. Ostatně jak řekl DJ Kaya uvádějící Reggae e.s., mládí má zelenou… Asi i proto vládla ve Vlčím Dole příjemná, uvolněná a přátelská atmosféra.

Reggae je reggae a jedním z jeho hesel zní: bavte se a jásejte. O to víc mě udeřil do očí rozdíl mezi oběma festivaly, když jsem z Reggae přijel na Čtverec. Lidé před kapelami spíše jen postávali nebo se rovnu povalovali na trávníku. Na tančení či povzbuzování kapel jste mohli zapomenout a neurvalá ochranka u bran areálu také nezanechala nejlepší dojem.

Opravdovou třešničkou na dortu ale byla sobotní soutěž osmi amatérských kapel Rabat rock. Vítěze určovala „odborná“ porota složená ze sponzorů a udělena byla i cena diváků. Způsobu vyhlášení se snad ani nedalo smát; následovalo totiž pouhou minutu po odehrání poslední kapely.

Ani dramaturgie Čtverce nebyla nejlepší. Po přesídlení festivalu z Dolní Poustevny a přechodu k jiným organizátorům se původně hardrockový Čtverec stále hledá. Kabát, Krucipüsk či Krleš sice přitáhli staré příznivce tvrdého bigbeatu, ale -123min (přestože patří k tomu nejlepšímu co je u nás možno shlédnout) jsou bytostně klubová kapela a na takovémto festivalu prostě nevyzní a Ready Kirkem či zejména Kamil Střihavka patří k ostatnímu bezbarvému popíku do rádií.

Ale naskytly se samozřejmě i světlé momenty: např. poctivý bigbeat Mopedu, revivaloví The Fastbirds, výborný One season band Michala Pavlíčka či domácí akvizice Laniena Mentis a rumburští Dolores.

Reggea ethnic session to má s výběrem kapel jednodušší:jak z názvu vyplývá, vše se motá kolem reggae a etnické muziky. A protože českých reggae kapel je pomálu, bylo velmi frekventované i ska a funky. Za všechny jmenujme Šum Svistu Daniela Nekonečného, Mikiho Pupík, SM Lomos, B4 z Nového Boru, slovenské Ska Pra Šupina nebo Čankišou. Pro lidi nenavyklé poslouchat po tři dny ska a reggae to mohlo být chvílemi až unavující.

Reggae hvězdy ze Švihadla nezapomněly upozornit na nový a velmi diskutovaný zákon 188a postihující kromě jiného i texty o drogách. Snad jediné, co mi na Reggae e.s. opravdu vadilo, bylo volné pobíhání psů, které s sebou do areálu přivedli návštěvníci. Taková smečka pitbullů bez košíků na klidu opravdu nepřidá.


FOTOGALERIE ČTVEREC 2002


FOTOGALERIE REGGAE ETHNIC SESSION 2002