Dnes je 05. 05. 2025
svátek má Klaudie,Květnové povstání českého lidu (1945)

Boj se sinicemi na Mácháči pokračuje

Archiv

"Jednu z páteřních větví splaškové kanalizace se podařilo opravit a zjistili jsme i místa, odkud pronikají splašky do dešťové kanalizace a z ní do jezera," dodal starosta Doks Zdeněk Krenický.


Podle něj se poslední velké rekonstrukce splaškové a dešťové kanalizace prováděly v Doksech v 60. letech minulého století a potrubí je nyní na některých místech pravděpodobně narušené. Odpadní vody z něj mohou prosakovat do země a dostávat se do jezera.


"Oprava druhé páteřní větve splaškové kanalizace přijde na řadu v příštím roce a pokusíme se dojednat se Severočeskou vodárenskou společností, aby rekonstrukci zbylých větví zvládla do roku 2010," uvedl Krenický.


Radnice během uplynulého roku sledovala vyústění dešťové kanalizace do potoka, aby zjistila, jestli tudy z domů netečou také splašky. Objevila deset takových kritických míst a společně s majiteli budov se postarala nebo postará o nápravu. Na opatřeních proti únikům splašků do jezera se domluvila také s jednou firmou.


"V nejednom případě se před mnoha desítkami let potrubí pro splašky napojilo na dešťovou kanalizaci omylem," vysvětlil starosta.


Velmi důležitým krokem k vyčištění jezera od fosforu, který slouží sinicím jako hnojivo a podporuje jejich rozmnožování, se stalo vybudování hrázky v Dokeské zátoce. Právě do ní tečou splašky s rozpuštěnými fosfátovými pracími prášky, jež unikají z městské kanalizace. Hrázka nedovolí, aby se ze zátoky rozšiřovaly usazeniny, kvůli nimž se sinice rychle rozmnožují. Pomůže rovněž ke vzniku biologického filtru z vodních a mokřadních rostlin.


Opatření proti sinicím v Dokeské zátoce vyšla na 1,3 milionu korun. Náklady uhradila Agentura ochrany přírody a krajiny.


V příštích dnech loď se speciální technologií vpraví do Máchova jezera zhruba 250 tun roztoku se solemi hliníku. Chemikálie zlikviduje sinice a vytvoří v jezeře prostředí, v němž se jim nebude dařit. Lidskému zdraví ani přírodě soli hliníku neškodí. Agentura ovšem počítá hlavně s vyčištěním dna jezera. Odtěžení téměř půl milionu metrů krychlových bahna by stálo téměř 300 milionů korun a agentura požádala o dotaci ze strukturálních fondů Evropské unie.