Nejvíce sněhu zůstává na Bezdězu. Hrad ze 13. století stojí na 604 metrů vysokém kopci, je ze všech stran odkrytý vichřicím a závěje tam místy mají výšku dospělého člověka.
"Můstek k Purkrabskému paláci není pod sněhem vůbec vidět. Hlavní nádvoří pokrývají sněhové hromady vysoké jeden až jeden a půl metru. Za vysoké zdi nesvítí vůbec slunce," uvedl kastelán Jan Jurička.
Na odklízení sněhu nelze na Bezdězu použít žádné stroje. Ke hradu na strmém ostrohu totiž vede pouze kamenitá cesta pro pěší a materiál tam dopravuje malá nákladní lanovka. Jurička na Bezdězu pracuje 24 let a tolik sněhu na památce ještě nezažil.
"Budeme rádi, když otevřeme alespoň v polovině dubna na Velikonoce. Pod tajícím sněhem se vytváří led a nevezmeme si na svědomí, aby na Bezdězu anebo na obtížně schůdné cestě někdo uklouzl a vážně se zranil," uvedl kastelán.
V roce 1996 začala kvůli počasí turistická sezona na Bezdězu až v květnu, tolik sněhu jako letos tam ale tehdy nenapadlo. Trosky se vypínají nad Českým rájem v nadmořské výšce kolem 500 metrů.
"Na hrad jsem se šel podívat minulý týden a bylo tam nad kolena sněhu. Do víkendu se sice situace zlepší, ale i tak by na Troskách a na přístupových cestách turistům hrozily úrazy," dodal Kadlec.
Soukromý hrad Houska se nachází nedaleko od Bezdězu a ani tam sníh docela nezmizel. Na památku se ale lidé bez větších obtíží dostanou.
"Jsme asi o 100 metrů níž než Bezděz. Sníh jsme navíc mohli odhrnovat traktorem," uvedl kastelán z Housky Miroslav Konopásek.
Sníh zůstává rovněž na hradě Grabštejn na Liberecku, hlavní přístupové cesty ale do víkendu budou bezpečné. "
Sněhulák nám na nádvoří ještě neroztál, ale sezonu 1. dubna určitě zahájíme. Po krušné dlouhé zimě nás čeká více drobných oprav než v minulých letech - hlavně na střechách a patách budov," řekl kastelán Jan Sedlák.