Nový rok začal především tažením proti kuřákům. Hned zkaje pracovního týdne vydala ČTK zprávu s názvem Liberecký kraj: Zákon proti kouření uvítaly nemocnice i školy.
Opírala se především o prohlášení mluvčího českolipské nemocnice.Toto zařízení má s perzekucí kuřáků dost zkušeností. Českolipská nemocnice přitom považuje kouření za velký problém u pacientů a také u některých svých zaměstnanců. ČTK to řekl její mluvčí Petr Pokorný.
"Pokud si kuřáci v nemocnice nedají říci po dobrém nebo budou kouřit opakovaně, strážníky na ně opravdu přivoláme," řekl Pokorný.
Kdyby kuřáci v nemocnici zákon porušovali opakovaně nebo zvláště bezohledným způsobem, mohou ve správním řízení dostat pokutu až 30.000 korun. Podle Pokorného v nemocnici není žádná kuřárna a zaměstnanci pacienty hlídají, aby nikde nekouřili. Ne pokaždé ale uspějí.
"Setkali jsme se dokonce s otřesnými případy, kdy matky sahaly po cigaretě těsně poté, co odrodily," upozornil Pokorný.
Pacienti chodí často kouřit na balkony a nedopalky odhazují buď na střechy budovy nebo na zem. Personálu pohrozilo vedení nemocnice sankcemi za kouření v pracovní době již loni. "Naším posláním je lidi uzdravovat a nelze, aby zejména lékaři a zdravotní sestry dávali lidem špatný příklad," uvedl ředitel nemocnice Miroslav Vacek.
Zajímavé je, že českolipská nemocnice je pro ČTK a Mladou frontu asi nejzajímavější institucí na Českolipsku a možná i v kraji. Jiné zprávy z Českolipska ČTK už skoro nevydává. I zde je vidět, jak se nemocnici vyplatilo zaměstnat bývalého novináře Petra Pokorného. Otázkou je, jestli je to dobře i pro čtenáře.
Ze zprávy ČTK rovněž vyplývalo, že postihovat nedodržení zmíněného zákona budou ve větších městech především městští policisté. Městští strážníci v Lípě s tím chtějí dokonce začít už v nadcházejícím týdnu, zatímco třeba v Liberci či Jablonci chtějí dát lidem na rozkoukání celý měsíc.
Požádal jsem proto Antonína Doležala, mluvčího městské policie, zdali by mně a našim tenářům vysvětlil, co se novým zákonem změnilo a jak na to budou jeho podřízení reagovat.
Hned na úvod mě upozornil, že zákon neupravuje jen oblast tabákových výrobků, ale zejména prodej, podávání či konzumaci alkoholických nápojů. Pan Doležal mi citoval zejména paragraf 8 hovořící o místech, kde se zakazuje kouřit:
a) veřejná místa, sloužící jako uzavřené prostory, kam má přístup veřejnost, prostředky veřejné dopravy, budovy související s touto dopravou, nástupiště, přístřešky a čekárny atd. s výjimkou stavebně oddělených prostor pro kuřáky
b) ve vnějších a vnitřních prostorách všech typů škol a školských zařízení
c) v zařízeních společného stravování provozovaných na základě hostinské činnosti, pokud tato zařízení nemají zvláštní prostory vyhrazené pro kuřáky a označeny zjevně viditelným nápisem „Prostor vyhrazený pro kouření“ nebo jiným obdobným způsobem a zajištěné dostatečné větrání podle požadavků stanovených zvláštním právním předpisem. (pozn. Nevyžaduje se stavebně oddělený prostor pro kuřáky, což možná vedlo k chybným výkladům v médiích, že se zákaz kouření na restaurace nevztahuje.)
d) v uzavřených prostorách, jako jsou kina, divadla, výstavní a koncertní síně, dále ve sportovních halách atd. s výjimkou míst, která jsou stavebně oddělena a označena jako prostory pro kouření
e) ve vnitřních prostorách zdravotnických zařízení všech typů s výjimkou psych. oddělení nebo jiných zařízení pro léčbu závislostí, kde musí být tato místa opět stavebně oddělená a odvětratelná mimo budovu
Dále se zakazuje kouřit v budovách státních orgánů, orgánů samosprávných celků, v zařízeních zřízených státem či samosprávou poskytující veřejné služby a ve finančních institucích včetně jejich zařízení společného stravování. Prostory vyhrazené pro kouření musí být označeny viditelným nápisem nebo jiným obdobným způsobem. Na místech, kde je podle § 8 zakázáno kouřit, je provozovatel povinen umístit text zákazu kouření (min. velikost písma 5 cm) doplněný grafickou značkou. Obdobný nápis velikosti stejného písma upozorňující zase na zákaz prodeje tabákových výrobků či alkoholických nápojů osobám mladším 18 let musí být umístěn ve všech místech prodeje tabákových výrobků a alkoholických nápojů (§§ 7 a 14 cit.zák.).
Za přestupky na úseku zákazu kouření stejně jako prodeje či podání tabákových výrobků osobám mladším 18 let lze udělit fyzické osobě (svéprávné osobě starší 15 let) blokovou pokutu do výše 1.000,- Kč a u mladistvých do 18 let max.500,-Kč.
Může tak být postižitelný tedy i kamarád osoby mladší 18 let, který této osobě umožní kouřit a samotnému mu ještě nebylo 18 let.
Pokud jde o správní řízení (v případě, že na místě nebude věc řešena blokově), zde v některých případech zejména neoprávněného prodeje, podání či umožnění kouřit osobě mladší 18 let hrozí pachateli pokuta až do 30.000,-Kč.
Tyto přestupky jsou řešeny dle novelizovaného § 30 z.č. 200/90 Sb., o přestupcích, který byl upraven právě na základě „tabákového zákona“. „Tabákový zákon“ dále v § 24 speciálně postihuje provozovatele, kterými jsou fyzické osoby, pokutou do výše 50.000,-Kč nebo zákazem činnosti až na 2 roky a provozovatele, kterými jsou právnické osoby, pokutou do 500.000,-Kč nebo zákazem činnosti až na dobu 2 let.
Podle slov Antonína Doležala je městská policie hlavním subjektem kontroly na tomto úseku a v následujícím období se nezaměří jen na místa se zákazem kouření, ale právě i na správní delikty ze strany provozovatelů, kterými může být například řádné neoznačení některých míst.
Upozornil mě ještě, že tento „tabákový zákon“ zvyšuje také pravomoci obecních či městských policií a umožňuje nově provádět zkoušku na alkohol, například u řidičů i strážníkům obecní (městské) policie.
Celý zákon je třeba zde.
Osobně si myslím, že zákon moc změn nepřinesl. Spíše zmatky. Pomalu aby se jako ve Španělsku zavedly infolinky vysvětlující, kde se může a kde nemůže kouřit. Ve škole jsme dosáhli jen toho, že žáci chodí hulit blíže k silnici, aby nebyli na pozemku školy. Jednou z toho ještě bude nějaká tragédie. Kouření v hospodách je vlastně zákonem umožněno i v době oběda, ale některé hospody to i navzdory zákonu zakázaly.
Už někdy na podzim jsem se ptal studentů, jak to řeší s alkoholem, protože jsem byl v poslední době velmi často svědkem, že personál barů požaduje občanku. Dokonce mou čtyřiadvacetiletou praktikantku vyhodili z New tequila baru, protože nemohla svůj věk doložit. Jedna kvintánka mi vysvětlila, že to teď nejčastěji řeší tak, že si kupují pití v obchodech, kde to nikdo nekontroluje, a pijou pak, kde se dá.
V průběhu týdne mi poslal Míla Sviták fotky ze své nedělní procházky po městě. Nevytvořil jsem z nich speciání fotožurnál, protože mi to přišlo trochu jako podpásovka na město. Byl jsem v centru v pondělí a vše už bylo uklizeno, až na ten vyvrácený patník a obrácený kamenný odpadkový koš. O to hůře to možná vypadalo na sídlištích. Před Hong Kongem na Severu bylo velké smetiště ještě v úterý.