J. Tichý: Volby do zastupitelstva LK: pár čísel

Verze pro tisk |

Kolega Bárta věnoval svůj poslední deník regionálním kandidátům, příště se zaměří na volební programy a sliby. Pokusím se o celkový přehled.

19 volebních stran

Do voleb 7. a 8. října 2016 se v našem kraji hlásilo 20 stran, hnutí a jejich koalic – v zájmu stručnosti mluvme o volebních stranách. Kandidátka nazvaná Šance schopným jistoty všem ale nebyla podána v souladu s volebním zákonem, takže jich bylo zaregistrováno 19. („Třetinové“ doplňovací senátní volby se tentokrát našeho okrsku netýkají, před dvěma lety jsme si zvolili Jiřího Voseckého.)

Vylosované číslování stran je celostátní, protože se jich o naši přízeň uchází celkem 89, některé třeba jen v jediném kraji. Nemělo by vás překvapit, že v předvolební obálce najdete přerušovanou číselnou řadu, která připomíná spíš nějakou šifru: 1-2-3-10-12-28-30-32-37-41-43-52-66-67-75-78-82-83-84. Seznam kandidátních listin je zde.

Prořídlé seznamy kandidátů

Volič vloží do obálky kandidátku vybrané strany. Podle zákona lze „na kandidátní listině uvést nejvýše o 5 kandidátů více, než kolik činí počet členů volených do příslušného zastupitelstva kraje“, tj. v LK maximálně 45 + 5 = 50. Tím se zvyšuje možnost výběru mezi nimi pomocí až 4 preferenčních hlasů. Mohou být třeba jen 2, ale pokud stanovenou hranici překročíte, nebude komise k vašim preferencím přihlížet (hlas pro stranu ovšem platí).

Je zarážející, že řada seskupení možný počet kandidátů přes opakovaný neúspěch u voleb nevyužije. Nenaplněná kandidátní listina přece znamená, že nedokázali v celém kraji přesvědčit padesátku členů nebo příznivců ochotných osobně se angažovat. Šest stran nenasazuje ani polovinu tohoto počtu. Nad polovinou jsou Piráti, 32 jmen a čtyřčlenná koalice Ne ilegální imigraci, 38 jmen. ČSSD jistě nebudete podezírat, že má málo aktivistů, když uvádí 48 jmen.

Chcete extrémní příklad? Cibulkův Pravý blok se sáhodlouhým názvem staví 5 kandidátů, navíc jako minule se stejnou učitelkou jazyků Dr. Miloslavou Jebavou z Jilemnice v čele – ačkoli v roce 2012 (tehdy s 8 kandidáty) oslovil v celém kraji jen 895, tj. 0,69 % voličů. Taky Romská demokratická strana představuje pouhé 4 kandidáty – a už dlouho nemá žádného zastupitele.

Lokální spolky

Volíme zastupitele celého kraje, proto by snad měli kandidáti pokrýt větší města a většinu okresů. Je podivné, že tři subjekty se prezentují jako místní parta kamarádů, která má většinu nebo skoro všechny členy z jediného místa: koalice Sládkovců z Liberce, LEV21 z České Lípy, Národní demokracie z Jablonce n/N. Proč by jim měli důvěřovat voliči z ostatních koutů kraje, když ani nemohou znát žádného z kandidátů? Kromě toho všechny tři jmenované strany nabízejí jen 20 nebo 21 jmen.

Připomíná to hvězdnou kariéru Hrdobců 2012 ze Skalice: „Máme optimistickou náladu, věříme si a jdeme do toho. Chceme vstoupit jako nový politický subjekt již do příštích komunálních voleb a věřím, že naše hnutí vstoupí i do celorepublikové politiky," hlásil lídr. Dnes už nenajdete ani jejich internetovou prezentaci...

Kdo má šanci projít volebním sítem?

Když z uvedených důvodů vyřadíme 6 poloprázdných kandidátek, zbývá 13 subjektů.

Je mezi nimi i 5 stran, které už v krajském zastupitelstvu zasedají: Starostové pro Liberecký kraj, Změna pro Liberecký kraj, KSČM, ČSSD a ODS v pořadí podle počtu mandátů. Nabízejí po 50 kandidátech s výjimkou ČSSD (48).

Dalších 6 volebních stran taky využívá maximum 50 kandidátů: TOP09, ANO 2011, Budoucnost pro Liberecký kraj (KDU-ČSL a Nová budoucnost pro LK), koalice Svoboda a přímá demokracie (Okamurova SPD a SPO, dříve Zemanovci), koalice Svobodných a Soukromníků a konečně Úsvit s Blokem proti islamizaci (Úsvit, Domov a Blok proti islamizaci).
2 další už jsem jmenoval: Česká pirátská strana (32 jmen), čtyřčlenná koalice Ne ilegální imigraci – peníze raději pro naše lidi (38 jmen).

Jaké zastupitelstvo si zvolíme?

Občanská apatie nebývá v naší moderní historii ani tak důsledkem zkažené politiky – jako spíš její příčinou! Demokracie není jednou provždy dosažený stav, je to nekončící proces, který ovlivňujeme všichni, přinejmenším jako voliči. Plíživá destrukce hrozí každé společnosti, kde lidé nechápou, jak funguje zastupitelská demokracie a dívají se na politiku jako na něco vzdáleného, co se jich moc netýká. Proto rozhodně nesouhlasím s filozofy čtvrté cenové skupiny, kteří říkají: „K volbám nejdu, protože politika je svinstvo a stejně nic nezměním.“

Připomenu jeden výrok z roku 1910 (Karel Horký v listu Stopa): „České krajiny poslaly už do parlamentu za sebe zástupce, kteří by v kterékoli obci volebního okresu nebyli zvoleni ani za náhradníky do obecního zastupitelstva. A když jsou politické výsledky podle toho, když 0 x 0 = 0, je vším neštěstím vinen vídeňský parlament.“ Po sto letech nic nového: za všechno špatné přece může kraj, Praha, Brusel...

Slabinou regionálních voleb je, že některé strany naslibují řešení celostátních témat, ačkoli je nemohou vůbec nijak ovlivnit. Vědí to vůbec, nebo jen chtějí zneužít neinformované voliče? Letošním příkladem je migrační krize. I kdyby včera vzniklá koalice prosadila do krajského zastupitelstva jednoho nebo dva své zástupce, sotva mohou s ministry, sousedními státy nebo dokonce v rámci EU jednat o kvótách, azylovém řízení, ochraně hranic apod. Možná tak nanejvýš z opozice ovlivní regionální programy ubytování, kurzů a zaměstnání pro azylanty, až vláda o jejich přijetí rozhodne – pokud získají pro své návrhy i další zastupitele. To by ovšem nesměli militantně vystupovat pod heslem Proti všem!

Informovaný občan jim nenaletí. Za sebe mohu teď zopakovat odstavec ze staršího článku: Z nabídnutých kandidátních listin předem vyřadím extrémisty, kteří mají problémy s dodržováním zákonů. Podezřelé spolky, které vznikly teprve nedávno, nebo které jsou v každých volbách notoricky neúspěšné. Levicové populisty, protože jim nevadí zadlužená budoucnost našich vnuků. – Ale nebudu předbíhat, ve zbývajících týdnech se volební strany ještě předvedou. V diskuzi máme možnost jejich sliby komentovat – a rozhodnout se.

Nahoru

Komentáře

Re: J. Tichý: Volby do zastupitelstva LK: pár čísel

Nenaplněnost kandidátky ČSSD svědčí o tom, co je patrné například v České Lípě - vládní straně chybějí kádry. Osobně to moc nechápu, ve většině obcí LK je v zastupitelstvu alespoň jeden zástupce ČSSD a tak by teoreticky neměl být problém sestavit kompletní kandidátku čistě ze zastupitelů, z nichž část má slespoň základní přehled o samosprávě. Viditelně se ale ani ti zvolení do krajské politiky nehrnou a hrají si raději na tom malém obecním písečku, kde mají své jisté.

Nahoru

Re: Volby do zastupitelstva LK: pro zasmání

Už jste viděli tuhle fotogalerii?
http://svobodneforum.cz/fotogalerie-bizar-ceskych-voleb-burty-ruzova-vetrelci-a-stryckove/
nebo
http://svobodneforum.cz/politik-nekdejsich-zemanovcu-vyzyva-migranty-aby-skakali-do-vltavy/

Podobné hrůzy snad ještě v našem kraji nevidíme.

Nahoru

Re: J. Tichý: Volby do zastupitelstva LK: pár čísel

Však ony se billboardy ještě najdou. Zatím tady v kraji nemáme takového soudruha Velebu jezdícího na traktoru nebo Vodičku ze ČSBS cudně zakrývajícího svou komunistickou minulost. Co konkrétní volební program řešení nedostatku personálu v krajských nemocnicích nebo třeba nedostatku míst pro důstojné trávení stáří u seniorů- to není ono. Přitom toto daleko více ohrožuje naši stárnoucí populaci než mnoho jiného. Krom hloupnutí ovšem. Hezký den.

Nahoru

Re: J. Tichý: Volby do zastupitelstva LK: pár čísel

To víte, volební hlasůchtivost je převeliká, a kdo nemá programově kór co nabídnout, podlézá nejnižším lidským pudům. Uvidíme, kolik hejlů sedne na lep.

Nahoru

Re: J. Tichý: Volby do zastupitelstva LK: pár čísel

Paní Šepsová, zdaleka není Vodička sám. Ti ČSBS bojují jenom cudně za svobodu v r. 1939-45. Pokud by tam měli ještě tu druhou nesvobodu /1948-89 / museli by bojovat sami proti sobě.
A to není zdaleka jenom ta ČSBS. Člověk se až diví, kdo se stal veteránem, členem ČSOL atd. Já jsem měl zakázáno stát se členem důstojnického sboru ČSLA. Jsem na to patřičně hrdý. Kde ti soudruzi získávali válečné ostruhy a v jaké funkci?
Tady se slaví...staré dobré časy
http://www.severoceskapravda.cz/index.php/informace/857-nymburk-25-6-2016
Že jim nedochází, že řady drátěných plotů s ostatnými dráty a vysokým napětím, střílení lidí, kteří chtěli utéct na svobodu, výcvik psů ala jednotky SS ne k zadržení , ale k roztrhání "narušitele" charakterizuje taky nacismus, jsem se přesvědčil. Nebo to je asi podle nich v pořádku. Dle mne ne. A dle Platformy evropské svědomí taky ne. Odpovědných 63 oslavitelů je obžalováno z vraždy z nízkých pohnutek. Paradoxně v Německu. Tam jsou ty činy nepromlčitelné.

Nahoru

Re: J. Tichý: Volby do zastupitelstva LK: pár čísel

No, to není sám, to vím. Ta organizace slynula přece takovými morálními veličinami jako byl třeba poručík Karol Pazúr,příslušník Hlinkových gard a po válce na 20 let odsouzený zločinec,kterému dal pak Kléma milost. Vyznamenal se při tzv.masakru na Švédských šancích 18.6.1945, kdy osobně vraždil kojence a batolata.Pak byl velkým činovníkem Svazu protifašistických bojovníků,udělal v tomto spolku velkou kariéru.
Slyšela jsem nedávno,že ti,co chtěli přeběhnout zadrátované západní hranice tam prý chodili páchat sebevraždu.
A je jasno! hezký den!

P.S. Možná,že by se mohl objevit nějaký billboard na téma: Plány uprchlíků zhatí naši vepři boubelatí..Ješte není 7. října:..

Nahoru