Zajímavé výročí

Verze pro tisk |

Zdravím, náhodou jsem našel toto výročí....

https://www.stoplusjednicka.cz/jako-nejlepsi-pratele-sovetsko-nemecka-prehlidka-v-polskem-brestu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=427110&dop_req_id=rb3IcoCxdgN-202009220836&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Zajímavé výročí

Dnes je tomu 53 let kdy byl zavražděn Ernesto Guevara. 6.10.1967.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je tomu 53 let kdy byl zavražděn Ernesto Guevara. 6.10.1967.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Vrátím se k původnímu odkazu. Před přepadením SSSR byla ještě 1. května 1941 přehlídka na Rudém náměstí vojsk SSSR s účastí vzácné delegace. Generality Wehrmachtu.
Naštěstí dva kohouti na jednom smetišti se nesnesou. To se již prokázalo ve Španělsku. Tam přijeli bojovat proti fašistickému režimu Franka ¨na výzvu Stalina ( který si s Hitlerem moc nezadal), u nás přezdívaní interbrigadisté. Bojovali dokonce pod tzv. sovětskými poradci.
Naši interbrigadisté poté také pomáhali Castrovi nastolit komunistický režim na Kubě, pomáhali i Che Gevarovi. Jak to vypadá na Kubě a Severní Koreji je všeobecně známo. Je pro mne těžko pochopitelné jak někdo ještě občas komunisty volí.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Jo, Che Guevara.Idol socialismu nebo beztřídní společnosti, v které jsou nepohodlní mučeni a popravováni. Sám popravami proslul. Ale dva kohouti na smetišti se nemají rádi a s Fidelem se pak rozkmotřil.
V šedesátých letech pobýval i v tehdejším Československu,soudruzi mu umožnili krytí. Skvělá kniha,která se tohoto pobytu dotýká, se jmenuje Vysněný život Ernesta G. od Jeana - Michela Guenassii ( napsal např. i Klub nenapravitelných optimistů).Hrdinou jest Josef Kaplan, český lékař židovského původu, který v třicátých letech 20. století vystuduje v Paříži, válku a holocaust přečká v alžírském vyhnanství a po ukončení bojů se vrací do osvobozeného Československa,kde si myslí,že najde svobodu,což se stane,jak známo, iluzí. A když v těch šedesátých létech přijme v sanatoriu na léčení jednoho muže původem z Jižní Ameriky,tak dostane jeho osud a osud jeho rodiny úplně jiný spád. Lékař se dožívá skoro sta let a dožije se r.1989. Vřele doporučuji, je to velký a hlavně čtivý román a ač je objemný, přečte se za chvíli. Přeji hezký den!

P.S: Dneska by bylo Johnu Lennonovi osmdesát. To je mnohem zajímavější výročí.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Velice děkuji za upozornění. Na kulatiny Johna Lennona bych málem zapomněl.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

K Che Guevarovi: Tady platí přísloví "na hrubý pytel hrubá záplata". Nebo o tom kdo seje vítr.....Z toho co je o něm známo si to plně zasloužil a svět je bez něj lepším místem.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to 103 let Velké Říjnové Socialistické Revoluce.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je výročí 400 let od bitvy na Bílé hoře. A je opět neděle ... :-)

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

No mohli jsme se stát součástí Saska a třeba i Německé Říše.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

A mohli být třeba pětkrát mistry světa ve fotbale. Ach jo.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

A nebyli barokní perlou Evropy, na kterou se jezdí dívat lidé z celého světa. Hladoví umělci tu tvořili svá nejlepší díla navzdory Habsburkům.
A asi největší český historik Pekař by nepsal navzdory prezidentovi
Barok dal svými stavbami, nespočetnými sochami (v tom především typickými sochami nového světce svého Jana Nepomuckého) vtiskl nesmazatelný ráz české krajině a vtiskl i lidu v příbytku, kroji i písni, ba v cítění, životě i vůbec pečeť svou, stvořil ten mile svérázný svět venkova, svět Babičky, v němž naučili jsme se shledávat cos specificky českého a z něhož vzešly poslední generace našeho národa.
A Evropa by možná byla ochuzena o Třicetiletou válku. Ono je vůbec zajímavé jak ty velké války se v počátku motají okolo českých zemí.
No i ten Ferdinand s Chotkovou se brali nedaleko v Zákupech.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

No vida, Bílá hora mýtů zbavena

https://www.novinky.cz/historie/clanek/posledni-moravane-upeni-pod-jhem-aneb-myty-o-bile-hore-40341633#dop_ab_variant=0&dop_req_id=UzY5lGmrt3z-202011082021&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Jen dodám, že těch Čechů na straně Stavů bylo pár obsluh děl. Stavové se váleli s opicí v pražských nevěstincích a jejich vojsko vedli Němci.
No a tu Dobu temna si Jirásek vypůjčil od konzervativních církevních kruhů, kterým nešlo přes srdce, že asketické církevní výjevy z dob gotiky nahradili boubelatí andělíčci. A ještě k tomu nazí.

Z článku
Totéž připomíná i historik Duda. „V průběhu všeobjímajícího nástupu evropského barokního myšlení dochází v českých zemích s příchodem řádových kongregací (jezuité, dominikáni, piaristé) ke značnému rozvoji vzdělanosti, která vyústila na přelomu 19. a 20. století k zářnému příkladu vysoké úrovně všech stupňů českého školství, jež se staly vzorem i pro velké evropské mocnosti,” poznamenal.
Je podle něj navíc možné, že by při opačném výsledku bitvy, vzhledem k aktérům a jejím spojencům mohl být nakonec český jazyk pohlcen v německém knížecím, vévodském a královském prostoru.

„Naopak tím, že i přes bělohorskou lekci a další poválečné pohromy zůstaly české země usazeny v mnohonárodnostní habsburské monarchii, došlo nejspíše k jejich pozvolnému rozmachu včetně zachování českého jazyka, dovedeného v údobí 19. století do rovnoprávního narovnání k jazyku německému,” je přesvědčen.

„Tzv. doba temna, vlastenecky vylíčená Aloisem Jiráskem a ideologicky zcela znesvěcena Zdeňkem Nejedlým, byla v letech 1948-1989 ve výuce dějepisu a literatury podána tak, aby čtyři generace žáků a studentů duševně přitakaly výkladům marxistů, avšak je v hlubokém rozporu s tím, jaké hodnoty nám uvedené barokní období přineslo z hlediska architektury, malířství, grafiky, sochařství, řezbářství, literatury, hudby a lidového umění,” dodal Duda.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to 40 let od vraždy Johna Winstona Lennona 9.10.1940-8.12.1980.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Jj, smutné výročí ...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Měla jsem kliku,že jsem při svém pobytu v USA na podzim r.1991,kde jsem byla na pozvání Nadace Charty 77 spolu s dalšími pěti poslanci tehdejší České národní rady, mohla dát kytku do vestibulu Dakota House. Teď už se dovnitř nesmí. Tehdy se mohlo bez vytažení diplomatického pasu i na prohlídkovou trasu do Pentagonu nebo navštívit FBI...
Časy se holt mění, i když Lennonovu zeď stále někdo přemalovává.

Pamatuji si též,jak kluci zpívávali Izbinaháj dejznajt a zkoušeli přitom hrát na kytaru. A jeden tatík,který nebyl nepodobný tomu z Pelíšků,jen to nebyl zelený mozek, se při pohledu na hochy z Liverpoolu tak rozčílil,že neslyšel na marná synova slova,že jde o nejlepší světovou kapelu. Strhl těžce povyměňovaný plakát Beatles ze zdi nad jeho postelí se slovy: Butles nebutles, s takovejma se mi kamarádit nebudeš!
Hezký večer!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Apollo 8

27.12.1968 se na zem vrátilo Apollo 8,které poprvé v historii opustilo oběžnou dráhu Země a obletělo Měsíc. Snímky modré planety pořízené posádkou s velitelem Bormanem jsou slavné a dodnes publikovány.

Před pětisty léty, začátkem prosince 1520 se vydal Fernao de Magalhaes po měsíčním zdolávání Průlivu všech svatých,který je dnes nazván jeho jménem a který odděluje Ohňovou zemi od dnešního Chile, směrem západním,aby obeplul svět.J emu se to nepodařilo,protože byl v dubnu r.1521 zabit na Filipínách,ale cestu se podařilo dokončit kapitánu d´ Elcanovi.
Přeji hezké dny!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Před dvacetipěti lety 27. ledna 1996 zemřela Olga Havlová.Vynikající knihou je sborník vzpomínkových textů,které sestavila Anna Freimanová pod názvem Síla věcnosti Olgy Havlové

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Největší tragédie v historii letů do vesmíru se stala právě před pětatřiceti lety 28.1.1986. Asi máme mnozí v paměti,jak jsme sledovali start amerického raketoplánu Challenger. .Let měl trvat 7 dní,ale skončil po několika desítkách sekund zábleskem, obrovským dýmem na obloze , pádem trosek a smrtí celé posádky.
Hezké dny a pevné zdraví!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-Gene Hackman

Dnes,30.1, se dožívá sice nekulatých,ale významných jmenin- jednadevadesáti let- skvělý herec Gene Hackman.Rodák ze San Bernardina s bouřlivějším dětstvím- už v šestnácti letech se"postaršil" a dal se najmout k mariňákům- absolvoval hereckou školu v Pasadeně,pak v NY,kde se seznámil s hercem Warrenem Beattym.To bylo pro něho téměř osudové setkání,protože Beatty byl obsazen režisérem A.Pennem do role Clydeho v dramatu Bonnie a Clyde a Hackman si zahrál roli Clydeova bratra Bucka ( byl za ni nominován na Oscara za vedlejší roli). Bonnii měla původně hrát Shirley Mc Laine,Beattyho sestra,kterou on velmi protěžoval.Ale Penn si postavil hlavu a neustoupil a prosadil na tuto roli neznámou Fay Dunaway,která pro tuto roli zhubla skoro 20 kilo-a udělal dobře. Hackman začal pak být obsazován a druhého Oscara,tentokrát za hlavní roli, získal za roli Pepka Doyla ve skvělé Friedkinově Francouzské spojce. Mimochodem-ta dodnes nepřekonaná honička v newyorské městské dráze, byla točena naostro.Kaskadér Hicman projel cca 70 bloků domů a v něktrých okamžicích seděl za volantem sám Hackman. Automobilismus byl jeho velkým koníčkem-spolu s malováním . Z další filmografie uvádím např. western Nevěsta pro Zandyho( s Liv Ulmann),,Schatzbergerova Strašáka s Al Pacinem, skvělé a hvězdně obsazené válečné drama Příliš vzdálený most , neméně skvělý Coppolův Rozhovor nebo Hořící Mississippi Alana Parkera. S D.Hoffmanem, s kterým se setkal na škole v Pasadeně a kde byli oba považováni za netalentované herce, si zahrál až v r.2003 ve filmu Porota.V tomto roce obdržel Zlatý Glóbus za celoživotní přínos filmu a druhého Oscara- za vedlejší roli, získal za film Nesmiřitelní,který režíroval Clint Eastwood. G.Hackman již několik let nehraje, věnoval se i psaní knih,ale pro filmové fanoušky zůstane nepochybně zapsán v paměti nejen jako Pepek Doyle( stačí si vybavit jeho sprint v převleku za za Santa Clause).....
Hezké dny a pevné zdraví!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes by se dožil 76 let velikán 20. století Robert Nesta Marley, umělec výjimečných kvalit a nesmrtelné a nadčasové hudby. Zemřel velmi předčasně v pouhých 36 letech. Světu chybí, moc.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Souhlas. Když doma magnetofonovou kazetu objevily naše - tehdy - děti , točila se celé dny pořád dokola :-)

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Reggae je super muzika, nejenom v podání vzpomenutého umělce. Několik let jsem spolupracoval s VZP ČR v rámci aktivit vůči onkologickým pacientům, proto si dovolím poznámku, že nebýt jeho rastafariánské víry neuznávající mj. „zásahy do lidského těla“, tak možná žil mnohem déle a potěšil mnohé další...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes se dožívá neuvěřitelných 102 let cestovatel světového jména Miroslav Zikmund. Svého kolegu Jiřího Hanzelku,narozeného v r.1920,přežil již skoro o 20 let- J.Hanzelka zemřel v r.2003. Nezbývá než přát-Ad multos annos,čili ještě dlouhá léta!
Každoročně navštěvujeme Třeboň a chodíme krom jiných výletů podívat se na malý hřbitůvek u kostela sv.Jiljí v Domaníně. Jde se tam kolem schwarzenberské hrobky. Nejinak tomu bylo letos v lednu, cesta zasněžená, hřbitůvek tichý,nikde nikdo. Jiří Hanzelka tam má místo posledního odpočinku. Knihy této dvojice provázely mládí nebo dospělost spousty lidí. Komunisti se na nich taky,jako na mnoha osudech, vyřádili,ale jejich zásluhy se jim nepodařilo vymazat z povrchu zemského. Nemohli se sice účastnit veřejného života a publikovat,ale v paměti spousty lidí žili a žijí dále.
Hezký večer!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Jj, knihy mého dětství! Paráda.
Připojuji se k přání: Dlouhá léta!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-Velký mokasín

Dnes se dožívá 85ti let Velký mokasín-skvělý hudební publicista a skvělý člověk Jiří Černý. Škoda,že už není na programu ČR Dvojka jeho pořad o seržantu Pepřovi. Krásně se poslouchal. Byl tehdy odejit dost nedůstojně,ale vzhledem k tomu,jak se tato stanice bulvarizovala, tak se ani nedivím..Možná ,že to tak je lepší.
Takže též-ad multos annos,pane Jiří Černý!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí, pro zasmání

Hitem FB jsou nyní soudruzi z České Lípy, slavíci pod Morovým sloupem Vítězný únor. Ty řeči prý byly taky k popukání. To nevymyslíš. Ale možná, že doufají, že je Svatá trojice ochrání před dalším volebním debaklem.

https://www.facebook.com/ceskalipa.kscm.cz/photos/pcb.818526452068482/818526248735169

Pěkné komentáře
Hromadný sjezd českolipských komunistů (podle fotek přišli asi všichni) a jejich nápaditý branding morového sloupu Nejsvětější trojice na oslavu vítězného února. Poslední betonovej Lenin v Československu jim totiž už 30 let leží v plechovým skladu. A ležet tam bude asi dál.
Já se jako podnikatel připojuji a také žádám vyšší a důstojnější plat a také více dovolené. Ideálně proplacené.
Na tohle je i morovej sloup krátkej:)

Nevěřím tomu, že jich je tolik. Nemají tam někoho na hostování? ????

Nahoru

Dnes má narozeniny Josef Mašín.

Dnes má 89. narozeniny Josef Mašín. Hrdina, syn a bratr hrdiny. Snad se brzy dočkáme muzea a prezidenta, který ho ocení.

Nahoru

Re: Dnes má narozeniny Josef Mašín.

V Lošanech na místě bývalého statku rodiny Mašínů,se staví památník. Byli jsme tam s mužem minulý rok a bylo nám velkou velkou ctí setkat se s paní Zdeňku Mašínovou. Statek získala zpět rozpadlý až skoro po třiceti letech... No comment...
Mašínův statek-památník tří odbojů je zapsaným spolkem. Vede ho Jiří Padevět. Je možno přispívat, veškeré informace o činnosti se najdou na stánkách zapsaného spolku .spolku.
Jiří Padevět v poděkování za zaslané finanční dary píše,že cílem spolku je zachování památky a odkazu Josefa Mašína a celé jeho rodiny jako představitelů ztělesnění vlastenectví.hrdinství, cti,spravedlnosti a boje za svobodu.
Přeji hezký den !

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

To tady někomu praskne cévka.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Mám s tím problém. Je pravdou jejich tvrzení, že byl vyhlášen třídní boj. Tedy obdoba válečného stavu. Ale ani tehdy není možno zabíjet civilisty. Hodně jsem četl a poslouchal jejich vyprávění. Cosi se ve mě zlomilo, když vyprávěli útěk přes NDR. Úkryt před hledajícími vojáky jim poskytli dva staříci, dávali jim i jídlo. Když poznali, že prohledávání oblasti se vojáci blíží k jejich úkrytu, urychleně ho opustili. K tomu dodal " ti dva měli štěstí, že zrovna nebyli doma. Jinak bychom je zabili, aby nás nemohli prozradit". I jiné činy jsou dle některých historiků problematické. Další problém je posměšný pohled na čin J. Palacha.
Nevím zda je tohle zrovna vzor národa.
A ještě jeden moment. Dejme na mističku vah, jak komunistický režim poškodili. A jak mu naopak prospěli v dalším teroru proti "třídním nepřátelům pracujícího lidu" .

Nahoru

Re: Dnes má narozeniny Josef Mašín.

To: 8. Březen 2021 - 10:33 | barta

Adorujete vraha. Vraha ze zištných důvodů. Fuj!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Mrkněte na dalšího Josefa Mašína taky narozeného v Lošanech , který dělal po válce předsedu MNV ve Varnsdorfu. Nejspíš nějaká přízeň.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí, ještě dva roky

do dalších prezidentských voleb. K tomu Miroslava Němcová

1. Veřejně prohlašuji, že Miloš Zeman je zrádcem naší země.
2. Jeho činy a spojenectví s Andrejem Babišem řízeně vedou k rozvratu české společnosti.
3. Nikdy neprojevil snahu být autoritou, která spojuje, nikdy nevynechal příležitost být papalášem, který ničí a rozbíjí.
4. Jeho motivací není zájem společnosti, její šance na uzdravení a prosperitu. Jeho zájmem je návrat k východním pořádkům, nástrojem je vzbuzování nenávisti.
5. Patří na temnou stránku dějin naší země, řadí se k těm nejodpudivějším figurám. Těmi se sám obklopuje a získává od nich moc k destrukci ústavních principů, k osobní mstě, k prosazení velezrádných zájmů ve prospěch Ruska a Číny.
6. Osm let buranství, zloby a destrukce všeho, co představuje „vyšší princip”, všeho, co neslouží jeho zájmům. Výročí nikdo neslavil. Není co.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-dnes bohužel úmrtí

Jan Vodňanský... myslím,že lépe než kámoš Honza Rejžek to nelze napsat:

Dnes mi přestali dupat králíci. Nitka se přetrhla. Maršálové přicházejí a odcházejí, ale zůstává nehynoucí vděk za geniální písně, s nimiž jsme se díky Tobě a Petru Skoumalovi prosmáli normalizací. Kolik je na světě moří? Jediný Honza Vodňanský byl jeden a když vyšel na pódium, byl den. Spi sladce, můj velký bobře.

Na dvojici mám vzpomínku ze studentských let,kdy jim ti hodní soudruzi ,jako mnoha dalším, nedovolili oficiálně vystupovat. Někdy v r.79 koncertovali v klubu na koleji 5.května kousek od náměstí Jiřího z Poděbrad. Bydleli tam kluci z našeho ročníku,my na Budči u I. P.Pavlova. Někomu se podařil husarský kousek nejen je tam dostat,ale nějak to utajit,Koncert proběhl,jaké dozvuky to u soudruhů mělo,nevíme,byli nám upřímně u zadnice. Bylo to úžasné, sál narvaný a ta atmosféra!
Když máme s partou spolužáků sraz,vždy chci,aby mi pardíček Tonda z Ostravy zahrál krom jiných písní Mauglího.

Moc a moc za vše díky !

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Spíše smutné než zajímavé výročí. Dnes si připomínáme černý den novodobých českých dějin. 12.3.1999 byl český národ zavlečen do NATO bez vypsání plebiscitu. Fuj.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Na vstup do Varšavské smlouvy se taky nikdo neptal. Ani o vjezdu jejich okupačních vojsk na naše území naprostá většina národa nestála. Fuj...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

...a do Rakousko-Uherska také že :-)

Nahoru

Re: Zajímavé výročí / Historia magistra vitae?

František Moravec o 11. březnu 1939:

"Dodal jsem, že při této příležitosti bych chtěl upozornit na určitá opatření, která i v tuto pozdní hodinu mohou být udělána. Vláda může nařídit branný odpor, i když jen symbolicky, jako symbol postoje československého lidu. Vláda může uprchnout do Londýna nebo do Paříže na znamení protestu a jako demonstraci světové veřejnosti, jaké je cítění československého lidu. Řekl jsem, že budova hlavního štábu by mohla být vyhozena do povětří a všechny papíry a zařízení zničeny. Všechny vojenské letouny by mohly odletět ze svých základen, nejdůležitější a nejtajnější zbraně by se měly přesunout do zahraničí nebo zničit. Důvěrné archivy všech ministerstev by měly být odstraněny nebo spáleny. Navrhl jsem, aby vláda nařídila odvézt všechny důležité průmyslové plány ze země – a některé nejdůležitější muniční továrny vyhodit do vzduchu. Řekl jsem, že by byl čas udělat ještě mnoho jiných věcí a tak zabránit, aby Němci nemohli beztrestně využít všech politických a vojenských výhod, plynoucích z jejich okupace naší vlasti. ...
Tato audience (tj. u předsedy vlády) byla ta nejtrapnější zkušenost, kterou jsem za svůj život prožil."

https://www.forum24.cz/zkusenost-z-15-brezna-1939-neverme-domacim-kolaborantum-a-ustrasenym-figurkam/

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Hlodavec, to je spíše křeček nebo krysa?

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes by stálo za to si připomenout další smutné výročí. 15.3.1939 německá branná moc obsadila zbytek Československa a začala éra Protektorátu.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Nedávno byl v ČT běloruský,místy nepřesný , dokument,který připomněl armádního generála Sergeje Vojcechovského,velitele 1. armády- v době mobilizace v roce 1938 měla za úkol bránit převážnou část území Československa. Chtěl se bránit-stačí vzpomenout jeho postulát – „O hranicích se nediskutuje. Hranice se brání! -a tak byl 1.4.1939 penzionován. Po válce se za něj Beneš a ani vláda nepostavili a nechali ho (ač byl československým občanem) odvléct NKVD do Ruska,kde v táboře nucených prací zemřel - zanedlouho uplyne 70 let od jeho úmrtí.
15.3. si připomíná mnoho lidí neveřejně.
Hezký den. Dnes nesněží,ale poprchává.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Smutné výročí 15. března 1939, kdy byla završena tragédie započatá před pár měsíci v Mnichově, si pravidelně připomínáme i v Mladé Boleslavi.

Letos bohužel nemůže býti vzpomínka realizována za účasti veřejnosti a armády z důvodu covidu. I tak jsme ale nezapomněli. Před chvilkou jsem se vrátil od pamětní desky umučených důstojníků mladoboleslavské posádky. Zapálením svíčky, každý jednotlivě v jiném čase, jsme si s bratry ten tragický zasněžený březnový den připomněli.

Už i loňská vzpomínka byla covidem ovlivněna, zde je z ní pár fotografií: https://www.csol-mb.net/clanky/123

Nahoru

Re: Zajímavé výročí, pořád stejně

Trochu zaniklo, že 14.3. před třemi roky Putin podepsal dekret o připojení vojsk Jižní Abchazie k ruským vojenským silám. A o rok později přišel další výnos, aby Rusko modernizovalo ozbrojené síly Abcházie. Výcvik armády a nové vojenské vybavení pro separatistickou republiku Rusko zaplatí. Takhle se to dělá. Hitler vzorem.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Rovněž zástupci Okresního výboru KSČM si včera v České Lípě připomněli tragický 15. březen 1939. To i přes skutečnost, že Česká Lípa v ten den již bezmála půl roku byla, v důsledku Mnichovské tzv. dohody, formálně začleněna do nacistické Říše.
Položili jsme kytice k bustě T. G. Masaryka a pamětní desce Karla Poláčka na náměstí TGM a také k památníku na náměstí Osvobození.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

K bustě TGM-prezidenta, o kterém jsme se za komunistů nesměli učit, a jehož sochy byly odstraněny... To jsou ty paradoxy..

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Kléma se v hrobě obrací. Vítězný Únor pod Panenkou Marií, 15. březen u busty TGM, co přijde příště?

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Byla to "Masarykova" republika, kterou němečtí nacisté zničili. O TGM jsem se ve škole učil.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

To: 16. Březen 2021 - 11:17 | moldavit

:-)))))

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

No zničily ji především ty národnostní menšiny (včetně Slováků), které se domnívaly, že to je stát především Čechů a jejich práva v praxi nebyla dodržována tak, jak by měla papírově být. Tuhle, když se dohadovali o novém volebním zákoně, tak jeden politolog řekl doslovně..."to, že tady byly kraje s menším přídělem mandátů není nic nového. Platilo to již v prvé republice, kdy se tak eliminovala síla hlasu Sudetských Němců". No vida a nám se to dnes v Libereckém kraji taky nelíbí. A jaký je z toho chaos

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Adolf Eichmann

Před 60ti lety 11.4.1961 začal proces s nacistickým zločincem Adolfem Eichmannem.
Skvělou knihu o jeho dopadení napsal někdejší šéf Mossadu Isser Harel.Ten se jen pro zajímavost narodil taky ve Vitebsku, jako velký malíř Marc Chagall,ale o nějaký ten pátek později( 1912). Kniha se jmenuje Dům v Garibaldiho ulici a vydalo ji nakladatelství Paseka v r.2003. Ten,kdo má rád literaturu faktu, určitě tuto knihu zná. A kdo ne,nechť se popídí v knihovnách nebo antikvariátech . Stojí za to. Bez nějaké nadsázky lze jen smeknout opřed výkonem všech,kteří operaci naplánovali a realizovali na místě, v Argentině-bez možnosti telefonů atd.atd. Z textu Harela též vyplývá,že byli velmi blízko Mengelemu,že v podstatě již zaměřili,kde se skrývá,ale na tuto operaci už nebyl čas, ohrozili by jí dopadení Adolfa Eichmanna.
Hezký večer s knihami!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí 12.4.1961

Kdysi,pokud si to pamatuji, to býval den kosmonautiky. Člověk poprvé vzlétl do vesmíru,takže 12. duben 1961 bude navždy předělem v dějinách. Velmi pěkný objektivní článek o J.Gagarinovi byl minulý týden v Hospodářských novinách a též bylo zajímavé vyprávění v Meteoru.
Přeji pěkný den!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí 400 let

21.6.1621 byla vykonána poprava 27 českých pánů.My,starší generace, jsme se o tomto období učívali ještě v intencích komunistické historiografie a Zdeňka Nejedlého a jemu podobných. Strašlivý útlak. Jezuiti ,nejen Koniáš,který psal i pěkná česká díla, byli nepřátelé lidu . Naštěstí máme spoustu moderních historiků,kteří se tímto obdobím zaobírají .
Přeji pěkný den!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Typicky vykládané české dějiny. 27 českých pánů z toho třetina německých a jeden Maďar. A pak rozkvět Čech, baroko, za nímž jezdí lidé z celého světa. Historik Pekař. Barok dal svými stavbami, nespočetnými sochami (v tom především typickými sochami nového světce svého Jana Nepomuckého) vtiskl nesmazatelný ráz české krajině a vtiskl i lidu v příbytku, kroji i písni, ba v cítění, životě i vůbec pečeť svou, stvořil ten mile svérázný svět venkova, svět Babičky, v němž naučili jsme se shledávat cos specificky českého a z něhož vzešly poslední generace našeho národa.
Na druhé straně se sklízela germanizace českého národa, vyvolaná spřátelenými "německými pány", kteří sem s podporou těch českých (evangelických) proudili již v předbělohorské době. Čí panství, toho víra a u evangelíků i toho jazyk.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

To: 22. Červen 2021 - 14:16 | moldavit

:-))) To je ale ahistorický, resp. silně jednostranný, blábol, že ....

Nahoru

Re: Zajímavé výročí- 60 let bez Ernesta

2.7.1961 namířil na sebe v Ketchumu v Idahu pušku a dokonal sebevraždu velký a stále můj nejoblíbenější spisovatel Ernest Hemingway.
Je čas ho znovu číst, vracet se k němu lze kdykoliv.J eho povídky jsou perlami světové literatury. A je radost,když čtete povídku jako vystřiženou od něho,ale ne nějaký plagiát. Myslím tím třeba povídku Nahoře ze skvělé knížky Nečíst od Miroslava Krobota vydané v r.2020.
V r.2017 jsem vykonala cestu po Navaře, Kastilii a Leónu přes Asturii až do do Santiaga de Compostely v Galicii. V Pamploně, v těch úzkých uličkách,kudy se valí býci,jsem si na Ernesta vzpomněla. A na jeho román I slunce vychází( Fiesta) a na další a další.

Tak něco z jeho myšlenek:

„Než začnete jednat, naslouchejte.
Předtím než zareagujete, přemýšlejte.
Než začnete utrácet, vydělávejte.
Předtím, než začnete kritizovat, vyčkejte.
Než se začnete modlit, odpusťte.
Předtím, než se vzdáte, alespoň to zkuste.“

Hezké dny s knihami!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí- 60 let bez Ernesta

2. Červenec 2021 - 8:41 | Lenka Sepsová
Velmi mile jste mě překvapila! Díky .

Nahoru

Re: Zajímavé výročí- 60 let bez Ernesta

To,že Ernest je můj nejoblíbenější spisovatel,jsem tu už inserovala několikrát. Kdysi vyšel v Časopise lékařů českých článek o jeho nemocích a úrazech. Méně vybaveného jedince,navíc s takovou spotřebou alkoholu,by to porazilo.
Hezké letní dny nejen s knihami !

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Tož s. Chot tradičně místo argumentů blábolí cosi o blábolech. On totiž s. Nejedlý a naši soudruzi to viděli tak nějak politicky.. Škoda, že nerozebral trvalé poněmčování Čechů za vlády stavů, což přiznal i F. Palacký a dokládá např. "Edle Herrn, da habt Ihr den anderen". Vůdčí osobnost Českých stavů Matiáš Thurn a copak tak rozlítilo tohoto "českého pána", co neuměl ani česky? Stejně jako druhý velitel stavovských vojsk Georg Friedrich Hohenlohe? Další český pán.
Jako třešničku na dortu by mohl přidat jazyk v jakém visela výzva Pražanům v kostelích.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to hodně smutných padesát let kdy zemřel v Paříži jeden z velikánů 20. století James Douglas Morrison. Bylo mu pouhých 27 let. Je pochován na pařížském hřbitově Pére-Lachaise.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Raymond Chandler

23.7.1988 se na předměstí Chicaga narodil nejznámější zástupce americké " drsné školy"- Raymond Chandler. Milovníkům detektivek jistě nemusím představovat.Působil i jako scénárista-zejména filmů noir- a spolupracoval s takovými režiséry jako Billy Wilder nebo A. Hitchcock.
Opakovaně si při výročí jeho narození vzpomenu na Josefa Škvoreckého,který v doslovu k Dámě v jezeře citoval jednoho amerického kritika,který napsal,že Chandler z rudné žíly detektivního románu vykutal zlato literatury.

Přeji pěkné dny, kdy se člověk,slovy Marlowa, rozhodně necítí jako amputovaná noha:..

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Drobný překlep - nar. 1888.
Můj oblíbenec je v poslední době David Baldacci .

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Raymond Chandler

Rád jsem četl. Vynikající příběhy, skvělé překlady.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Výročí ne,ale úmrtí-zemřel Charlie Watts.V červnu oslavil osmdesátku.
Tak tam dobře bubnujte, v tom hudebním nebi!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

No to snad ne...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Charles Robert Watts 1941-2021. Svět bude zase o něco smutnější. Má blízká setkání se Stones 1990, 1995, 1998, 2018.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

V sestavě Rolling Stones, jako jejich "poslední" člen, byl podle mého názoru Charlie Watts ten super decentní pán, naprosto skromný, svým hudebním uměním, nejenom za bicí sestavou, mimořádně obdivuhodný! Upřímně - aktuální americké turné hvězdných RS již bylo avizováno bez něj ze známých zdravotních důvodů... Prostě nikdo není (fyzicky) nesmrtelný...

Stále častěji si říkám, že oproti té pozemské je nebeská hudební sestava, napříč všemi hudebními žánry, mnohem více hvězdnější. Bože, proč jsi mně nedal hudební sluch a schopnost :) O to více ctím všechny, kteří dar mají!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

V nedělí 5. září 2021 zemřel Ladislav Smejkal, význačná postava nejen českolipského muzea. Poslední zářijový den by oslavil 75. narozeniny.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Ano, dostala jsem tu zprávu. Slova znějící tak obehraně,ale opravdu čest jeho památce,jeho práci. Nevím,že by se někdy zprotivil základnímu postulátu historika,a to, držet se ve svém bádání historické pravdy,a´ť je ta pravda a poznání sebehořčí. Prokázal to kdysi i na tzv. " Boji o kámen", na kauze pomníku v N.Boru,kdy na něj poštěkávali lidé omezené úctyhodné prostřednosti, kteří mu nesahali ani po chodidla.

Měl vést od října další přednášky pro Univerzitu 3 věku o muzejnictví v ČL... Tak se v tom historickém a muzejním nebi,pane doktore,mějte dobře!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

To: 6. Září 2021 - 21:51 | Bohdan Kocharowski

R.I.P.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je tomu 78 let, co byl v Berlíně německými nacisty zavražděn Julius Fučík.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Julius Fučík, jehož motáky vynášel Němec a příslušník gestapa Kolínský, díky čemuž vznikla známá reportáž. Takový příběh, řečeno Havlem, to jsou ty paradoxy.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

To: 9. Září 2021 - 20:08 | moldavit
Hmmm a co tam máte dál? :-(

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes si svobodní a rozumní lidé připomínají velmi smutné výročí. 29. září 1938 bylo Československo v Mnichově fatálně zrazeno svými kapitalistickými spojenci a ponecháno napospas nacismu. Kapitalisté a nacisté si krásně notovali, nicméně jim to dlouho nevydrželo. Válka byla na dostřel. Jména zrádců: Édouard Daladier za Francouzkou republiku, Adolf Hitler za Velkoněmeckou říši, Neville Chamberlain za Britské království a Benito Mussolini za fašistickou Itálii. Mnichovský diktát vstoupil v platnost 30. září 1938. Cesta k okupaci českého lidu se otevřela dokořán.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to padesát let kdy světlo světa spatřil jeden z nejúžasnějších songů světa Imagine Johna Lennona.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes si všichni svobodní lidé připomínají 104. výročí Velké říjnové socialistické revoluce.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

A třeba taky 5 let od úmrtí Leonarda Cohena. Zrovna jsem si pouštěla Ten New Songs a mou oblíbenou In My Secret Life...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Ano, mistr Cohen, velký muž 20. století. Ten čas ale letí. Tak na počest pana Cohena dneska vytáhnu DVD Živě v Londýně 2009. A zítra si projedu Ten New Songs.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to smutných 41 let od vraždy Johna Winstona Lennona.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Měla jsem to štěstí,že jsem v r.1991 mohla koncem srpna vejít s několika přáteli do vestibulu Dakota House a dát tam spolu s ostatními kytku. Dneska už tam nesmíte, vchod je střežen. Můžete okounět okolo.
Jinak včera uplynulo 80 let od napadení Pearl Harboru. K tomuto výročí uvedla ČT2 skvělý film(a nedabovaný) Tora,Tora,Tora!
Pěkné dny!

Nahoru