Filmový klub Nový Bor zve

Verze pro tisk |

27. října 2016 bude v novoborském kine promítán v rámci Ozvěn 42. Letní filmové školy v Uherském Hradišti film L.Viscontiho GEPARD

Luchino Visconti di Modrone, hrabě z Lonate Pozzolo,příslušník staré italské šlechty/ mimochodem tomuto milánskému rodu udělil vévodský titul král Václav IV./ ,se narodil 2.11.1906 a zemřel 17.3.1976. Na letošní rok připadají tedy kulatá výročí narození i úmrtí tohoto velikána světového filmu,který za svůj život natočil "jen" 14 celovečerních filmů,ale jakých !!!.
Visconti byl umělecky velmi nadaný.Studoval hru na violoncello, psal,zajímal se o hudbu,ale také trénoval koně. Osudným se mu stalo nejen setkání s pařížskou avantgardou jako s Manem Rayem nebo J.Cocteauem,ale hlavně setkání s režisérem Jeanem Renoirem. Pomáhal mu jako asistent režie při natáčení jeho Výletu do přírody a dalších filmů.
Visconti na Renoira vzpomíná takto : " Můj pobyt ve Francii a poznání člověka jako Renoir mi ukázaly mnoho věcí v pravém světle... Skutečně se mi tenkrát otevřely oči: přicházel jsem z fašistické země,kde se člověk nemohl nic dozvědět,nic číst,kde nemohl mít ani vyhraněné osobní zkušenosti.Když jsem se vrátil do Italie,byl jsem skutečně velice změněný." Od Renoira dostal také k přečtění knihu Jamese M.Caina Pošťák vždycky zvoní dvakrát. Námět Visconti zfilmoval ve svém prvním díle Posedlost/ 1942/ a do hlavní mužské role angažoval mladého Massima Gitottiho,pozdější hvězdu italského filmu,který fyziognomicky připomínal klasické římské sochy.Film ,který neztratil na svých kvalitách i po 74 letech, změnil tvář nejen italské,ale i světové kinematografie. Zarytý odpůrce Mussoliniho a člen IKS kvůli němu ke konci války málem přišel ve vězení o život. Cenzoři film téměř zničili,ale nový styl,který se svými spolupracovníky nazval neorealismem,ten se udolat nepodařilo.
Visconti natočil pak další zásadní dílo italského neorealismu, syrový epos o lidské bídě na motivy knihy Giovanniho Vergy Dům u mišpule.Děj přesadil na Sicilii a vznikl hraný dokument Země se chvěje.
Styl vyprávění typický pro neorealismus pak Visconti opustil a ve svých dalších filmech hledal způsob,jak spojit literární a filmové vyprávění. Inspiraci literaturou,zejména romány Thomase Manna najdeme např.u filmů Rocco a jeho bratři ( Josef a jeho bratři) ,Soumrak bohů ( Buddenbrookovi), Smrt v Benátkách nebo A.Camuse (Cizinec) či Giuseppe Tomasiho di Lampedusy ve filmu

GEPARD ( r.1963)
Tato filmová adaptace je mimořádným uměleckým dílem po všech stránkách. Způsob přenesení literární předlohy na plátno, práce s mizanscénou a herci je skutečně dechberoucí.
Film zachycuje bouřlivá léta 1860-1861,kdy G.Garibaldi s tisícovkou věrných po pádu poslední bourbonské bašty Gaety dobývá Království obojí Sicílie a je vyhlášena sjednocená Italie (4.3.1861), ačkoliv Řím a Benátsko nebyly ještě její součástí. Visconti Lampedusův román adaptoval i z osobních důvodů. V příběhu knížete ze Saliny viděl idealizovanou verzi poměrů ve své aristokratické rodině. Obdivoval Lampedusovu preciznost v práci s historickými prameny i jeho skeptický náhled na v Italii nedotknutelné Risorgimento ( Znovusjednocení).Musíme mít stále na zřeteli,že Visconti byl přesvědčený marxista a salonní komunista ,a tak jeho filmové pojetí lžirevoluce a vznik novodobé "šlechty" složené z povrchních zbohatlíků , je neúprosnější než v literární předloze. Stárnoucí kníže ze Saliny ztělesněný vynikajícím sošným Burtem Lancasterem se snaží vyrovnat s tím,že jeho generace gepardů a lvů odchází a je nahražována generací vlků a hyen. Nikdo neuměl a dle mého soudu ani doposavad neumí tak nádhernými obrazy vyprávět o zániku a zkáze jedné dějinné epochy.Nikdo nedokázal nezachytit atmosféru mizejícího času tak, jako Luchino Visconti.
Závěrečná legendární plesová scéna,kdy kníže tančí s mladičkou Angelicou v podání nádherné Claudie Cardinalové,trvala v jednom sestřihu 48 minut. Kníže ze Saliny prochází jednotlivými sály , stárne před očima a mizí stejně tak,jako celá jeho generace.
Film bude promítán v digitalizované verzi a filmový fanoušek by ho neměl vynechat. 186 minut uplyne jako voda. Na LFŠ jsem zhlédla Viscontiho Ludvíka Bavorského se stopáží 238 minut a ani jedna minuta nebyla prázdá na rozdíl od mnoha filmů,kde už od úvodní scény tušíte,že to nebude to pravé ořechové,diplomaticky řečeno.
Všem,kdo přijdou,přeji krásný filmový zážitek !!
Za FK Nový Bor zve do kina MUDr. Lenka Šepsová

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Omlouvám se divákům za podstatnou chybu,která by se neměla pro příště stávat- chybné datum.
Film Gepard bude uvedenv Novém Boru DNES, 27.9.2016 od 20 hodin. Omylem jsem napsala 27. října.
Přeji hezký den!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Pozvánka na další filmy:

1.11.2016 V 20. HOD TONI ERDMANN (SRN, Rakousko 2016)
Tento film provázejí nadšené kritiky, ceny a ovace zhusta i vestoje. Nejinak tomu bylo při uvedení v Karlových Varech.Dlouho jsem nezažila v našlapaném Velkém sále hotelu Thermal takovou atmosféru,tolik uvolňujícího smíchu mísícího se s porozuměním, neboť každý z nás našel v hlavních postavách kus sebe. . Tříhodinový opus uteče jako voda. Osobně bych napsala,že jde o velký film o životě určitých, zejména mladých příslušníků střední třídy a jemném předivu rodinných vztahů.Není to obvyklá odlehčená komedie,která se chce dotýkat vážných věcí,ale nejde pod povrch,protože by třeba ztratila diváky. Část by jemný humor stejně ani nepochopila. Režisérka a současně autorka scénáře nám nabízí neuvěřitelně přesná pozorování chování lidí pracujících v korporátních společnostech, o kterýchžto (těch společnostech) jsou někteří přesvědčeni,že umějí přece zajistit dokonalý život a nahradit všeliké požitky, a to vždy s úsměvem. Maren Ade (39 let) za tento film obdržela v Cannes cenu FIPRESCI. Za svůj film Všichni ostatní dostala v r.2009 Stříbrného medvěda -ex aequo s argentinským filmem Gigant. Hledání ztraceného pouta mezi téměř dokonalou byznysmenkou a neřízenou střelou-otcem si nenechte ujít. Osobně se velmi těším na scénu oblékání šatů před domácí slavností.Přední mimové by to nezvládli lépe. Výkon obou protagonistů,jak Petra Simonischeka v roli otce,tak Sandry Hüller jako dcery Ines,jsou úžasné.

Koncem měsíce října se bude v novoborském kině promítat film ANTHROPOID (27.10-31.10 od 20.00)

Film o statečnosti a strachu. Je to také film,který se snaží filmovými prostředky ukázat každodennost života těch,kteří byli vysazeni na naše území s úkolem zabít Heydricha a kteří věděli,že celá akce může skončit jejich smrtí.Museli někde bydlet,musel se o ně někdo starat.Měli své lásky(Kubiš se skutečně chtěl ženit), své rozmíšky mezi sebou,svoje nálady aj. Umíme si dnes představit,že bychom žili v době,kdy se za pomoc nebo slovo trestalo smrtí?Jak bychom se v takové situaci chovali my? Pomohli bychom jako stovky vlastenců,kteří za pomoc zaplatili životem ? Nebo naopak ze strachu udali sousedy jako stovky jiných?
Tento film,natočený poodle skutečné události,jak stojí v anotaci, může všem divákům v jakékoliv zemi ,kteří o této akci nic nevědí, přiblížit bezesporu největší odbojovou událost 2. světové války. Heydrich byl považován za druhého muže v nacistické hierarchii a v žádné jiné zemi se nepodařilo tak vysokého nacistického pohlavára odstranit.Zastupujícím říšským protektorem se stal 27.9. 1941 . V lednu 1942,konkrétně 20.1. ,se účastnil konference ve Wansee nedaleko Berlína,kde nacistické špičky jednaly o organizaci a technickém provedení . tzv.konečného řešení židovské otázky,jehož praktickým strůjcem byl právě on.
Dle svých vlastních slov se režisér S.Ellis na tento film připravoval mnoho let. Scénáři určitě prospěly konzultace s našimi historiky a zejména účast české produkce,která krom jiného zajistila i dobovou věrnost reálií, např. vybavení bytů, oblečení atd.

Výsadek Anthropoid ve složení Jozef Gabčík a Jan Kubiš ( nahradil zraněného Karla Svobodu) byl vysazen na třetí pokus dne 29.12.1941. Za ním byl vysazen desant Silver A a kolem 03 ráno Silver B. Na přípravě atentátu se podíleli i Josef Valčík ze Silver A a Adolf Opálka ze skupiny Out Distance(vysazena 28.3.1942) Členem tohoto desantu byl i pozdější zrádce Karel Čurda. Poslední bitvu v kryptě pravoslavného kostela Sv.Cyrila a Metoděje v Resslově ulici vybojovali J.Bublík(desant Bioscop),A.Opálka, J. Kubiš, J. Gabčík, Jar. Švarc(desant Tin),Jan Hrubý(Bioscop) a J.Valčík .
Přestože nejde o dokument, část kritiky směřovala k nepřesnostem,které ve filmu jsou,ale pro vyprávění a celkové vyznění filmu nejsou ani podstatné, ani zásadní. Např. po seskoku nemuseli Gabčík s Kubišem zabít prvního Čecha,kterého potkali a který je chtěl udat.Scéna jen posouvá děj a divákovi naznačuje,jak bude celá akce náročná. Dále - n a místě atentátu Valčík s Opálkou nejspíše nebyli. I když se o jejich přítomnosti někdy spekuluje. Nakonec není úplně jisté, co bylo dříve,zda nejprve zaútočil Gabčík svým samopalem Sten Gun, ve kterém se vzpříčil náboj( v kanadské továrně tomuto typu zbraně říkali plumber 's nightmare,čili instalatérova noční můra ),nebo Kubiš granátem. Za nás se,pokud se to smělo vůbec probírat, tvrdilo,že nejprve střílel Kubiš a pak hodil Gabčík granát. Možná to bylo naopak. Dále např. pan Moravec nebyl pasivním pozorovatelem dění v rodině,ale aktivní odbojář. V kryptě nebojovali se steny, měli jen pistole. Ale zvolání,že Češi se nikdy nevzdávají, z krypty skutečně zaznělo předtím, než parašutisté dobrovolně ukončili svůj život.
Běžte se podívat na solidně natočený film o jednom z největších příběhů moderních českých dějin.
A nakonec je taky záhodno připomenout, že pomník Operaci Anthropoid byl v místě zatáčky bývalé Kirchmayerovy třídy v Praze-Kobylisích po velkých peripetiích odhalen až 27.5. 2009 v 10.35, 67 let po atentátu. Jeho postavení snad vybojovala tehdejší starostka a vedení radnice Prahy 8. Pražský magistrát potažmo český stát ne. Docela příznačné....

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve na Zkoušku dospělosti

V novoborském FK uvádíme 11.4. od 20 hodin další dílo dle mého soudu jednoho ze současných nejlepších světových režisérů a scénáristů Cristiana Mungia s názvem Zkouška dospělosti. Film byl uveden minulý rok na MFF v Karlových Varech v sekci Horizonty-oceněné filmy. Mungiu získal za svůj skvělý, a do morku kostí se zažírající filmový obraz komunistické společnosti,která krade lidem nejen duše,ale i životy , Velkou cenu v Cannesv r.2007.Film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny je totiž jedním,který si člověk pamatuje do konce života.
V r.2012 získal tamtéž cenu za scénář za film Na druhé straně kopců(též byl uveden ve Varech). Prostředí náboženské komunity či spíše sekty v klášterní osadě v kopcích je paralelou s nedávnou rumunskou historií. A poslední film Zkouška dospělosti nastoluje otázky,které si musí klást každý,pokud nechce ztratit vlastní identitu a nemá se stydět sám před sebou. Je možné dopouštět se kompromisů a opouštět zásady,které sám dítěti vštěpujete ,aby se dítě mělo lépe ,protože jeho rodiče nestačili po převratu zajistit takové fungování společnosti,které by nekorumpovalo příliš?
Vřele doporučuji nejen tento film,ale též si vyhledat v archivu a poslechnout rozhovor z režisérem Mungiem. Byl vysílán 12.4. na stanici Vltava v 17.hod.
Po shlédnutí filmu jsem si krom jiných otázek kladla jednu-kdo z našich současných herců by byl schopen typově zvládnout roli hlavního hrdiny, lékaře z provinčního transylvánského města?Na nikoho jsem nepřišla.
Film získal na MFF Cannes v r.2016 cenu za režii.

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Prosím oprava-samozřejmě 18.4.2017v 20. hod. Hezké velikonoce!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Já se těším na Mžitky.

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Film Mžitky důstojně završuje pozoruhodně konzistentní filmografii velkého světového režiséra A.Wajdy,který zemřel minulý rok v říjnu. .A jeho dvorní herec posledních let B.Linda je skvělý a fyziognomicky podobný skutečnému Wladyslawu Strzeminskemu. Určitě se máme na co těšit. Vzpomínám na Wajdovy filmy s D.Olbrychskim ,zejména na Zemi zaslíbenou, vynikající adaptaci stejnojmenného románu nositele Nobelovy ceny W.Reymonta. Anebo na Popel a démat s Zb.Cybulskim,který opustil tragicky tento svět ve velmi mladém věku-něco jako James Dean.A dále na na Krajinu po bitvě či Březový háj, Vše na prodej,Slečny z Vlčí.. A Katyň... Minulý rok jsem znovu viděla Kanály , a přestože jsou natočeny prakticky před 60ti lety, neztratily nic na své kvalitě....

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve do kina v nové sezóně

Než pozvu milovníky stříbrného plátna a dobrých filmů na představení, chtěla bych úvodem ještě jednou vzpomenout na přítele a výborného člověka Radovana Novotného,který odešel do filmového nebe začátkem července.
První dvě zářijová představení již máme za sebou, a to Cestu času Terence Malicka, a pak výborný dokument O.Sommerové o Soně Červené .Již toto úterý se filmoví fanoušci mohou těšit na film, na který se jen tak nezapomíná

26.9. v 20.00 O TĚLE A DUŠI - ZLATÝ MEDVĚD BERLINALE 2017

Režisérka Ildikó Enyedi(narozena 1955) má na svém kontě několik dokumentárních a několik dlouhometrážních filmů. Prvním,kterým okouzlila na festivalu v Cannes a obdržela tam v r.1989 Zlatou kameru za debut,byl černobílý snímek Mé 20.století. V r.1994 získala Zlatého lva v Benátkách za filmovou pohádku Čarostřelec.Pak následoval v r.1999 Šimon kouzelník oceněný v Maďarsku třemi cenami a letos nádherný snímek O těle a duši. Do distribuce ho 21.9. uvedla společnost Film Europe,která nakupuje na velkých festivalech a v rámci přehlídky Be2Can uvádí své akvizice na plátno.
V tomto filmu není žádný záběr zbytečný, žádná replika nadbytečná. Režisérce se podařilo neuvěřitelně silně zapůsobit filmovou řečí díky tomu,že zasadila milostnou romanci do prostředí masokombinátu,konkrétně jatek. Může se to zdát podivné,ale osamělost , křehkost a opravdovost mladé kvalitářky,introvertní až autistické Márie vynikne v prostředí, ve kterém se díky pracovnímu "zaměření" leckteré lidské charaktery vyznačují spíše svou obyčejností ,stádností a průměrností, na kterou jsou ale náležitě pyšné. A další osamělá duše je ekonomický ředitel Endre který nad svým životem už pomalu zlomil hůl,protože je po nemoci tělesně postižen.Překvapivé zjištění,že oba sdílejí totožný sen, je spojuje a přitahuje ,ale cesta k otevření jejich duší není vůbec lehká. Nádherné snové sekvence ze zimního lesa, v kterém se jelen jemně stará o svou družku,nejsou nikterak naaranžované, takto se prostě zvířata,která mají tělo i duši , k sobě chovají.
Márii výtečně ztvárňuje slovenská herečka maďarského původu Alexandra Borbély(1986).Narodila se ve Velkém Cetíne v okresu Nitra,maturovala v Komárně, dělala přijímací zkoušky na VŠMU do Bratislavy,ale pak odešla studovat herectví do Budapešti,kde nyní hraje v divadle Józsefa Katonu. Géza Morcsányi má ve svých 65ti letech prakticky nulovou filmografii, pouze 3 filmy, ale je v Maďarsku velmi známý jako divadelní dramaturg a především překladatel klasické ruské literatury .

3.10.20.00 Uvedeme film NERUDA režiséra Pabla Larraína, koprodukce Chile,Argentina,Francie,Španělsko
I přes své mládí má tento chilský režisér(narozen 1976) na svém kontě několik úspěšných filmů, s kterými soutěžil jak v Cannes ,.tak v Berlíně. Tam v r.2015 obdržel Stříbrného medvěda za film Klub,který byl uveden u nás v rámci MFF Karlovy Vary. Neruda je jeho v pořadí šestý film a věnuje se jednomu úseku života slavného básníka a nositele Nobelovy ceny Pabla Nerudy(pro dříve narozené,kteří ho ve škole neprobírali, uvádím,že pseudonym si zvolil podle našeho Jana Nerudy,jehož poezii obdivoval). V r.1948 se musel P.Neruda po nezdařeném úseku ze země více než rok skrývat a v Evropě, zasažené studenou válkou,se šířila legenda o pronásledovaném básníkovi a někteří umělci,vedení Pablem Picassem,se dožadovali jeho osvobození. Po delší době můžeme v kinech vidět charismatického mexického herce Gaela Garcíu Bernala(např.Amores perros,Špatná výchova, Motocyklové deníky, Babel) tentokrát v roli policejního komisaře.

10.10.20.00 uvedeme též vynikající film CHLAPI NEPLÁČOU, režie A.Drljevič, koprodukce Bosna a Hercegovina,Slovinsko, Chorvatsko,Německo 2017

Krutý ozbrojený konflikt,jenž začátkem devadesátých let minulého století vypukl v zemích bývalé Jugoslávie , navždy poznamenal životy lidí,kteří tam žijí. ...Filmů,které se o tomto období natočilo, je spousta.Osobně považuji za jeden z nejlepších film Hezké vesnice hezky hoří(Lepa sela lepo gore),natočený ještě za války v Bosně na území Republiky srbské a zrežírované Srdanem Dragojevičem.
Chlapi nepláčou je skvěle zrežírované drama o tom, jak i po více než 20ti letech od Daytonských dohod balkánský sud prachu stále doutná a asi nikdy nepřestane.. Děj je umístěn do odlehlého horském hotelu, v němž se na psychoterapeutickém pobytu setkává různorodá skupina válečných veteránů. Bývalí vojáci se zpočátku urputně snaží držet se svých předsudků a neobnažit před ostatními nic z toho, co je poznamenalo na celý život. Ve filmu defiluje současná balkánská mužská herecká špička v čele s charismatickým slovinským hercem Sebastianem Cavazzou v roli pacifistického terapeuta. Film byl uveden v soutěžní sekci letošního MFF Karlovy Vary, obdržel Zvláštní cenu poroty a byl zakoupen do distribuce.

Mimo klubové filmy doporučuji film Wind River- v N.Boru v úterý 3.10 v 17.30 a pak 4.10. v 17.30 a 20.00 Hlavní protagonista ,charismatický Jeremy Renner v roli stopaře Lamberta,který hledá vraha indiánské dívky, přivezl tento film do Karlových Varů.Thriller ze zasněženého Wyomingu obdržel v Cannes cenu za nejlepší režii v sekci Un certain regard a ve Varech Cenu diváků. Jeho režisér,který působí i jako herec,Taylor Sheridan (1970) , je též úspěšným scénáristou-napsal např. scénář k oceněnému filmu Denise Villeneuva Sicario:Nájemný vrah nebo k filmu Za každou cenu, nominovaném v r.2016 v několika kategoriích na Zlatý glóbus.

Přeji hezké chvíle se stříbrným plátnem!
L.Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Od úterý do čtvrtka promítá Novoborské kino líbezný film Jana Svěráka "Po strništi bos", v němž roli dědečka ztvárnil vynikající herec Jan Tříska, jenž dnes v noci zemřel na následky zranění po tragickém pádu z Karlova mostu v Praze. Čest jeho památce!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Tříska byl skvělý herec. Pamatuji si jako dítko čerstvě na gympl přijaté na jeho Lorenzaccia s Divadle za branou,který bolševici,jako mnoho dalších kulturních stánků, zavřeli, soubor v r.1972 rozprášili a skvělému režisérovi Otomaru Krejčovi nedovolili u nás prakticky nic.
Mně se film Po strništi bos zas tolik nelíbil,absence dobrého scénáře z filmu čouhala jak sláma z bot. Volně řazené obrazy prostě nestačí. Obecná škola je mnohem lepší, tu lze vidět stále.Ta , na rozdíl od Po strništi, vyvolá ten hřejivý pocit sounáležitost a souznění s tím, ,co se děje na plátně.Film jistě není špatný,ale u mne je průměrný a režisér Svěrák by se měl zamyslet, co nyní, na prahu padesátky, bude vlastně dál točit. Mimochodem, já za jeho nejlepší film považuji Jízdu.
Hezký den !
P.S. Vynikající je Třískova kreace Přímá linka Praha-Tokio z filmu Jedna ruka netleská. Málem bych na ni zapomněla. Doporučuji-na youtube určitě někde bude!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve na Andreje Zvjaginceva

V úterý 23.1. v 20 hodin budeme ve FK Nový Bor dávat film NEMILOVANÍ oceněný minulý rok Cenou poroty v Cannes .Krom této ceny získal Cenu losangeleských filmových kritiků za nejlepší cizojazyčný film a Saša a Jevgenij Galperinovi Evropskou filmovou cenu za hudbu . Zvjagincevův dvorní kameraman Michail Kričman byl na stejném fóru oceněn cenou Briana de Palmy za kameru.
Osobně považuji Andreje Petroviče Zvjaginceva ( narozen 1964 v Novosibirsku) za jednoho z nejlepších současných světových režisérů. Často je zmiňován jako nositel odkazu Andreje Tarkovského. To je jistě pravda,ale kdo Tarkovského dílo zná a zná Zvjaginceva ví,že Zvjagincev není jenom nějakým Tarkovského epigonem. Jako byl Tarkovský jen jeden, je jen jeden Zvjagincev, obdivovatel Michelangela Antonioniho nebo Davida Lynche. Dalo by se říci,že to, co tak mnozí z nás oceňují u klasické ruské prózy,například u Čechova nebo Dostojevského- to obdivuhodné a neuveřitelně výstižné umění v pozorování charakterů a popisu situací- dokáže Zvjagincev filmovými prostředky v dnešní době jako málokdo. Mrazivě přesné výpovědi o stavu ruské -a samozřejmě nejen ruské společnosti- byly po zásluze prakticky všechny oceněny na mnoha festivalech. Prvním filmem,který mu otevřel dveře do světa,byl oceňovaný film Návrat,natočený v r.2003. Následoval film Vyhoštění (2007) inspirovaný povídkou W.Saroyana opět s Konstantinem Lavroněnkem v hlavní roli a v r.2011 film JELENA ,v kterém poprvé spolupracoval s Philem Glassem. Zajímavé spojení originální Glassovy hudby s režijní metodou pomalých záběrů , zejména na začátku filmu, funguje překvapivě skvěle. Jelena,postarší submisivní žena pocházející z obyčejného skromného prostředí,je poslušná manželka,která svému muži, bohatému či spíše zbohatlému Rusovi , dělá v podstatě služku,neb takový je běh života a ona je hmotně zajištěna.Služku ale dělá i svému synovi Serjožovi, typickému ruskému budižkničemovi a povalečovi s lahví - v jeho postavě odkazy na tyto klasické mužské typy fungují naprosto přesně. Scéna, ve které Jelena,dopustivší se v podstatě zločinu( záměrného podání nevhodného léku kardiakovi),aby zachránila dědictví, odváží peníze k Serjožovi,který matce trpící přece jen výčitkami svědomí sdělí,že opět čekají s manželkou dítě a že se tedy bude dále o ně starat , patří právem k vrcholům tohoto filmu. Serjožu ztvárnil Alexej Rozin,který je též Zvjagincevovým dvorním hercem- hrál pak v Leviathanu a nyní hraje v Nemilovaných.

Po Jeleně následoval v r.2014 již zmíněný LEVIATHAN ,opět oceněný v Cannes, a to Cenou za režii.
Název filmu odkazuje k dílu Thomase Hobbese vydané r.1651- Leviathan, neboli o podstatě,zřízení a moci státu církevního a občanského .Není zde místo na širší rozbor tohoto Hobbesova díla zabývajícího se strukturou společnosti (česky vyšlo v r.2010 v nakladatelství Oikoymenh),ale je nutné k základnímu pochopení filmu uvést,že Leviathan je u Hobbese absolutní autorita,suverén koncentrující moc výkonnou, zákonodárnou i soudní.Proti této moci nemá jedinec v současném Rusku( a zase nejen tam) prakticky šanci a pokud si chce zachovat lidskou důstojnost a neplazit se v bahně,musí přinést obrovské oběti. Děj filmu se odehrává v malém městě na pobřeží Barentsova moře,daleko na severu. Hlavní hrdina,Kolja, se nenechá uplatit a nechce ustoupit starostovi,místnímu Leviathanovi,který chce jeho pozemek získat pro sebe,aby se mohl postavit kostel. Mašinerie moci,která ničí nejen jednotlivce,ale i jeho okolí, se dává do pohybu. Závěrečná scéna, kdy v novém kostele stojí starosta s manželkou vedle prokurátorky a vedle zástupce ruské pravoslavné církve,která je s mocí jedna ruka, a drží za ruku svého potomka, blonďatého chlapečka s putinovskými rysy, vyvolává mrazení v zádech. Leviathan dřímá v každé společnosti (naše není výjimkou) a čeká na příležitost chopit se postupně absolutní moci tím,že se začnou osekávat občanské svobody a soudy se podvolí moci výkonné. Věčná a nevyzpytatelná krása moře narážející na útesy snímané Kričmanovou kamerou spolu s hudbou Philipa Glasse činí z tohoto díla nezapomenutelný filmový zážitek.

Poslední film NEMILOVANÍ,který bude nyní uveden v novoborském kině navazuje tématem vztahů mezi rodiči a dětmi na jeho debut Návrat.Zvjagincev nám opět s neuvěřitelně výstižným vykreslením charakterů přináší nelítostný obraz části současné ruské ( a opět samozřejmě nejen ruské) konzumní středostavovské společnosti, ve které není místo pro vřelé mezilidské vztahy,včetně vztahů k vlastním dětem. Vztahy jsou nahraženy penězi, selfíčky,sociálními sítěmi a uspokojováním vlastního ega.
Přeji všem divákům pěkný filmový zážitek!

L.Šepsová FK Nový Bor

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve na Tři billboardy

Dnes večer dáváme ve FK již avízovaný film Nemilovaní od A.Zvjaginceva,ale vřele doporučuji i představení v 17.30.,a to film Tři billboardy kousek za Ebbingem, oceněné nedávno po zásluze Zlatými glóby.
Vezmeme ho ještě jednouv březnu,tentokrát do FK, neb jde o skvělou filmařinu s vynikajícími hereckými výkony tria Woody Harrelson, Francis McDormand a Sam Rockwell.
Hezký den!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve do kina 6.2. v 20 .hodin

FATIH AKIN- ODNIKUD

Ve FK Nový Bor bude 6.2. 2018 v 20 hodin uveden zatím poslední film renomovaného režiséra F.Akina ODNIKUD z r.2017,který nedávno obdržel na 75. ročníku Zlatých glóbů cenu za nejlepší cizojazyčný film. Fatih Akin , narozený v r.1973, pochází z rodiny tureckých přistěhovalců. Narodil se v r.1973 v Hamburku, kde též vystudoval film na Hochschule für Bildende Künste. Točil zprvu videosnímky a krátkometrážní filmy a v r.1998 debutoval celovečerním hraným filmem Krátce a bezbolestně. V r.2000 natočil film V červenci a v r.2002 Solino a pak již přichází jeho zatím nejoceňovanější dílo, vynikající milostné drama Proti zdi z r.2004. Film obdržel Zlatého medvěda na MFF v Berlíně a Evropské ceny za nejlepšího režiséra a film.Kdo jej viděl, jistě si vzpomene na famózní výkony obou protagonistů- Birola Ünella v roli Cahila a na Sibel Kekilli jako Sibel a též na skvělou hudbu Alexandera Hackeho. Z dalších filmů vyjímám např. drama Na druhé straně s kdysi dvorní herečkou předčasně zesnulého R.W.Fassbindera Hanou Schygullou nebo Soul Kitchen z r.2009 oceněný Velkou cenou poroty na MFF v Benátkách.
Hlavní hrdinka jeho nového filmu Odnikud Katja , ztvárněná Dianou Krügerovou, se ocitne zcela nepřipravena v mezní životní situaci. Stejně tak jako v nedávno u nás uvedeném skvělém a též na Zlatých glóbech oceněném filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem, může mít Katja jistě podobné motivy pro pomstu a vykonání vlastní spravedlnosti tak, jako hlavní hrdinka Tří billboardů Mildred ztělesněná Frances McDormandovou.Ale Fatiha Akina zajímají především reakce člověka ,který se náhle ocitne ve světě plném iracionálního násilí a nenávisti a kterému zbude jenom bezútěšná existence a touha po vykonání pomsty. Diane Krugerová ,která zazářila v takových filmech jako byli např. Tarantinovi Hanební pancharti, potvrdila,že je opravdu velká herečka, a byla za svůj výkon v tomto filmu minulý rok po právu oceněna Cenou za ženský herecký výkon na prestižním MFF v Cannes.
Film byl u nás uveden na MFF Karlovy Vary v r.2017 a do distribuce ho nyní uvádí společnost Aerofilms.

Na představení FK zve filmové fanoušky MUDr. Lenka Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve na Jana Švankmajera

Ve FK Nový Bor dáváme 20.2. od 20. hodin nejnovější a netrpělivě očekávaný film Hmyz osobitého filmového tvůrce Jana Švankmajera(narozen 1934). Název odkazuje na hru bratří Čapků, kterou na malém městě zkouší místní ochotníci. Během zkoušek se jejich životy prolnou s životy a osudy postav divadelní hry. Zkoušky se režiséru Cvrčkovi (J.Dulava),kterého podvádí žena s panem Václavem (J.Budař), nedaří,jak by chtěl. Nejen pan Borovička-Chrobák v podání Jiřího Lábuse se do své role tak vžije... Tulák leží doma s ischiasem, Chrobáčice a Larvička se zatím nedostavily na zkoušku... Ajzboňák Kopřiva coby Parazit v podání Norberta Lichého čeká ,až bude moci pro sebe schlamstnout ,co se dá... včetně té larvičky...

Jan Švankmajer natočil mnoho filmů, o kterých by se dalo dlouze psát. Můžeme se opět těšit, co nám přinese jeho fantazie s idiosynkratickým viděním světa vezdejšího a nevyčerpatelná schopnost animace. Ne nadarmo je považován za jednoho z nejlepších světových animátorů současnosti. Jeho filmografie zahrnuje množství děl již od r.1965 po současnost.
Kostýmy k tomuto filmu navrhla Veronika Hrubá,která se jako kostymérka podílela na Švankmajerových filmech Šílení z r.2005 a a Přežít svůj život z r.2010.

Sám režisér o svém filmu říká: Hra Ze života hmyzu je misantropická hra. Můj scénář jenom tuto misantropii prohlubuje,tak, jako se prohlubuje podobnost člověka s hmyzem a této civilizace s mraveništěm.Také by se nemělo zapomínat na poselství Kafkovy Proměny.

Do kina za FK Nový Bor zve MUDr. Lenka Šepsová.

Nahoru