Cestopis Indie 2015 - část 2.

Verze pro tisk |

 

2.12.2015: Tak a dnes ani nevím, kde začít… Dobře, začnu to tak, že jsem se tady dnes ráno místního času v osm probudil, dal si meditaci a opět usnul do dvanácté místního času. Vzhledem k tomu, že zde ve 12, bylo v CR 7.30 ráno, tak to není zas tak nic neobvyklého. Prostě jsem se pěkně prospal. Jo také musím říci, ale nechte si to pro sebe, že jsem se tady ještě nemyl a stále se cítím voňavý, čistý a svěží.  Zuby jsem si čistil od odjezdu z domova celkem dvakrát, ale mám je jak vyleštěné kristaly… Človek zřejmě splývá s okolím.  Jo taky jím pouze jednou, či dvakrát denně a hlad nemám… Mj. včera jak jsem objevil tu jídelnu, tak jsem si tam včera zaskočil na večeři, dal si thali – což je takovej ten velkej talíř se šesti komůrkami a v každé je něco jiného. Mj. tam byl Butter paneer masala, dal makhani, rajta1, rajta 2, rýže s koriandrem a praženou džírou, papadam, čapátky… už ani nevím co ještě. Opravdu jsem si moc pošmákl. No a dnes jsem se v mém průvodci dočetl, že se jedná o nejlépe vařící restaurací v okolí. Jsem si klidně mohl ten zážitek s tím včerejším šoférem odpustit a mohl si to přečíst :).

Také jsem včera rozrušením nezmínil několik zážitků z muzea. Jakože se to popsat moc nedá, ale měli tam staré, opravdu staré sochy a sošky z období mezi 5000 let před naším letopočtem až do 20 století. Ty sochy bohů, božstev, budhy atd. jsou vyrobeny z kamene, něco asi jako čedič a opracované tak, že se nedalo ani uvěřit. Takové detaily a zdobení, že by to čék nevyrubal z něčeho měkčího, natož z něčeho tak tvrdého. Žádná chybka, žádný kaz, prostě 100% kvalita. Zajímavé také je, že sošky staré 200-300 let se nijak zpracováním, ani teda motivy, neliší od těch zpracovaných před 2000-3000 lety. Tak silná a pevná je místní víra.

To mě také přivedlo na myšlenu o nás jako „civilizované“ společnosti. Prostě to co se nám děje, jsme si zasloužili sami. Ale buďme za to rádi, má nás to probudit, jelikož zřejmě stále spíme. Jakmile to pochopíme, budeme tvořit jinou a snad už lepší budoucnost. Ve vesmíru a jeho nekonečnosti nikdy není pozdě.

Dnes, po důkladném spánku jsem vyrazil směnit peníze do indické národní banky a pak do Red Fort, červené pevnosti, skvostu to mughalske Indie 17. století. Moc pěkná a od ruchu velkoměsta odpočinková záležitost. Cestou domů jsem se stavil na obědě v jídelně na Chandi Chowk, jedné z nejrušnějších tříd (no že by některá nebyla rušná o tom nevím). Dal jsem si opět thali, kde byly dvě skvostná kari se sýrem panýr (budu je muset ještě dodatečně identifikovat), asi 4 placky paratha, papadam, dal makhani, rajta, pálivé pickles, rýže, sladká koule… měl jsem co dělat. Pak jsem se nechal dovézt kolorikšou domů, a šel spát… teď píšu mejla a brzo půjdu… uuuuuaaaaa. Ondra

Red Fort - Červená pevnost, Dilí

To víko od kanálu mi málem spadlo na hlavu...Red Fort - Červená pevnost, DilíRed Fort - Červená pevnost, DilíRed Fort, DelhiIndická národní banka (ta nalevo)

Mňamka na Chandi ChowkKolmá na Chandi ChowkKolorikšaKolorikša

Přehled témat Nové téma