A co takhle o výstavách?

Verze pro tisk |

JAROMÍR RYBÁK

V galerii České Kooperativy můžeme od listopadu 2017 do 31.3.2018 vidět nádhernou výstavu akademického malíře, sochaře a sklářského výtvarníka Jaromíra Rybáka, pořádanou spolu se S.V.U. Mánes k jeho pětašedesátinám.
Jaromír Rybák se narodil v r.1952 v Plzni. Studoval na SUPŠ sklářské v Železném Brodě a v letech 1973-79 na UMPRUM v ateliéru skla u prof.Libenského. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha našich a světových muzeích i soukromých sbírkách.Působil i jako pedagog v zahraničí-od Francie,Španělska po Kanadu,USA nebo Australii. Výstava v ČK čítá asi 70 prací,jak plastik,tak obrazů a kreseb,které jsou zapůjčeny z velké většiny ze soukromých sbírek,ale samozřejmě též z muzeí. I polokulovitý tvar výstavního prostoru jakoby přirozeně rezonoval s jedním z inspiračních zdrojů autora, kterým musí být nepochybně fascinace zakřiveným nekonečnem ,tajemnými dálkami nebo podmořskými světy existujícími od nepaměti. Ozubení tvorové obývající hlubiny připomínají obrazy silurských moří,které jsme my starší vídávali ve školních třídách nebo kabinetech a na kterých mistr Burian neuvěřitelně zobrazoval různé prvohorní potvory jako lilijice,ostnokožce aj.
Jaromír Rybák je ve světě moderní skleněné plastiky proslulý zejména spojením bronzu a skla,a to nejen v plastikách menších rozměrů,které jsou zde vystaveny,ale i v takových dílech, jako je známý několikatunový Betlém z let 2000-2004. Betlém byl původně vytvořen pro barokní kapli zámku v Bezdružicích,kde byl několik let umístěn,nyní se ale nachází v muzeu v Pardubicích a v Bezdružicích můžete dnes místo expozice skla „obdivovat“ vycpaná zvířata a lovecké trofeje..
J.Rybák pracuje ale i s jinými materiály. Na výstavě můžeme vidět dvě ukázky spojení nekonečného skla a kamene (šedého a černého mramoru) v plastikách Hvězdný prach a Smršťování. Již výše uvedenou inspiraci tajemnými hlubinami moří a času pak autor zhmotnil do skleněných objektů jako Jeskynní ryba,Hlubinná ryba,Rejnok nebo do úžasných plastik Zlaté ryby a Růžového rejnoka.Nejvíc tajemně a zneklidňujícím dojmem ale působí plastika Tvor,opět kombinovaná ze skla a kovu a vyvolávající představy prvotního strachu z něčeho živého, neznámého,tajemného a nevyzpytatelného….
Neméně impresivní je ale i Rybákova tvorba malířská.Vystavené obrazy jako Peklo,Velká vlna, Podmořský svět nebo Laguna již svými názvy odkazují na zdroj inspirace.Naproti tomu dva obrazy Modrá a zejména Růžová planeta z r.1992 svou poetikou mi připomínají planetu Melancholii ze slavého Trierova filmu,který byl ovšem natočen mnohem později.
Vřele doporučuji tuto výstavu navštívit a na vlnách fantazie vyplout do imaginárního světa osobitého výtvarníka Jaromíra Rybáka. A pokud Vám jeho plastika Vejconoš bude jako mně připomínat postavy z Boschových obrazů,tak možná nebudeme daleko od pravdy.Tělo-vejce jakoby vytvořil nějaký starý holandský mistr a nožičky o pár století později velký sochařský mág Alberto Giacometti…
A ještě praktické informace. Výstava je otevřena od úterý do neděle,denně od 10-18, vstup zdarma.
Budovu Č.Kooperativy najdete na adrese Pobřežní 665/21, kousek za Florencem, tramvaj č.3,8-stanice Karlínské náměstí .U výstavního prostoru funguje v pracovní dny příjemná kavárna, kde je možné posedět a občerstvit kromě ducha i tělo.V so a neděli dostane návštěvník v recepci kartu na vstup. A další výstava,kterou tato galerie chystá od dubna, bude výběr z díla Františka Kavána.
Na výstavu srdečně zve MUDr. Lenka Šepsová

Přehled témat Nové téma