Erasmáci v Lípě #3: Nejen o počasí a předsudcích

Verze pro tisk |

Tentokrát se hlásí z dobrovolnického světa Erasmus+ Španělka Patricia a Ruska Maria s blátem a předsudky.

Texty píší dobrovolníci v angličtině, tedy nikoli ve svém rodném jazyce. Tyto texty jsou poté dále překládány dobrovolnicí Farní charity Česká Lípa do češtiny.

Házíme po sobě čímkoli

Ahoj všichni z České Lípy! Jmenuji se Patricia a pocházím ze severního Španělska z města A Coruña na pobřeží Atlantického oceánu. Jestli si na základě toho pokládáte otázku, jak mi u vás je, tak rozhodně krásně, ale šílená zima!

Minulý týden jsem v mrazech vzpomínala a studentům, k nimž docházíme do hodin, vyprávěla o našich letních festivalech. A překvapilo mě, že se tak moc divili našemu běžnému druhu zábavy, a to házení po sobě vzájemně čímkoliv. Házíme po sobě bláto, plechovky od piva, nebo třeba zbytky jídla, také po sobě rádi stříkáme ledovou vodu nebo se vzájemně hážeme do řeky. A na tom jsou naše festivaly postaveny. Pokud byste snad chtěli zažít uprostřed horkého léta naši španělskou zábavu, navštivte jeden z těchto festivalů A Fraga, A festa do Albariño nebo Arde Lucus.

Vodka, medvědi a velká rozloha

A co ke zvláštnostem v našich zemích mohu dodat já, Maria? Předsudky, předsudky a předsudky! (smích) Když se totiž studenti z Čech doví že pocházím z Ruska, hned se ptají na vodku, medvědy a na to, jak velké je vlastně Rusko.

Ano, Rusko je velké. Zabírá přes 17 milionů km čtverečních a například cesta tolik lákavou transsibiřskou magistrálou do našeho hlavního města z Vladivostoku, trvá pouhých 6 dní. Jak je to s vodkou? Věřte, nevěřte, já sama ji nikdy neochutnala. Avšak přiznávám, ano, je to národní nápoj a pijí ji mnozí. A medvědi? Na Kamčatku se dopravují každoročně tisíce lovců, kteří se za medvědy honí. Ale že by se volně procházeli po mém univerzitním městě Voroněži? Ještě jsem je nepotkala. Tedy snad jindy?

Co však předsudkem vůbec není, ba naopak, jsou vaše znalosti o našem počasí. Jestliže je zde Patricii krutá zima, pak já sama běhám po České Lípě v jarním kabátku a vzpomínám na náš typický leden s teplotami až –20 stupňů Celsia a méně a s tím spojené naše oblíbené bruslení, sáňkování a lyžování.

I přesto si však všeho ve vašem městě nesmírně užíváme. Nejen my dvě, ale i další čtyři dobrovolníci z našeho týmu. O tom ale zase za týden. Zatím můžete sledovat naši facebookovou stránku EVS Without the Borders nebo náš web volunteers.cz. Zdraví Patri a Masha

Nataša, Patricia, José a Máša na výletě v Brně

#0 Šest zahraničních dobrovolníků na rok v České Lípě 

#1 Česká Lípa je malé město, ale k pohodlnému životu je tu vše 

#2 Zahraniční dobrovolníci a jejich sportovní zážitky

alt
Nahoru