10. výročí od povodní

Autor - MHF Lípa Musica

Harlekýn: ani jeden houser!

20.10.2017 11:11 | Lípa Musica

Ano, přesně to se mi chtělo vykřiknout do potlesku po dnešním spektáklu v Centru textilního tisku. Každý, kdo někdy hrál na nějaký dřevěný dechový nástroj, ví, co to je „houser“: místo tónu se ozve nežádoucí kviknutí, které je známkou nedokonalého zvládnutí nástroje, nebo technické poruchy na něm. Pokud ale pištec hraje padesát minut velice náročný složitý part, všechno zpaměti, v jednom kuse a zároveň tančí a předvádí pantomimické kousky, a to vše bez jediné chyby, natož housera, je to téměř vzácný přírodní úkaz. To našince k hlasitému obdivu přímo nutí. Pochopil jsem, proč Karel Dohnal (*1973) patří k pouhým čtyřem klarinetistům na světě, kteří něco takového dokážou.

S Joelem Frederiksenem o inspiraci v reklamě i alchymii zpěvu

1.9.2017 12:42 | Lípa Musica

16. Lípa Musica už klepe na dveře! Letošní ročník zahájí letos německo-americký zpěvák a loutnista Joel Frederiksen, který do České Lípy přiveze se svým souborem Ensemble Phoenix Munich neotřelý Requiem za růžový měsíc. Tento unikátní experiment, který v sobě snoubí gregoriánskou mši, alžbětinské zpěvy i písně Beatles z pera legendárního Nicka Drakea, rozezní českolipskou baziliku Všech svatých v pátek 15. září. Při této výjimečné příležitosti jsme s Joelem Frederiksenem připravili pro vás rozhovor.

Martin Prokeš: Lípa Musica drží cenu vstupenek velmi nízko

7.7.2017 06:44 | Lípa Musica

Českolipská festivalová scéna pomalu, ale jistě spěje ke svému vrcholu v podobě 16. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Jeho koncertní řada letos čítá na dvacet tři projektů, kterými se na podzim rozehraje Liberecko, Ústecko i příhraniční Sasko. Abyste se snadněji zorientovali v programu, nechte se ředitelem festivalu Martinem Prokešem pozvat mimo jiné na srpnový prolog v ruinách klášterního kostela na saském hradě Oybin, ale i na další programové bonbonky.

Třetina lístků na Lípu Musicu prodána!

19.5.2017 13:54 | Lípa Musica

20 dní od zahájení předprodeje již třetina vstupenek na 16. ročník MHF Lípa Musica zná své majitele a některé koncerty se již blíží stavu úplného vyprodání. Jako největší hit, který festival letos pro návštěvníky připravil, se dle návštěvnického zájmu v první řadě jeví závěrečný operní galakoncert Adama Plachetky, kde se již festivalové zásoby ztenčily k pouhým dvěma desítkám vstupenek.

Jarní dialogy začínají již tuto neděli!

3.4.2017 09:40 | Hudba

Již tuto neděli odstartuje mimořádný projekt pořádaný spolkem ARBOR nazvaný Jarní dialogy, který je příspěvkem k oslavám Česko-německého kulturní jara. Koncertní řada o třech dílech nabídne od 9. do 23. 4. 2017 setkání s výjimečnými tuzemskými i zahraničními umělci v Děčíně, České Lípě a saském Großschönau. Hudební česko-německý dialog tak připomene 20. výročí podpisu Česko-německé deklarace, která dala prostor pro další rozvoj a prohloubení vzájemných vztahů mezi Čechy a Němci, které poznamenaly dějinné události 20. století. V programu se představí významní čeští a němečtí umělci v čele s harfistkou Janou Bouškovou, violoncellistkou Tanjou Tetzlaff, houslistou Florianem Dondererem, Tiburtinou ensemble, Capellou de la Torre či duem Kchun a mezikulturní dialog rozvinou v dialog odehrávající se přímo na jevišti. Vstupenky jsou stále k dostání!

Festivalová benefice v Schirgiswalde: Podpořme Elišku!

25.10.2016 10:02 | Lípa Musica
Poslední říjnovou neděli 30. 10. se uzavře letošní německá kapitola festivalu Lípa Musica benefičním koncertem pro Nadační fond Ozvěna, který se uskuteční v Mariä Himmelfahrt Kirche v saském Schirgiswalde. Od 17 hodin zde vystoupí populární hobojista Vilém Veverka a za doprovodu Ensemble 18+ představí průřez barokními hobojovými koncerty. Výtěžek koncertu bude věnován Nadačnímu fondu Ozvěna, který podporuje děti a mladistvé se sluchovým postižením. Benefice konkrétně podpoří malou Elišku a její rodině pomůže s nákupem finančně nákladných sluchadel.

Lípa Musica nabídne premiéru i skleněnou harmoniku

13.10.2016 12:41 | Lípa Musica

V druhém říjnovém týdnu nabídne 15. ročník MHF Lípa Musica hned dvě hudební lahůdky. V sobotu 15. října vystoupí v Kamenickém Šenově německé duo Sinfonia di vetro s přestavením unikátní skleněné harmoniky, v neděli rozezní festival rodiště H. I. F. Bibera Stráž pod Ralskem premiérou jeho nově objeveného díla v podání brněnského ansámblu Societas Incognitorum. Vstupenky na oba koncerty jsou ještě v prodeji.

M. Záhora: Tanec je cesta sebepoznání

5.10.2016 08:55 | Lípa Musica

Každoročně se Lípa Musica snaží do svého programu zařadit projekt, který se vymyká klasickému žánru. V letošním roce padla volba mimo jiné na pražský taneční soubor NANOHACH. Ten v České Lípě uvede představení tanečníka a choreografa Michala Záhory Diptych, které pojednává o neustálém pohybu duše mezi nebem a peklem. S Michalem Záhorou jsme si tedy povídali nejen o představení, ale také o úrovni českého tance, co pro něj osobně tanec znamená, anebo o tom, zda mu jdou i jiné druhy tance.

Markéta Cukrová a Barbara Maria Willi, výjimečně něžné pondělí

5.10.2016 08:35 | Lípa Musica
Ve svém přeshraničním výjezdu do saského Großschonau festival 3. října u sousedů uvedl mezzosopranistku Markétu Cukrovou, kterou na kladívkový klavír doprovodila profesorka brněnské JAMU Barbara Maria Willi. Splendidní večer počal písněmi Václava Jana Křtitele Tomáška a hned po odehrání prvního titulu Am Flusse publikum konsternovaně spočinulo v absolutním tichu. Interpretky nastavily již od samotného začátku kvalitu vystoupení neskutečně vysoko a nutno předem říci, že se jim ji podařilo po celou dobu koncertu udržet. Vše bylo dokonalé a precizní, ať už se jednalo o jemný leč silný hlas Markéty Cukrové nebo o líbezný doprovod kladívkového klavíru Barbary Marie Willi.