Lípa Musica nabídne premiéru i skleněnou harmoniku

Verze pro tisk |

V druhém říjnovém týdnu nabídne 15. ročník MHF Lípa Musica hned dvě hudební lahůdky. V sobotu 15. října vystoupí v Kamenickém Šenově německé duo Sinfonia di vetro s přestavením unikátní skleněné harmoniky, v neděli rozezní festival rodiště H. I. F. Bibera Stráž pod Ralskem premiérou jeho nově objeveného díla v podání brněnského ansámblu Societas Incognitorum. Vstupenky na oba koncerty jsou ještě v prodeji.

Na přelomu 18. a 19. století patřila skleněná harmonika mezi populární koncertní nástroje, pro níž skládal hudbu W. A. Mozart i řada dalších skladatelů. Jedná se o historický hudební nástroj sestávající ze souboru různě naladěných skleněných pohárů či trubek, jež se rozezvučují hmatem. Dnes je tento nástroj, který má unikátní zvuk připomínající hru navlhčenými prsty na skleničky naplněné vodou, téměř zapomenut. Jedním z mála profesionálních hudebníků, který skleněnou harmoniku dokáže nejen rozeznít, ale především sestavit, je Sascha Reckert, zakladatel a umělecký vedoucí souboru Sinfonia di vetro z německého Saska, který se spolu se svým synem Sebastianem Reckertem vystoupí 15. října v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově. V programu dochází ke změně z důvodu zdravotní indispozice původně avizované pěvkyně Ruth Baaten. Těšit se tedy můžete na ryze instrumentální program složený ze skladeb Mozarta, Beethovena, Schulze, Naumanna, Schmittbaura a dalších skaldatelů přelomu 18. a 19. století, kteří skládali pro tento výjimečný hudební nástroj.

Pravým vynálezcem a prvním konstruktérem skleněné harmoniky byl americký státník, vynálezce hromosvodu Benjamin Franklin. On také mu dal název „harmonika“. Prvními instrumentalistkami, které tento nástroj proslavily, byly Marianne Daviesová a nevidomá Marianne Kirchgessnerová. Nástroj se ve své době stal velkou raritou a psaly o něm všechny noviny. Představení skleněné harmoniky v severočeském regionu, který je tradičním sklářským krajem, má své opodstatnění. V 18. století byl tímto unikátním nástrojem fascinován i truhlář z nedaleké Chřibské, Franz Ferdinand Pohl, který byl sám úspěšným virtuózem a významným stavitelem skleněných harmonik, které ve své době prezentoval i na veletrzích v Lipsku, Drážďanech, Praze i Vídni.

Sasha Reckert je specialistou hry na skleněné hudební nástroje již od roku 1986. Na svém kontě má řadu vystoupení v předních operních domech včetně petrohradského Mariinského divadla či Salcburského operního festivalu a koncertních síních po celém světě. Představil se v Royal Opera Covent Garden London, La Scala Milano, Bayerische Staatsoper Munich, Opéra National de France Paris, Semperoper Dresden, Muziektheater Amsterdam, jeho umění poznaly operní domy v Tokyu, La Monnaie Brussels, ve Frankfurtu, Zurichu a pyšní se i spoluprací s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky či operními pěvkyněmi Annou Netrebko, Dianou Damrau, Elenou Mosuc nebo Natalií Dessay. Reckert je současně i vynálezcem nového skleněného nástroje verofonu, který má silnější zvuk než skleněná harmonika. V roce 1996 založil ansámbl Sinfonia di vetro, se kterým se věnuje historickému hudebnímu materiálu určenému pro skleněné nástroje.

Neméně zajímavou hudební lahůdku slibuje i nedělní festivalový program, kdy v rodišti H. I. F. Bibera zazní nově objevená Missa in contrapuncto tohoto skladatele. Strážský program je každoročně reminiscencí na vrcholně barokní dílo místního rodáka Heinricha Ignaze Franze Bibera. Jemu je věnována stěžejní část programu, ve kterím jsou obsaženy v duchovních zpěvech a částech mší skladby vokálně instrumentální, v úvodu ale též sonáta pro sólové housle, která podtrhuje nadčasově krásné Biberovo houslové dílo. Brněnský vokální kvintet Societas Incognitorum založený v roce 1998 se zabývá převážně interpretací hudby 16. a 17. století. Soubor pod vedením Eduarda Tomaštíka aktivně vyhledává díla dosud málo známých barokních skladatelů českého a moravského regionu. V kroměřížském archivu Tomaštík objevil Biberovu mši, která v obnovené premiéře zazní u Svatého Zikmunda ve Stráži pod Ralskem v neděli 16. října.

Další zajímavosti si můžete přečíst v aktuálním vydání Festivalových novin. Více o programu a vstupenkách na www.lipamusica.cz
 

alt
alt
Nahoru