Martin Prokeš: Lípa Musica drží cenu vstupenek velmi nízko

Verze pro tisk |

Českolipská festivalová scéna pomalu, ale jistě spěje ke svému vrcholu v podobě 16. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Jeho koncertní řada letos čítá na dvacet tři projektů, kterými se na podzim rozehraje Liberecko, Ústecko i příhraniční Sasko. Abyste se snadněji zorientovali v programu, nechte se ředitelem festivalu Martinem Prokešem pozvat mimo jiné na srpnový prolog v ruinách klášterního kostela na saském hradě Oybin, ale i na další programové bonbonky.

Prolog festivalu začíná opět na Oybinu. Proč jste před několika lety zvolili pro prology právě toto místo a v čem vás stále tak přitahuje?
Výběr místa je, myslím, logický. Toto místo patří právem k nejnavštěvovanějším památkám Horní Lužice. Připomeňme si, že jde o romantickou zříceninu hradu a kláštera, který vznikl u významné zemské stezky spojující Čechy a Lužici ve 13. století. V roce 1369 založil Karel IV. na Oybinu klášter Celestýnů. Bohužel v roce 1577 zapálil blesk celý areál a ten lehl popelem. Kámen ovšem zůstal a obvodové zdi kostela také. Toto místo má dodnes nebývalé kouzlo. Už samotným výstupem na stolovou horu máte zážitek z výhledů, které se před očima postupně otevírají. Člověk si uvědomí přímé spojení s historií, toto místo působí jako dokonalý stroj času. Představte si, že sedíte v překrásné lodi kostela bez střechy, posloucháte hudbu a hledíte na hvězdy. To je ten důvod, který nás i naše posluchače stále tolik láká.

Z jakého důvodu jste zvolili do programu houslistu Jiřího Vodičku a Český komorní orchestr? Jaký zážitek jsi měl při slyšení a vidění tohoto programu?
Jiří Vodička je stejně jako Josef Špaček koncertním mistrem České filharmonie, je členem Smetanova tria a bez nadsázky patří k těm nejlepším houslistům nejen své generace. Navíc ho zdobí pokora a skromnost, a tak je setkání s tímto umělcem vždy velkým zážitkem. Přál jsem si, aby právě on byl hostem našeho festivalu, a když se naskytla možnost, dal jsem Jiřímu prostor k tomu, aby si sám vybral, čím by se rád prezentoval právě na Oybinu. V programu nazvaném Český Paganini, jak se Jiřímu Vodičkovi přezdívá, nezazní přímo ukázky z tvorby tohoto ďábelského houslisty. Tklivostí, lehkostí a úžasnou virtuozitou Jiřího Vodičky se však budete moci nechat okouzlit v efektním průřezu českým i světovým klasickým a romantickým repertoárem za doprovodu renomovaného Českého komorního orchestru. Tento program jsem osobně neslyšel, o to víc se na toto setkání těším.

Festival zahájil předprodej již počátkem května. Měli by se již nyní diváci obávat, že se na některé koncerty nepodívají? Na které koncerty by si měli dát diváci pozor a neváhat se zakoupením vstupenek?

Největší radost má pořadatel pochopitelně ve chvíli, kdy má koncerty vyprodané. Je nám ale zároveň líto posluchačů, kteří si přijdou pro vstupenky na vysněný koncert a ony již zkrátka nejsou. Velice brzy bude vyprodán závěrečný koncert s Adamem Plachetkou, zcela jistě v popředí zájmu bude koncert Hradišťanu, flamencový koncert dvou německých kytaristů říkajících si Café del Mundo či projekt Orquestrina aneb když hvězdy hrají a tančí, kde se představí kromě Baborák Ensemble také populární tanečníci Anna Polívková, Michal Kurtiš, Tereza Bufková (Prucková) a Tomáš Slavíček.

Jak lze hodnotit předprodej v porovnání s jinými roky? Co z toho vyvozuješ?
Předprodej vstupenek na letošní ročník hodnotíme velmi kladně. Během prvního měsíce předprodeje se podařilo prodat třetinu vstupenek, a to je, myslím, s ohledem na zářijový start festivalu hezký výsledek. Těší nás vzrůstající důvěra našich posluchačů v projekty, které jim s láskou celý rok připravujeme.

Pokud bys obdržel k Vánocům poukázku na 1000 Kč na vstupenky Lípa Musica 2017, za jaké koncerty bys ji utratil ty osobně?
Lípa Musica patří mezi festivaly, které drží trvale cenu vstupenek velmi nízko, a tak si troufám říci, že za 1000 Kč má posluchač hezkou možnost výběru. Já bych šel s tisícovkou pro toto: zahajovací koncert Requiem za růžový měsíc za 250 Kč, zahajovací koncert je totiž vždy něčím výjimečný. Pestrost bych posílil milovaným Hradišťanem za 250 Kč, dále bych zašel na moderní výrazový tanec Mysterium času za 290 Kč, no a nesmělo by chybět Mozartovo requiem v nově opraveném Johanniskirche v Žitavě za 320 Kč, kam mě navíc festival za 50 Kč doveze. Suma sumárum, když jsem student, důchodce či člen Klubu přátel festivalu, tak si uplatním průměrně slevu 15 % a jsem na 944 Kč. Za zbylých 60 Kč bych si jako bonus přidal projekt Má to smysl, kdy se ZUŠ v České Lípě představuje na pódiu Jiráskova divadla s někým výjimečným, letos s klarinetistou Milanem Řeřichou za cenu 80 Kč. K dárkové poukázce bych celkem připlatil 24 Kč a dostal bych na výběr jako poděkování za nákup bylinkový, či ovocný čaj od partnera festivalu pana Grešíka. Přátelé, není to krásné?

Český Paganini, prolog MHF Lípa Musica, Jiří Vodička, Český komorní orchestr, 11. 8., 21:00, Oybin, zřícenina kláštera

alt
Nahoru