10 důvodů, proč investovat do zlata

Verze pro tisk |

Investiční zlato. Proč bych se měl o něj zajímat? Je vhodné i pro běžného člověka? Na tyto otázky nám v deseti bodech odpověděl obchodní ředitel firmy GoldenGate CZ, a.s., pan Pavel Ryba. 

1. Ochrana před inflací: Po opuštění brettonwoodského systému (vazby dolaru na zlato) se zlato prokazuje jako jedinečný uchovatel hodnoty. Ochraňuje peníze před jejich znehodnocováním inflací. Z pouhých 35 dolarů v roce 1971 jeho cena vzrostla na dnešních 1650 dolarů za unci. Pokaždé, když vlády navýší svoji měnovou zásobu, zlato na to reaguje nárůstem své ceny. Uchovává a chrání bohatství svých majitelů. Světové vlády tisknou peníze jako o závod.Před několika měsíci spustily USA další, v pořadí již třetí, vlnu kvantitativního uvolňování. Státy se zadlužují a naše úspory a investice jsou skrytě znehodnocovány inflací. Zlato je vynikajícím nástrojem, který nás před tím chrání. Proto investoři zlato nakupují a tlačí jeho cenu nahoru. Zlato po celou lidskou historii nikdy neselhalo. Po více než 6000 let uchovává hodnotu a je celosvětově akceptovatelným platebním prostředkem. Na rozdíl od papírových peněz nikdy neztratilo hodnotu.

2. Strategická investice: Zlato je jako jedna z mála komodit měnovým kovem. Všechny centrální banky jej drží a v posledních letech jej nakupují. Některé velmoci (například Čína) se netají tím, že po rozpadu současného měnového systému opět založí svoji měnu na skutečných penězích, na zlatě. Kdo vlastní zlato, udává směr a určuje pravidla hry. Pro všechny banky a vlády je zlato strategickou komoditou. Zlato jsou skutečné peníze. Jak moc je zlato vzácné? Pokud bychom rovnoměrně rozdělili veškeré vytěžené zlato mezi všechny obyvatele planety, tak v průměru na jednoho člověka připadá necelých 11 gramů ryzího zlata. Zlato je opravdu vzácné. 

3. Likvidita: Likvidita je jeden z nejdůležitějších parametrů, který bychom měli u svých investic sledovat. Důležité je to zejména v nestálých a nejistých dobách. Zlato je nejlikvidnější komoditou vůbec. Pokud chcete investovat do něčeho fyzického, co skutečně existuje (mnoho papírových investic v podstatě neexistuje), je zlato jedinečné zejména svojí likviditou. Po celém světě se obchoduje v podstatě 24 hodin denně. Zpětný odkup od svých klientů provádí společnost Golden Gate CZ a.s. okamžitě a většinou ještě ten den odcházejí peníze na účty klientů.

4. Zlato je dostupné pro každého: Zlaté slitky se vyrábějí v gramážích od 1 gramu. Ty jsou však vyráběny s vysokou přirážkou. Nicméně slitky od 20 g výše mají cenu vyšší již jen o několik málo procent nad burzou a jsou pro investice velmi vhodné. Vůbec nejprodávanějšími slitky na světě jsou právě unce, které váží pouze 31,1 gramu a mají výborný poměr mezi cenou a likviditou. Jejich cena se pohybuje okolo 34 tisíc korun. V nabídce naší společnosti jsou jedinečné spořící plány pro pravidelné investování do fyzického zlata či stříbra. V těchto programech pravidelného investování může klient nakupovat své zlato ve velmi likvidních a dostatečně levných slitcích (například unce či 50 gramový slitek) v libovolných měsíčních splátkách. Své investiční kovy klient dostává průběžně, jakmile naspoří celý slitek, a spoří do dalšího. Jedná se o vynikající alternativu ke stavebnímu spoření či penzijnímu připojištění. Díky spořícím plánům je zlato dostupné opravdu pro každého.

5. Nízké úrokové sazby: Na podporu ekonomiky přistoupily centrální banky k politice levných peněz a rekordně nízkých úrokových sazeb. Důsledkem toho jsou reálné úrokové sazby většinou záporné. Co to znamená? Uvedeme si příklad: Pokud máte peníze na termínovaném vkladu v bance nebo v penzijním fondu a zhodnocení v těchto finančních produktech je například 2,2 % a inflace bude ve výši 3,2 %, potom byly ve skutečnosti vaše úspory znehodnoceny o 1 %. Měli jste je raději investovat jinak. Většina běžných investic má záporný výnos a nepokrývá ani inflaci. Jak budou vaše úspory, například na důchod, vypadat za 20 let, pokud budou mít dlouhodobě záporný reálný výnos? To si důchod moc neužijete. Naproti tomu zlato v této fázi ekonomického cyklu významně zhodnocuje a na zlatě máte reálný výnos v řádu mnoha procent. Za posledních 10 let se výnos ve zlatě pohyboval okolo 15 % ročně, což významně převyšuje inflaci. Proto jej investoři nakupují.

6. Ochrana peněz před kolapsem finančního systému: Společným jmenovatelem současné finanční krize je dluh. Většina států je silně zadlužena nebo dokonce předlužena. A mazání těchto dluhů nebude bezbolestné. V současném scénáři již není velký prostor pro standardní zaplacení státních dluhů. Již řadu let „splácí“ státy své dluhy tak, že vydají nový dluhopis a ty peníze, které za něj obdrží, použijí na zaplacení starého dluhu. Takto to dělají stále dokola. Velkým problémem života na dluh a vytloukání dluhu dluhem je skutečnost, že půjčka je zatížena úrokem. A úroky na dluhopisech v posledních měsících rostou. Ono se také není čemu divit. Půjčili byste někomu, kdo vytlouká dluh dluhem? Pokud vůbec ano, tak byste za tuto půjčku chtěli vyšší úrok, protože selský rozum vám říká, že jednoho dne tomuto nezodpovědnému dlužníkovi již nikdo nepůjčí a někomu zůstane v ruce „černý Petr“ v podobě nezaplaceného dluhopisu. Toto riziko si chcete pojistit vyšším výnosem, tedy úrokem. V situaci, kdy státu již nikdo nepůjčí, se stát vydá cestou bankrotu (podobně jako Řecko nebo Argentina). Druhou možností je vydat se cestou masivní inflace, kdy ve vaší zemi začnou růst ceny o desítky procent a nakonec stát svůj dluh „vyřeší“ měnovou reformou. Podobně jako tomu bylo v Československu v roce 1953 nebo v sousedním Polsku v roce 1993. Tam škrtla polská vláda čtyři nuly a místo 10 000 zlotých zbyl lidem na účtu pouhý jeden. Tou dobou ti, kteří měli úspory v penězích, přišli v podstatě o všechno. Ten, kdo tehdy včas vyměnil peníze za zlato, o nic nepřišel. Zlato jeho úspory ochránilo.

7. Koncentrovaná investice: Zlato je velmi koncentrovaná investice. Najdete velmi málo investic, které zlato předčí. Z běžných investic jsou to pouze diamanty. Nicméně investice do diamantů je mnohem složitější: potýkáte se s mnohem horší likviditou a větším rozdílem mezi nákupní cenou a cenou při odprodeji. Do krabičky od cigaret se vám vejde zlato za přibližně 2 miliony korun.

8. Daňové zvýhodnění: Investiční zlato je v EU osvobozeno od DPH. Zlato je z daňového pohledu věcí movitou, což má zásadní vliv na danění výnosu. Pokud zlato nakupuje fyzická osoba - nepodnikatel, zisk z této investice nedaní.

9. Anonymní investice: Trh se zlatem je u nás bez jakékoliv regulace. Není žádná povinnost někam hlásit, kdo si zlato koupil. Neexistuje žádná centrální databáze investorů do zlata. Takto anonymních investic je velmi málo.

10. Jistá a stabilní investice: Jistota a stabilita je u investic zásadní a důležitá. Zlato je nejstabilnější investicí a komoditou vůbec. Jedná se samozřejmě o cyklickou komoditu, která se tak jako jiné investice pohybuje od podhodnocených stavů ke stavům nadhodnoceným. Nicméně zejména díky jeho monetární úloze se zlato chová velmi stabilně. V případě kolapsu měnového a bankovního systému je nejjistější investicí vůbec. Papírové aktiva mohou v této době zcela ztratit hodnotu.

Z výše uvedených důvodů je zřejmé, že zlato patří do každého investičního portfolia. V nejistých dobách se doporučuje držet zlato v portfoliu ve výši až 30 %. Naprosté minimum by mělo být okolo 10 %. Každého klienta oslovují z výše uvedeného seznamu jiné důvody, proč zlato nakoupit. Na čem se však shodnou všichni ekonomové i investoři, je toto: Zlato je jedinečným uchovatelem hodnot, který chrání naše investice před inflací.

 

Další informace o investičním zlatu naleznete v předchozím článku.

 


Poradce Radek Hauser, mob.: 604 980 959, e-mail:radek.hauser@goldengate.cz


Golden Gate CZ a.s. 
Věříme opravdovým hodnotám...
 

Nahoru

Komentáře

Re: 10 důvodů, proč investovat do zlata

Už aby ta zlatá bublina splaskla. Aby byla nějaká sranda.

Nahoru

Re: 10 důvodů, proč investovat do zlata

Bublina na zlatě rozhodně bude, ale do té doby máme ještě daleko.Dokud budou státy předlužené a světové ekonomiky v problémech, tak bude tlak na růst zlata.Lidé v době krizí v minulosti vždy hledali zlato jako jistotu.Bohužel hodně lidí zapomnělo, že v roce 1953 byla u nás měnová reforma, která připravila o střadatele o dost peněz.Mě rozhodně dává smysl mít nějakou část úspor mimo finanční systém.

Nahoru