Investiční zlato – je vhodné i pro mě?

Verze pro tisk |

V posledních čtyřech letech, zejména od propuknutí finanční krize, se v médiích ve zvýšené míře mluví o zlatě. Čím je tak velký zájem o zlato způsoben? A je zlato jako investice vhodné i pro mě? Na tyto a další otázky jsme se zeptali obchodního ředitele společnosti Golden Gate CZ a. s., pana Pavla Ryby.

Čím je způsoben tak velký zájem o zlato v posledních několika letech?
Máte pravdu, zvýšený zájem o zlato zaznamenáváme zejména po propuknutí finanční krize v roce 2008. Teprve tehdy si i běžný člověk uvědomil, že finanční trhy a bankovní systém nejsou tak bezpečné, jak se mnohým zdálo. Finanční krize nám ukázala, že život na dluh není bezpečný a dlouhodobý ekonomický růst tažený převážně úvěry a dluhy je neudržitelný. Nesplácené hypotéky a riskantní operace na finančních trzích byly příliš velkou zátěží pro bankovní systém, který začal zejména v Americe kolabovat. Vnímavý člověk si uvědomuje, že krizi roku 2008 jsme nevyřešili a finanční systém jsme neozdravili. Naopak. Státy „vyřešily“ problémy způsobené dluhy ještě větším zadlužením. Zachránily bankovní a finanční systém a dluhovou zátěž přenesly samy na sebe. Výsledkem je, že o 5 let později máme předlužené státy. A to je mnohem větší problém, než ten z roku 2008. Sedíme na časované bombě, která jednoho dne musí vybuchnout. Proto investoři rozkládají rizika a část svých peněz odkládají do zlata a připravují se na problémy, kterým budeme muset v budoucnu čelit. Jednají rozumně a moudře. Proto i naše společnost zaznamenává zvýšený zájem o zlato.

Proč je moudré uvažovat o investici do zlata?
Selský rozum i člověku, který nemá ekonomické vzdělání, říká, že jednoho dne se státy dostanou do situace, kdy nezvládnou své dluhy. Vydají se v podstatě cestou bankrotů, i když to tak nejspíše politici nenazvou. V případě Řecka tomu říkají „restrukturalizace dluhů“. Prakticky se ale nejedná o nic jiného než o jistou formu státního bankrotu. To bude mít zdrcující důsledky pro bankovní systém. Dalším z důvodů je, že nás v budoucnu bezesporu čeká velmi vysoká inflace. Nelze neomezeně tisknout peníze, aniž by se někdy v budoucnu nezvedly ceny veškerého zboží a služeb. Zlato je jedinečným uchovatelem hodnot a v prostředí vysoké inflace výrazně zhodnocuje. Proto do něj mnoho lidí investuje. Důvodů proč investovat do zlata je však mnohem více. Ihned mě napadá minimálně deset. Ale o tom snad někdy jindy. Každopádně je moudré za stávající situace rozkládat případná rizika a část svého majetku investovat do něčeho fyzického a likvidního. Například do zlata.

Je tato investice vhodná i pro normálního člověka?
Ano, investiční zlato je dnes dostupné pro každého. Myslím si, že každý, kdo dokáže měsíčně ušetřit tisíc korun a více, by měl o zlatě uvažovat. Až nás dostihne vysoká inflace nebo až nesplacené státní dluhy začnou potápět bankovní systém, pak právě běžný člověk ocení to, že bude mít část svých investic ve fyzické podobě, například ve zlatě či stříbře. Každý z nás si dobře uvědomuje, že není rozumné a strategické mít všechen majetek na jednom místě. Přesto většina z nás má převážnou část majetku ve finančních produktech a všechny peníze tak máme doslova na jednom místě. Jsou investovány někde na kapitálových trzích v papírové podobě. Pokud propukne krize mnohem většího rozsahu než v roce 2008, a já se obávám, že je to nevyhnutelné, potom tyto peníze nejsou v bezpečí. Proto doporučujeme část peněz investovat do fyzického zlata či stříbra a rozložit tak případná rizika. A kdo jiný by si měl chránit své úspory než normální člověk, který myslí na budoucnost?

Jak může běžný člověk, který nemá statisíce na účtu, investovat do tak drahé komodity?
Společnost Golden Gate CZ a.s. je jedinečná právě v tom, že se specializuje na běžné lidi. Je to z toho důvodu, že jsme přesvědčeni, že zlato by měla mít v portfoliu převážná většina populace a ne jenom ti nejbohatší. Proto se specializujeme na klienty, kteří mají dobrý návyk spořit si část peněz na budoucnost, například na důchod či pozdější investice či výdaje. Zlato jsme zpřístupnili široké veřejnosti skrze spořicí programy. Naše zlaté spoření funguje podobně jako stavební spoření. Klient si na začátku spoření určí celkovou cílovou částku a poté si spoří. Významný rozdíl je však ten, že místo výpisu z účtu dostává fyzické zlato. Minimální doporučená splátka je již od 500,- Kč měsíčně. Většina klientů řeší své nákupy v rámci spoření trvalým příkazem k úhradě. Podstatné je, že s každou splátkou klient nakupuje fyzické zlato. Nejdůležitější však je, že ihned, jakmile celý slitek naspoří, fyzicky jej dostává a začíná spořit do dalšího slitku. Klient nemusí na své zlato čekat až do doby, kdy dospoří celou cílovou částku. Díky spořicím programům se tak i člověk, který nemá desetitisíce nebo statisíce na účtu, stává majitelem zlata a ochraňuje své peníze.

Kolik máte klientů, jaká je nejčastější měsíční splátka a jak svá spoření klienti využívají?
K dnešnímu dni máme necelých 5000 klientů. Toto číslo každý měsíc významně narůstá. Naši klienti si nejčastěji zvolili částku okolo 1500,- Kč měsíčně. Klienti jsou se spořením velmi spokojení. Svědčí o tom skutečnost, že přibližně 70 % spoření je „přespořováno“. To znamená, že přibližně 70 % klientů spoří do svého spoření více peněz, než kolik si při podpisu smlouvy sami určili. Spoření se jim velmi líbí, zlato jim dává smysl a prostřednictvím mimořádných splátek nakupují více kovu, než kolik původně zamýšleli. O oblíbenosti spořicích programů svědčí i to, že během několika týdnů přesáhne objem cílových částek uzavřených smluv částku 1 miliardy korun! To svědčí o velké oblibě těchto spoření. Naše spoření jsou výjimečně flexibilní a velmi klientská. Našla si mnoho spokojených klientů. Velký nárůst jsme zaznamenali ke konci roku, kdy klienti začali řešit otázku penze a připravované penzijní reformy. Golden Gate CZ a.s. závěrem roku představila vlastní důchodová spoření, která jsou dle našeho názoru mnohem výhodnější, než nedávno spuštěný 2. pilíř penzijní reformy.

Jak nejlépe s vaší společností do zlata investovat?
Klient má na výběr mnoho možností. Je třeba, aby si vybral takovou variantu, která pro něj bude dlouhodobě nejvýhodnější. Proto doporučuji kontaktovat některého z našich poradců nebo přímo naši společnost. Náš poradce se s vámi krátce nezávazně sejde a vysvětlí vám, jak nejlépe případnou investici uchopit, které spoření by pro vás bylo vhodné a probere s vámi vše, co byste o zlatě či stříbře měli vědět. Je potom pouze na vás samotných, zda si některou variantu spoření vyberete.

 

Poradce pro Liberecký kraj Radek Hauser, mob.: 604 980 959, e-mail: radek.hauser@goldengate.cz

 

 

 

Golden Gate CZ a.s. 
Věříme opravdovým hodnotám...

www.goldengate.cz
 

 

Nahoru