Masopust pokaždé jinak

Verze pro tisk |

Masopust je třídenní svátek, ale i slavnostní období hodování a veselí mezi Vánocemi a postní dobou. Zatímco jeho počátek, který nastává po svátku Tří králů, má pevné datum, tak jeho konec je závislý na datu Velikonoc – končí v rozmezí mezi polovinou února a počátkem března. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, tzv. Tučným čtvrtkem, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy masopustní neděle, pondělí a úterý, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a závěrečná taneční zábava.

V letošním roce tyto tři dny připadají na 7. až 9. února. Na Českolipsku se však masopustní průvody a s nimi spojená veselí pořádají prakticky po celý únor.

Masopustní veselí v České Lípě prvně v neděli

Již potřetí v řadě pořádá Farní charita Česká Lípa za účasti mnoha nadšenců v ulicích města Masopustní veselí. Prvně však o víkendu. Nejprve se na náměstí T. G. Masaryka sejdou všichni, kteří mají chuť účastnit se veselého průvodu v maskách, aby přebrali od vedení radnice klíč k městu a mohli v následujících hodinách skotačit v ulicích. Průvod s živou hudbou zakončí své veselí na Škroupově náměstí před kavárnou Kocour, kde bude na zateplené verandě připraveno pro děti i dospělé divadelní představení souboru Krabice Teplice. Po jeho konci pak budou moci účastníci uhasit při živé hudbě žízeň a hlad oblíbenými masopustními pochoutkami, zazpívat si, zatančit a zahrát si masopustní hry a taškařice.
Masopustní průvod a veselí, náměstí T. G. M., Česká Lípa, 7. 2., 14:00

Masopust v Novém Boru v rytmu karnevalu

Jestli je kdekoli masopust obecně letitou tradicí, pak v Novém Boru k němu přidali tradici vlastní, a to jeho brazilského ducha. Neotřelé spojení pak s sebou přináší páteční a sobotní program, který krásně kontrastuje se zamrzlými okny novoborského divadla a kina. První den se totiž promítá brazilský film o spisovateli Paulu Coelho a zahraje duo Tara Fuki s populárním rytmickým samba orchestrem Tam Tam Batacuda. Druhý den pak po obědě roztančí tentýž soubor i samotný průvod masek, v němž se objeví i taneční soubor, mažoretky nebo Zumba a masky z řad veřejnosti. Celé odpoledne je pak zpestřeno divácky velmi oblíbeným závodem historických lyží.
Masopust v duchu brazilského karnevalu, Městské divadlo Nový Bor, náměstí Míru, Nový Bor, 19.–20. 2.

masopust v České Lípě

Dobový masopust v Úštěku

V Úštěku je masopust vždy spojený s jarmarkem a krom exkluzivních masek a divadelních vystoupení, která dokreslují kolorit lidové akce, se můžeme těšit na strom hojnosti či na přelet prasete z úřadu nad náměstím, a to rovnou třikrát za den. Živá dobová muzika, tradiční řemesla, vše tak, aby lidová atmosféra byla co nejdokonalejší. K tomu zabijačkové pochutiny a tzv. masopustní trojboj. Úštěcký masopust má nevšední kouzlo v tom, že se na něm všechny tradiční masky, muzikanti i účinkující, kteří se jinak jednotlivě angažují v ostatních masopustech v okolí, společně sejdou. Historické město Úštěk má zkrátka své jedinečné kouzlo.
Úštěcký masopust, náměstí, Úštěk, 13. 2., 10:00

Masopustní veselí v Kravařích na Vísecké rychtě

Další tradiční prostor, kterému masopust sluší, je zachovalé, velké roubené stavení v osadě Víska obce Kravaře, které bylo později upraveno jako pobočka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě s expozicí lidového umění. A jak bude vypadat masopust na rychtě letošní rok?

S jakými tradicemi je masopust na Vísecké rychtě spojen?

Nejdůležitější jsou jistě samy maškary. Dokonce ti, kdo v masce přijdou, mají vstup zdarma. Letos se prvně neuskuteční průvod obcí a celý masopust se odehraje ve zdech Vísecké rychty. Zvykem, který si na Vísecké rychtě ponecháváme, je pohřbívání basy, na kterou jsou svaleny všechny hříchy a příkoří, které místní občany za poslední rok postihly, své stížnosti na zlovolnou basu můžou vznést i sami návštěvníci. Tradiční je také pojídání jitrnic a jelit, což také dodržujeme.

Jaký význam má masopustní veselí v dnešní době?

Rozhodně je to to „veselí“. A to je potřeba v každé době. Na Vísecké rychtě se setkávají často již staří známí, při dobrém jídle a pití se dobře povídá. Nebráníme nikomu ve zpěvu ani tanci. Děti se setkají s tradičními zvyky nebo zajímavými řemesly. To všechno dohromady, myslím, moc potřebujeme, abychom na chvíli měli radost ze života.

Jaký program chystáte v Kravařích na letošek, na co se mohou návštěvníci těšit?

Již poněkolikáté navštíví náš masopust bratři Pavlíčkové, harmonikáři z Mladé Boleslavi. Zpříjemní tak návštěvníkům celodenní pobyt na Vísecké rychtě. Pravidelně také nabízíme v rámci programu pohádku pro děti. Tentokrát trochu netradičně bude hrát improvizační soubor Progresky na přání přítomných dětí. Divadelní ochotníci NOPOĎ na závěr masopustu pohřbí basu. Na rychtu mohou příchozí dorazit již v maskách, potom budou mít vstup zdarma, a nebo si mohou masku na místě vyrobit. Připravena bude také muzejní dílnička s výrobou masopustního vrkoče, žertovné disciplíny, jako např. hod jelitem, a přibližně desítka prodejců nejrůznějšího zboží řemeslného a občerstvení. Nebude chybět místní řezník Vráťa Douša, ale dorazí k nám také hosté až z Valašska s tradičními frgály.
Masopust na Vísecké rychtě, Kravaře, 6. 2., 10:00

I v dalších městech a obcích pořádají masopustní veselí a průvody, např. 6. 2. v Mimoni13. 2. v Zákupech a Doksech.

masopust na Vísecké rychtě (foto: VMG ČL)

Jak vidí masopust ve 21. století oko veřejnosti?

Pojetí masopustu je dnes jakousi lépe, či hůře provedenou snahou o folkloristický prožitek, který je uměle vyvolávaný spíš pro potřeby lokálního turistického ruchu, než tradice pořádaná místními spontánně. Až budou masopusty pořádat sami vesničané a ne instituce, pak bude teprve všechno jak má být.

Nahoru