L. Záruba: Příspěvek ke krajským volbám 2016

Verze pro tisk |

V oblasti zdravotnictví kraj (volené orgány) přispěl k zachování provozu a fungování těchto služeb. Ovšem do jaké míry? Běžný občan nevidí za oponu (jak se říká) a prostě neví, za jakých podmínek zdravotnický personál pracuje. Jsou dobré? Průměrné? Špatné?

Tak holá pravda: napjatá je situace po celém kraji, vybavení, budovy, personál.

NsP Česká Lípa dostala nový kabát – velmi dobře. Hejtman Půta splnil své slovo ovšem byla to nutnost. A nyní co vevnitř? Další otázka…

Je potřeba řešit i ten vnitřek budov. Teď se řeší výtahy, dobře…ale musí se jít dál.

Ještě vážnější je problém personální.

Provoz je zachován, ovšem personál (lékaři, sestry) schází na řadě oddělení, centrální příjem je provozně přetížený atd. Vedení NsP na to reagovalo na jaře 2016 vstupní prémií (řekněme to takto) pro nového lékaře 100 000 Kč. Pro novou sestru 20 000 Kč. Řeknete si, to je pěkné… ovšem nemůžete znát souvislosti, vztahy. Prostě je to málo. Personální problém tedy vyřešen není…

Já bych považoval za adekvátní vstupní prémii 200 000 Kč pro lékaře, 50 000 Kč pro sestru.

To už člověk začne přemýšlet.

Přátelé, 100 000 korun není ani měsíční plat lékaře kousek od nás v Německu. A co je v dnešní době 100 000 Kč? Nic moc. Kromě toho, lékaři jsou tzv. nositeli výkonů = provádějí výkony, které jsou účtovány zdravotní pojišťovně.Tedy mám-li více lékařů, mám i více výkonů a více peněz v kasičce nemocnice. K téhle situaci se ještě váže zajímavá historka, podávám, jak jsem slyšel… Někdy na konci roku 2015, začátku 2016 došlo prý k jednání se zkušeným lékařem z jiné části republiky, měl k nám přijít a převzít místo primáře se vší zodpovědností.
Říkal vedení NsP… odcházím tedy z mého zavedeného působiště, budu si muset u vás vše budovat znovu, za vše nést odpovědnost atd. Chci od vás 100 000 Kč příspěvek, ať se mohu zařídit atd. Byl odmítnut. Ovšem za pár měsíců byl příspěvek zaveden…

Přátelé, všichni pracujeme za peníze… Kvalifikovaným lidem bychom peníze nepřáli?

A tady hraje kraj (volené orgány) klíčovou roli. Kraj je majoritním vlastníkem naší nemocnice.

Má všechny páky v ruce, aby svoje cíle realizoval. Co tedy tomu brání?

K vysvětlení se obrátím na jednu televizní debatu o zdravotnictví… pan starosta města Aše si stěžoval, že nemá lékaře. Vinu hledal u ministra Němečka, prezidenta ČSK Dr. Kubka, vysokých škol atd. A co takhle lékařům nabídnout… budete tady v Aši mít pěkný byt 3+1, roční nájem jedna koruna a smluvíme to na tři roky? Domluvíme se?

Nějak ho to nenapadlo. Jako starostu bych ho nikdy nevolil.

Věžák u Nisy = krajský úřad.

Víte, o tom vysokém baráku u Nisy mám určité pochybnosti. Jsou tam slušní lidé, vrátný tedy určitě. Ovšem do jaké míry chápou naše záležitosti, to opravdu nevím.

Moje zkušenosti jsou spíše záporné. Zabývám se zubní LSPP už dlouhá léta. Asi již někteří z vás zažili cestu do Liberce na zubní ošetření, zde se prostě nekonalo.

Nekonalo se proto, ne že by zde lékaři nebyli (jsou tady, samozřejmě) nebo nechtěli (safra, copak je mi příjemné, když spoluobčan, kterého třeba znám, musí 50 km do Liberce), ale proto, že neměli nabídnuty korektní podmínky z kraje. Nejsme nevolníci.

To je jednání toho starosty z Aše. Budoucnost těchto služeb LSPP = různých lékařských pohotovostí, je právě v daleko pevnějším zajištění krajem. Kraji to dokonce ukládá zákon. To se zatím adekvátně nekoná.

Úředníci v baráku u Nisy chodí do práce včas, mají VŠ vzdělání, jsou svědomití, znají zákony, to prostě vidí po svém a tohle je výsledek pro občana.

Mám jedno celoživotní heslo = Nejsem žádná ovce… A tedy toto prostě nestrávím.

Udělejte si názor sami.

Sociální záležitosti. To by bylo na román a mnoho pokračování.

Sdělím vám docela ukrývané tajemství. Nikdo vlastně pořádně neví, jak to funguje.

Sociální problematika je obří loď, kde nikdo pro jistotu do strojovny nechodí… A tak ta obří loď = 300-400 miliard ročně, někam pluje… = hlavně, že pluje. To je charakteristika sociálních záležitostí.

Mne zajímá osud našich seniorů, starších spoluobčanů, kde rodina nemá možnost umístit tatínka nebo maminku u sebe. Avšak je ochotna vše uhradit, ale prostě není místo v DD.
Tady zase kraj může pomoci, vytvářet podmínky, spolupracovat s městy a obcemi.

Pravda, koná se to… ale zase je to málo. Přidat, přidat, přidat.

Jaký je pořadník pro hendikepované seniory do DPS Lada na Špičáku? Kolik je tam lidí?

50,60,70… a míst (obsazených) je 20. Čeká se, kdo umře… Líbí se vám to?

Když to shrnu, tahle krajská reprezentace něco udělala. Něco zase ne, někde jen trochu.

Pravda, je to lidské, něco se stihnout nedá, někdo má jiné priority.

Nebudu jim nasazovat „psí hlavu“, jak se říká.

Ovšem některé nedostatky jsou zcela evidentní.

Na další krajské reprezentaci = nebo případně podobné, pak bude popojet dál, více se vcítit do potřeb občanů, dávat pozor na různé „vykuky“, ale zase dát peníze na to, co je prostě adekvátně potřebné a nebát se postarat o občany. Ano, možná je to těžko uvěřitelné = existuje úřední strach postarat se o občana.

Přátelé, ono je to těžké. Někoho volíte a vlastně nevíte, kdo to je, co to je, jak pracuje nebo je to lenoch, chytrý, hloupý, je na děvčata, pije nebo nepije atd. Co s tím?

Prostě se řiďte rozumem, vše si promyslete v klidu a hlavně přijďte volit.

Využijte demokracii, kterou máme. A demokracie je především svobodná volba.

Jinak těžko něco změníme.

Přeji vám krásný podzim 2016.

MUDr. Ladislav Záruba, dne 03.09.2016

Nahoru

Komentáře

Re: L. Záruba: Příspěvek ke krajským volbám 2016

Dobrý den pane doktore.

Tomu co jste napsal se, podle mne, říká pel-mel, nebo jak pejsek s kočičkou ...

Jediná spojovací linka, jediný svorník, je požadavek na více peněz ..., a docela neskromný, protože například pro mne je 100 000 korun hodně a hodně peněz, Nikoliv "nic moc". To případně posoudí další čtenáři i-novin.

DPS-ka na Ladech patří městu. S ní nemá kraj nic společného. Pak také mícháte několik věcí dohromady a uvádíte ne zcela přesné údaje: DPS na Ladech má 109 bytů zvláštního určení, "zvláštnost" určení spočívá v tom, že jsou určeny pro důchodce (dnes seniory, jednotlivce i manželské páry), kteří se o sobe dokáží v zásadě postarat sami a případné sociální služby jsou pro ně toliko fakultativní, nikoliv nezbytné. Dále je část objektu vyhrazena pro Domov pro seniory (dříve Domov důchodců) a má nyní 20 lůžek, je plně obsazena a počet žádostí dosahuje více jak 70. Tito senioři nezbytně potřebují sociální a zdravotní péči. Případné dotazy na "pořadník" Vám jistě velmi ochotně zodpovědí příslušné pracovnice Sociálních služeb města.

Hezký den

František Chot

Nahoru

Re: L. Záruba: Příspěvek ke krajským volbám 2016

Ač nerad, tak přiznávám, že zde musím s panem Chotem jen souhlasit a jsem i moc rád, že to někdo vidí obdobně.
Většina příspěvků pana Záruby se točí víceméně i okolo toho, jak jsou doktoři upracovaní a nedocenění (mají stále málo).
Přijde mi, že pan Záruba se nějak dostává mimo realitu a stejně jako většina ostatních lékařů už vychází ze svého postavení určité „nedotknutelnosti“, které spočívá ve velmi těžké nahraditelnosti doktora a obzvláště zubaře. A jestli má být článek současně i nějakou politickou agitkou k volbám, tak pokud si matně vybavuji, tak pan Záruba už zastupitel byl, tedy jen městský, ale nějak si ani nevybavuji, že by se v něčem sám angažoval, nebo nějak projevoval vlastními názory.

Nahoru