Jubilejní 10. hejtmanský ples byl regionální a charitativní

Verze pro tisk |

Jubilejní 10. hejtmanský ples, který se konal 27. února v Clarion Grandhotelu Zlatý lev v Liberci, vynesl na dobročinné účely pěti humanitárním společnostem - Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje, o.p.s., Liberec, MAJÁK, o. p. s., Liberec, Tyfloservis, o.p.s., Krajské ambulantní středisko Liberec, SLUNCE VŠEM, zapsaný spolek, Turnov a Farní charita Česká Lípa výtěžek celkem 175 350 Kč (každá organizace 350 70 Kč). Dalších 20 tisíc Kč věnovali účastníci na opravu sochy voříška v Kryštofově Údolí, kterou před několika měsíci zničili zatím neznámí vandalové. Až potud fakta.

„Je smutné a neprofesionální, že některá média a i jednotliví rádoby novináři raději hledají důvody, proč tyto charitativní organizace příspěvek na činnost dostat neměly, když reprezentativní ples Libereckého kraje, zvaný z tradice hejtmanský, měl také své náklady – ovšem obdobné jako v minulých letech, kdy hosty vítala například i bývalá náměstkyně hejtmana Z. Kocumová. V rozpočtu jsme na rozdíl od mnoha předchozích let přiznali veškeré skutečné náklady, které jsou srovnatelné s obdobnými akcemi pořádanými v Liberci.
Připomeňme, že ples byl také mimo jiné poděkováním všem příznivcům krajských aktivit v oblasti sociálních a zdravotních služeb. Poděkování patří firmám a jednotlivcům, které a kteří v průběhu let nezištně přispívají na činnost příspěvkových organizací kraje i nejrůznějších dobročinných spolků a neziskových organizací, na jejichž financování nestačí stát natož kraj,“
reagoval hejtman na některé nízké útoky médií, které přes dostatek podkladů o hejtmanském plese přinejmenším informovaly zkresleně a jednostranně, a někteří záměrně lživě.

Více než „vědecká a filozofická“ analýza hejtmanského plesu jsou podle Martina Půty pro Liberecký kraj důležitější ohlasy těch, kteří naši pomoc potřebují.
Pro příklad: „Za Tyfloservis si opravdu nesmírně vážím hejtmanského pozvání i finančního daru, který použijeme nejspíše na nákup kompenzačních pomůcek. Jak psal pan hejtman v pozvánce na ples, práce v neziskovém sektoru je někdy spíše posláním než kvalitní obživou pro lidi, kteří v něm pracují.  Tak je vždy cenné a povzbudivé, když si někdo všimne, že existujete a že má vaše práce i navzdory nesmyslné a přebujelé administrativě nějaký smysl,“ svěřila se Jitka Fajmonová, vedoucí střediska Tyfloservis, o.p.s. Palachova 504/7, Liberec.

Jubilejní 10. hejtmanský ples stál Liberecký kraj 588 tisíc Kč, výtěžek, jak řečeno, šel na dobročinné účely. Někomu však zřejmě vadí, že na plese hrál skvělý liberecký orchestr Big‘O‘Band Marka Ottla, který kromě vlastního repertoáru dokázal výborně doprovázet Liberečáka, muzikálového zpěváka Jana Kříže a špičkové zpěvačky a zpěváky Danielu Šinkorovou, Martu Jandovou a Jana Smigmatora, což byli jediní tři „přespolní“ vystupující umělci. Návštěvníkům se představila před vchodem hotelu sklářská škola z Nového Boru, diváky bavil kouzelník, mistr České republiky v mikromagii Štěpán Šmíd ze Stráže nad Nisou, vystupoval A – Styl Liberec, módní přehlídka finalistek Miss Libereckého kraje, které předváděly modely Střední průmyslové školy textilní v Liberci atd.
Na přípravě a organizaci plesu se podílely pouze regionální firmy a agentury - P.J.Art /technické zajištění a doprovodný program z Liberce. Geoprint /tisk, JIM tisk /tisk, Listdesign /grafický návrh tiskovin, Clarion Grandhotel Zlatý Lev/pronájem, kde se ples konal.

Pravověrným protiplesovým aktivistům je také zřejmě proti mysli, že kraj nákupem občerstvení od regionálních firem - TOMPELI, Petr Zeman, Kozí farma Pěnčín (sýry), Jatka Váša a Podkrkonošská uzenina s.r.o., Bělá (uzeniny) či Kitl s.r.o. (nápoje) - drží slib podporovat regionální potravináře a zemědělce.
„Jsem rád, že přes politicky motivované výzvy k bojkotu této krajské benefice z pera jednoho osamoceného komunálního politika, podporovaného zmíněnými nehoráznými články o údajné rozmařilosti plesu, se účastníci, kteří zaplnili příjemně renovovaný sál a ostatní prostory hotelu, v přátelské atmosféře dobře bavili,“ konstatoval hejtman s tím, že na plese nechyběli krajský ředitel policie, velvyslanci, primátor Liberce, který se osobně zapojil do sbírky na opravu sochy, senátoři, krajští radní a náměstci, poslanci, i bývalí, druhý hejtman LK, starostové obcí a měst LK i ze Saska, ředitelé krajských příspěvkových organizací a další vzácní hosté a příznivci z řad sponzorů (viz tabulka níže).

Pro srovnání: Předchozí 8. hejtmanský ples konaný v roce 2012, který se uskutečnil v Domě kultury v Liberci, vynesl 177 tisíc Kč. Náklady 8. hejtmanského plesu v roce 2012 činily 650 075,65 Kč, předchozí 9. ročník v roce 2013 v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev pak 434 986,40 Kč. V roce 2014 se hejtmanský ples nekonal.Liberecký kraj již z hejtmanských plesů rozdal handicapovaným a potřebným lidem více než 1,2 miliónu Kč. A další statisíce putují z dalších dobročinných akcí - vánoční Strom přání pro děti z dětských domovů, milióny dostávají drobné spolky a nestátní organizace z Dotačního fondu LK. Mnohým z nich navíc v desítkách případů půjčuje Krajský úřad LK konferenční prostory zdarma, aby ušetřily peníze pro další práci s klienty, předloňské Krajské slavnosti v Novém Boru byly ve znamení sbírky pro povodněmi postiženou obec Dobřín a je možno pokračovat.
„Věřím, že obyvatelé Libereckého kraje chápou důvody pořádání podobných dobročinných akcí, že nedají na populistická slova lidí, kteří chtějí jen bourat a škodit,“ řekl Martin Půta.
„Beru kritiku plesu i pozitivně. Příště oslovíme i sponzory, ale míním, že kritici všeho se vrhnou na seznam sponzorů, aby ukázali, že radní jsou kvůli tomu korumpovatelní,“ uzavřel s nadsázkou hejtman

Poděkování patří firmám, společnostem, jednotlivcům, kterým nejsou lhostejní zdravotně postižení spoluobčané, žáci speciálních škol a dětských domovů i domovů důchodců a dalších sociálních služeb. Těmto organizacím věnovali v loňském roce téměř 3 milióny Kč. (Ti, kteří zde chybí, nechtějí být jmenováni, přesto jim patří velké díky.) 

ORGANIZACE

Autodrom Sosnová

Cínařství Radvánovice 72 Turnov

Crystalex.CZ

Egermann, spol. s.r.o.

G&B BEADS

Haidl a syn

Hotel Port, Doksy

iQ LANDIA

Jatka Váša

JEŠTĚD, spol. s r.o.

KALENDÁŘ LIBERECKA spol. s r.o.

KBM Servis - Mojmír Bleša

Kitl s.r.o.

Klamt Petr

Korid LK

Kozí farma Pěnčín

Lasvit s.r.o.

Mikez Pavel

Minion

Nadace Preciosa

Okresní hospodářská komora Jablonec

Penzion UKO

Pivovar Rohozec, a. s.

PIVOVAR SVIJANY, a.s.

Podkrkonošská uzenina s.r.o., Bělá

PROMINENT - ZOD Brniště a.s.

RTK tkalcovna Horní Rokytnice - Hák

Silnice LK

Skleněné foukané figurky - Sobotka

Style Bohemia

SUNDISK s.r.o.

TI Automotive

TRW

Tyche - glass (šperky ze skla)

Valbek – EU, a. s.

Rádio Contact

Nahoru

Komentáře

Jaký charitativní ples ?

Charitou se vždy rozumělo dobrovolné darování svého vlastního majetku (finanční či věcný dar) nebo své práce (dobrovolnická činnost vykonávána zdarma) ve prospěch těch slabších, nemocných či jinak znevýhodněných občanů.

Zde se dozvídáme, že Liberecký kraj zaplatil za uspořádání plesu 588 376 Kč a utržil částku 175 350 Kč a v účelové sbírce pak částku 20 000 Kč. Tj. dosáhl ztráty 393 026 Kč.

Dnes jsme se také dozvěděli, že "na konci loňského roku kleslo zadlužení Libereckého kraje na 1,021 miliardy korun. Na každého z 438.700 obyvatel tak kraj dluží 2327 korun." Zdroj: Denik.cz

Shrnutí:
- kraj je zadlužený. Meziročně svůj dluh snížil o 131 mil. Kč
- přestože je kraj zadlužený, pořádá ples, který byl nepřekvapivě prodělečný. Stejně jako v minulých letech
- hejtman hovoří o dobročinné akci a neuvědomuje si, že obyvatelé Lbc. kraje zadotovali účastníkům plesu jejich zábavu (dejme tomu kulturní zážitek), a to částkou ve výši 413 026 Kč
- pokud by ples pořádán nebyl, pak by při stejném finančním dopadu na rozpočet kraje šlo charitativním organizacím poskytnout částku 588 376 Kč, nikoliv pouze částku 195 350 Kč
- kraj obhospodařuje peníze a majetek občanů Lbc. kraje a tím, že se vzdá určitého příjmu a pošle ho neziskovým organizacím a spolkům, opravdu charitu nekoná. Kraj financuje sociální služby. Z daní občanů a firem, kraj je tedy prostředník, přerozdělovač. O charitě a dobročinnosti lze hovořit pouze v případě dobrovolných příspěvků ze strany občanů a soukromých firem.

Jo a děkuji za použité obraty typu: "rádoby novináři... nízké útoky médií... záměrně lživě... někomu však zřejmě vadí... Pravověrným protiplesovým aktivistům je také zřejmě proti mysli... nehoráznými články o údajné rozmařilosti plesu... nedají (obyvatelé) na populistická slova lidí, kteří chtějí jen bourat a škodit".
Asi se vracíme v čase. Bohužel. No, je dobré to alespoň vědět.

Nahoru

Re: Jaký charitativní ples ?

Doplnění:
autor článku opomněl zmínit fakt, že je zaměstnán jako tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje.

Nahoru

Re: Jubilejní 10. hejtmanský ples byl regionální a charitativní

Sou, souhlas.

Nahoru

Re: Jubilejní 10. hejtmanský ples byl regionální a charitativní

A co ples Města Česká Lípa? Jak ten byl finančně úspěšný? Zbylo i na charitu?

Nahoru

Re: Jubilejní 10. hejtmanský ples byl regionální a charitativní

@Alan

Rozpočet městského plesu 2015 je 375 574 Kč (pro příklad v loňském roce stál ples 342 984 Kč a v roce 2013 444 tis. Kč).

Co se týče výtěžků plesu, dříve opravdu byla jeho část poukazována ve prospěch dobročinné činnosti nejrůznějších organizací. Od toho se však před několika let ustoupilo kvůli úspoře. Peníze, které se vydělají prodejem vstupenek, se vrací do rozpočtu města a tím pokrývají část nákladů na samotný ples a také na další kulturní akce ve městě.
http://www.i-noviny.cz/hydepark/mezi-nebem-a-zemi
(vyjádření mluvčí... samozřejmě, když nepokryje náklady na sebe sama, tak logicky neůže být příijem z prodeje vstupenek použit na další kulturní akce ve městě)

Z návrhu rozpočtu... očekávané přijmy z prodeje lístku na repre ples města jsou 95 tis.

Nahoru

Re: Jubilejní 10. hejtmanský ples byl regionální a charitativní

Díky za info.
Takže i v případě plesu města ČL šlo o těžký prodělek. Tedy obdobná situace jako u kraje: zadlužené město dotuje zábavu (kulturní zážitek) určité skupině obyvatel.
Hlavní ale je, že ples moderoval pan Leoš Mareš, protože "pro město je to čest" (slovy naší tiskové mluvčí) a vůbec nevadí, že na to nemáme. Tak určitě :-)

Nicméně oceňuji alespoň fakt, že město - oproti kraji - nás nekrmí propagandou o údajné charitě a nestěžuje si na "nízké útoky médií".

Nahoru