Na Koncertu při svíčkách zahraje Stadlerovo klarinetové kvarteto

Verze pro tisk |

V rámci cyklu pozvánek na Mezinárodního hudební festival Lípa Musica zvou organizátoři na druhý koncert, který se bude konat v sobotu osmnáctého září od dvaceti hodin v kostele svaté Barbory v Zahrádkách u České Lípy. Vystoupí zde Stadlerovo klarinetové kvarteto.

Lípa Musica tak poprvé v letošním ročníku zavítá mimo Českou Lípu, což je vlastně jedna z myšlenek festivalu. Ta spočívá v oživování zašlé slávy duchovních míst v našem okolí. Kostel svaté Barbory se nachází nedaleko Zahrádek na místě osady Mnichov, která zanikla během třicetileté války.

Program večera nese podtitul Koncert při svíčkách, neboť v kostele není elektrické osvětlení a koncert se tak odehraje pouze za svitu svíček. Starosta obce navíc přislíbil před koncertem možnost prohlídky rodinné hrobky šlechtické rodiny Kouniců, která se nachází pod kostelem.

Stadlerovo klarinetové kvarteto přijalo jméno po výjimečném klarinetistovi osmnáctého století Antonu Stadlerovi, blízkém příteli W. A. Mozarta, jenž přímo pro Stadlera zkomponoval řadu skladeb. V současné době hraje ve složení Aleš Pavlorek, Svetoslav Točev, Igor Františák a Jiří Masný. Tento ojedinělý soubor založili v roce 1994 posluchači Ostravské univerzity a členové Janáčkovy filharmonie Ostrava. Vzhledem ke svému netradičnímu obsazení soubor využívá nových možností interpretace jak skladeb původních, tak neomezeného množství transkripcí s orientací na renesanční, barokní a klasicistní hudbu, která v podání tří klarinetů a basklarinetu přináší odkaz starých mistrů v moderním, jinak barevném pojetí.

V poslední době navázal soubor velice plodnou spolupráci s Českým rozhlasem Ostrava, pro který od svých začátků pravidelně natáčí jak studiové snímky, tak živé koncerty. Soubor se v roce 1995 také zúčastnil celostátní rozhlasové soutěže, kde získal 3. cenu. V roce 1998 pořídil kvartet živou nahrávku CD pro Sony Music s hudbou norského skladatele Trygveho Madsena.

Během sobotního večera v podání Stadlerova klarinetového kvarteta zazní Staré maďarské tance od Ference Farkase, Sonáta g moll od Tomasa Albioniho, Contrapunctus I od Johanna Sebastiana Bacha, Preludium, fuga a variace Césara Francka, Clarinet Marmelade op. 79 od současného norského hudebního skladatele Trygveho Madsena a další díla.

Půjde o skutečně unikátní klarinetový repertoár, který svým časovým záběrem pokryje tvorbu pěti století. V dílech, která zde zazní, uslyšíme maďarskou temperamentnost, italskou zpěvnost i skandinávskou ponurost střiženou do jazzového hávu.

Krátkou hudební ukázku najdete Stadlerova klarinetového kvarteta najdete i na stránkách www.lipamusica.cz. Snad není třeba o sobotním zahrádeckém koncertu v krásném prostředí osamělého kostela svaté Barbory psát více než to, že jste na něj srdečně zváni. 

Nahoru

Komentáře

Re: Na Koncertu při svíčkách zahraje Stadlerovo klarinetové ...

Děkuji za pozorné čtení, čas koncertu byl upraven, jak má být.

Nahoru