Purgatio v Jezvé

Verze pro tisk |

Nevíte, co s pátečním večerem? Nenechte si ujít audiovizuální představení vokálního dua KCHUN, které se od 22 hodin uskuteční v kostele sv. Vavřince v Jezvé! Martin Prokeš a Marek Šulc vás provedou tajemným světem Očistce dle Dantovy Božské komedie a oči budete moci nechat na působivé videoprezentaci, která tento projekt provází a kterou připravilo autorské duo Atila Vörös a Rudolf Živec. Projekt pořádá obec Stružnice ve spolupráci s ŘK farností Jestřebí při příležitosti 820. výročí první písemné zmínky o Jezvém a v předvečer 20. výročí obnovení tradice Vavřinecké pouti. 

"Duo Kchun vzniklo na základě našeho více jak desetiletého přátelství s mým kolegou Markem Šulcem. Za ten čas jsme zjistili, že máme mnoho společného. Hudební vkus, stejný přístup k interpretaci hudby, radost z možnosti společně tvořit. Naše společná chuť vyústila k založení společného projektu," připomíná Martin Prokeš, jeden z členů dua. Vokální ansámbl složený z dvou hlavních protagonistů pořádajícího spolku - tenoristy Martina Prokeše a barytonisty Marka Šulce - vznikl v loňském roce a má za sebou první koncertní vystoupení, která nezůstala bez povšimnutí.

Purgatio se od své premiéry drobně proměnilo, a to především ve své vizuální podobě. V rámci Jarních dialogů představí ve zcela novém hávu, jež mu vtiskne videoart z dílny akademického malíře Atily Vöröse a VJe Rudolfa Živce. Ten bude reflektovat témata jednotlivých částí hudebního přediva, která budou promítána přímo do interiéru kostela. "Téma Dantovy Božské komedie ovlivnilo snad všechny složky umění. Máme to velké štěstí, že další z našich velkých přátel Rudolf Živec je vynikající a vyhledávaný mistr projekcí, improvizací a také vynikající malíř Atila Vörös. Odborně se to označuje jako VJ, či videoart. Nejlépe je možné to asi popsat způsobem, představte si, že sedíte v potemněném kostele, zaposloucháte se do zpěvu a čteného textu, který Vás svou hloubkou přinutí vnímat dané téma. V tom momentě přichází ještě pastva pro oči, tedy velmi citlivá a minimalistická hra, která nevyužívá plátno, ale přímo daný prostor kostela a oživuje tak, sochy, anděly, oltáře a pomáhá tak dokreslovat atmosféru tohoto projektu. Jedná se o jedinečný způsob vyjádření, který nemá na české hudební scéně obdoby" upřesňuje Martin Prokeš.

Koncert připomíná významné historické výročí obce Jezvé. Obec se v historických pramenech poprvé připomíná v roce 1281 v přídomku šlechtice Záviše ze Stružnice. On nebo jeho syn postavil na vrcholu Vinného (Viničného) vrchu u Horní Libchavy hrad Klinštejn (Klingenstein). Po tomto hradu se začali psát i jejich potomci, kteří nesli rodové jméno až do poloviny 17. století. Více o historii obce se dozvíte zde

Výtěžek svátečního koncertu v Jezvé bude věnován na podporu aktivit Nadačního fondu Ozvěna, který pečuje o rodiny s dětmi, kterým do života vstoupil sluchový handicap. V sobotu se pak do Jezvé můžete vypravit na tradiční Vavřineckou pouť! Více na http://www.obecstruznice.cz/

Pátek 4. srpna, 22:00, kostel sv. Vavřince Jezvé, vstupné 120,- Kč

alt
alt
alt
Nahoru