Autor - Lucie Johanovská

Pěvecká soutěž Lípa Cantantes letos posedmé

22.1.2020 12:43 | Lípa Musica

V pátek 28. února letošního roku proběhne v prostorách českolipské Základní umělecké školy již 5. ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou vyhlašuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a Základní umělecká škola Česká Lípa. Je určena dětem a mladistvým mezi 7-25 let věku z Libereckého a Ústeckého kraje, kteří se věnují klasickému sólovému nebo komornímu zpěvu na základních uměleckých školách. Předsedkyní poroty stejně jako ve všech uplynulých ročnících bude profesorka Magdalena Hajóssyová, vedoucí pěveckého oddělení na pražské Akademii múzických umění. V porotě dále zasedne například sopranistka Anna Hlavenková (Konzervatoř Teplice) či zakladatel a ředitel MHF Lípa Musica Martin Prokeš. Smyslem soutěže je podpořit zájem mladých lidí o klasický zpěv, interpretaci písní českých i světových autorů a vytvořit příležitostí pro talentované žáky k porovnání jejich dovedností a získání prvních koncertních zkušeností.

Českolipský komorní cyklus 2020 v předprodeji od 2. 12.

26.11.2019 10:45 | Hudba

ARBOR – spolek pro duchovní kulturu je hlavním hybatelem kulturního dění v oblasti klasické hudby na Českolipsku. Před třemi lety spolek rozšířil své kulturní aktivity zejména vedle pořádání MHF Lípa Musica o pořádání samostatného a na festivalu zcela nezávislého cyklu koncertů komorní hudby, čímž částečně navázal na zaniklou tradici Kruhu přátel hudby, který v České Lípě existoval v minulosti celou řadu let. Pro rok 2020 přikročil spolek ARBOR ke změně místa, v němž se budou koncerty Českolipského komorního cyklu konat, a to s cílem představit českolipskému publiku více neprávem opomíjenou významnou sakrální městskou památku – kostel Mistra Jana Husa Církve československé husitské, který navíc ukrývá zcela mimořádný a cenný varhanní nástroj významným v celonárodním měřítku. Třetí ročník Českolipského komorního cyklu se dočká nejen změny místa, ale i posunu termínu. Uskuteční se od března do prosince s výjimkou letních a prvních podzimních měsíců (24. 3. – 8. 12. 2020) a nabídne opět šest koncertů zaměřených na prezentaci komorní hudby v podání předních tuzemských interpretů. K nejvýznamnějším z nich budou v roce 2020 patřit Barbara Maria Willi, Roman Hoza, Irena Chřibková či soubory Kapralova Quartet, Epoque Quartet, Královéhradecký dětský sbor Jitro či Musica Bohemica Jaroslava Krčka. Novinkou je i opuštění vlastivědných úvodů koncertů, které nahradí populárně muzikologické debaty s umělci, jichž se ujme Pavel Ryjáček, t.č. redaktor Českého rozhlasu, zkušený moderátor koncertů klasické hudby. Předprodej vstupenek a zvýhodněného abonmá na celý cyklus bude zahájen v pondělí 2. prosince.

MHF Lípa Musica získala cenu Euroregionu Nisa

23.11.2019 09:09 | Lípa Musica

V pátek 22. 11. byl spolek Arbor, hlavní pořadatel MHF Lípa Musica, oceněn za svůj projekt MHF Lípa Musica - přeshraniční spolupráce na slavnostním večeru v Jelení Hoře v Polsku za účasti významných hostů z České republiky, Německa a Polska. Projekt, který zmapoval a shrnul dosavadních sedm let budování česko-německého kulturního dialogu a nastavil nové komunikační kanály pro německou stranu, uspěl v nabité konkurenci a byl vyhlášen jako nejlepší projekt z České republiky. Spolek Arbor se od svého vzniku snaží rozvíjet přeshraniční spolupráci se Saskem formou pořádání koncertů v saském pohraničí, kde prezentuje českou hudbu v české interpretaci, a současně představuje i renomované německé umělce na české straně.

Předprodej vstupenek na zahájení Lípy Musicy 2020 začíná 18. 11.

12.11.2019 13:27 | Lípa Musica

V roce 2020 tomu bude již po čtvrté, kdy se zahajovací koncert v pořadí již 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica stane současně i Koncertem pro Liberecký kraj, výjimečné koncertní akce nadregionálního významu, která významným způsobem pozvedá kulturní úroveň regionu a uměleckou kvalitou hostů, v minulosti se na této platformě představili například Magdalena Kožená, Adam Plachetka nebo The King’s Singers, přibližuje atraktivitu koncertní nabídky Libereckého kraje významným evropským metropolím. Dalším hvězdným interpretem v této sérii koncertů bude v roce 2020 proslulý mezinárodně obsazen soubor L'Arpeggiata. Ten v roce 2000 založila renomovaná loutnistka, theorbistka a harfistka původem z Rakouska Christina Pluhar. Soubor se zpočátku věnoval improvizované hudbě 17. století, ale postupem času začal přicházet s aranžemi kombinujícími starou hudbu s množstvím tradičních stylů nejen z Evropy a později i s jazzem či hudbou soudobou. Začal tak překvapovat publikum zcela inovativním přístupem opírajícím se o vzrušující svět improvizace, který nemá v hudební světě obdoby, a záhy se tak stal světově uznávaným fenoménem. Zahajovací koncert 19. ročníku MHF Lípa Musica se uskuteční v sobotu 12. září 2020 v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Soubor L'Arpeggiata zde provede svůj projekt Teatro d’Amore, v němž představí hudbu Claudia Monteverdiho a jeho současníků v originálních aranžích pracujících s jazzovými prvky. Vstupenky na tento koncert budou v prodeji ve festivalové pokladně a v síti evstupenka.cz od pondělí 18. listopadu.

Má to smysl! Nejen popáté!

8.11.2019 13:43 | Lípa Musica

Definitivní tečku za osmnáctým festivalovým ročníkem napsal čtvrtek 7. listopadu v českolipském Kulturním domě Crystal, kde proběhl pátý ročník společného počinu ZUŠ Česká Lípa a MHF Lípa Musica příznačné nazvaný Má to smysl! V letošním roce pod vedením uměleckého garanta Josefa Špačka a tradičně za účasti desítek žáků českolipské ZUŠ. Jednotlivá hudební čísla proložil moderátor večera Marek Šulc i poutavým rozhovorem s Josefem Špačkem.

Má to smysl! aneb Lípa Musica pro žáky ZUŠ s Josefem Špačkem

4.11.2019 09:36 | Lípa Musica

Hlavní koncertní řada 18. ročníku MHF Lípa Musica skončila již v závěru října, definitivní tečku za každoroční festivalovou programovou nabídkou však tradičně učiní epilog pořádaný ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa s příznačným názvem Má to smysl!. Akce změřená na podporu mladých talentů rozvíjejících své hudební nadání na českolipské ZUŠ nabízí žákům nejen společného vystoupení s renomovaným umělcem na jednom koncertním pódiu při veřejném vystoupení, ale také možnost účastnit se mistrovských kurzů a získat tak cenné rady a inspiraci od renomované umělecké osobnosti. A tou nemůže být v letošním roce nikdo jiný, než umělecký garant festivalu, úspěšný houslový virtuóz a koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček. Ten bude s žáky pracovat na celodenním workshopu a mistrovských kurzech ve středu 6. listopadu na půdě Základní umělecké školy v České Lípě. Společné koncertní vystoupení se uskuteční ve čtvrtek 7. listopadu od 19 hodin v Kulturním domě Crystal v České Lípě a je přístupné pro veřejnost. Vstupenky jsou ještě v prodeji ve festivalovém předprodeji.

Strhující vystoupení Janoska Ensemble na závěr Lípy Musicy

27.10.2019 07:52 | Lípa Musica

Závěrečný týden hlavní koncertní řady 18. ročníku MHF Lípa Musica završilo strhující vystoupení světově populárního ansámblu Janoska. Rodinná skupina se slovenskými kořeny přijela do Nového Boru s pozměněným programem představujícím navíc i „hity“ z jejich poslední nahrávky Revolution a posílená ještě o dalšího bratra – zpěváka.

V mlhách s Miroslavem Sekerou

26.10.2019 10:07 | Lípa Musica

Ústecká festivalová kapitola 18. ročníku se s úspěchem uzavřela v pátek 25. října na Zámku Šluknov. Místní zvukově mocný Petrof rozezněl jeden z předních soudobých českých klavíristů Miroslav Sekera. Další z řady nominantů uměleckého garanta Josefa Špačka připravil sugestivní chopinovsko-janáčkovský večer s podtitulem V mlhách.

FOTO: Virtuóz těla v České Lípě

25.10.2019 08:16 | Lípa Musica

Od klasické pantomimy k butó, od fyzické komedie až po současné mimické divadlo... Desítka pantomimických čísel v podání jedné z nejvýraznějších mezinárodně uznávaných osobností současného mimického divadla v Evropě Radima Vizváryho byla na programu osmnáctého festivalového ročníku ve čtvrtek 24. října v českolipském Jiráskové divadle a uzavřela tak hlavní koncertní řadu ve festivalovém srdci, tedy pomineme-li tradiční epilog se ZUŠ Česká Lípa, který bude na programu ještě 7. listopadu.

A je tu finále Lípy Musicy s mimem Vizvárym a Janoska Ensemble

21.10.2019 08:16 | Lípa Musica

Letošní festivalový ročník uzavře trojice projektů z různých uměleckých oblastí. Ve čtvrtek 24. října se festival v rámci hlavní koncertní řady naposledy představí v České Lípě. Z technických důvodů nebude uvedeno původně avizované taneční představení Lenky Vagnerové a její Company s názvem Lešanské jesličky, v České Lípě představí mim, autor, režisér, choreograf a pedagog Radim Vizváry, který patří mezi nejvýraznější mezinárodně uznávané osobnosti současného mimického divadla v Evropě. Vizváry, coby žák Borise Hybnera, je držitelem Ceny Thálie 2016 v kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr za herecký výkon v unikátním představení Sólo, a právě to uvede i v Jiráskově divadle v České Lípě. Vstupenky na toto představení jsou ještě v prodeji, po skončení bude následovat moderovaná debata s umělcem v divadelním baru. 18. ročník pak vyvrcholí vystoupením famózního Janoska Ensemble na závěrečném koncertu v Novém Boru se strhujícím programem Janoska Style. Poslední vstupenky na tento koncert jsou ještě k dostání v pokladně festivalu i v Novém Boru.