10. výročí od povodní

Pavel Callta: Jdu svou vlastní cestou

Verze pro tisk |

Rozhovor se zpěvákem, hudebníkem a textařem Pavlem Calltou (1989, vlastním jménem Pavel Calta), který vystoupí 23. 3. v klubu Progres.

Miluje Franka Sinatru, Jamieho Culluma nebo Bruna Marse, otrkával se před rokem v soutěži Česko Slovensko má talent, v níž skončil v semifinále, a zapsal se tak do povědomí příznivců tohoto pořadu, kterých není v naší republice málo. Své hudební zkušenosti ale získával i hraním s ostřílenými českými muzikanty či zpíváním v českolipském swingovém souboru Low AttenDance Band při ZUŠ Česká Lípa. Kdekdo by si mohl říct, že tenhle uhlazený hezounek má své jisté, ale hudební úspěch je boj a jen vlastní ctižádostivost krok po kroku posouvá Pavla k úspěchu.

Jaká je hudební minulost Pavla Callty?

Nejprve jsem koketoval se čtyřčlennou pěveckou skupinou, která však neměla dlouhého trvání. Výhodu to mělo v tom, že jsem si v šestnácti letech prošel konkurzem, a poté nás oblékali do stylového oblečení. (smích) Vznikly nahrávky, ale deska žádná. Nedošlo ani na žádné koncerty. Musel jsem to tedy zkusit po vlastní ose. Chvíli jsem cestoval, nabíral zkušenosti nejen v angličtině, a pak jsem se spojil s pražskou popovou kapelou Sweeper, kterou založili zakládající členové kapely Southpaw, a poprvé okusil sílu živé kapely za zády. Stále jsem chtěl ale dělat hudbu po svém, a proto jsem odešel a dal se vyloženě na sólovou dráhu. Přihlásil se do Česko Slovensko má talent a skončil v semifinále. S vánočním singlem Ve hvězdách jsem vyhrál hitparádu T-music Chart Evropy 2. Uvidíme, jak to půjde dál. Věřím, že to bude bomba! Mám již potvrzeno, že další singl “Naštěstí” budou hrát celoplošně v rádiích Kiss.

Nyní tedy cílíš na rádia?

Je to potřeba. Vánoční píseň má sice na youtube.com bezmála 110.000 zhlédnutí, což je nádhera, strašně mě to těší, vyhrálo to internetovou hitparádu, ale rádia to nevzala.

Čím si myslíš, že to je? Píseň se očividně líbí.

Je to o kontaktech managementu, je to o dramaturgovi rádia, je to o vydavatelstvích a smluvních ujednáních, nevím. Každopádně já se nevzdávám a snad se to brzy změní. Domluva s Kiss rádii už je snad krokem vpřed. Snad tam hlavní slovo má to, že píseň musí mít potenciál oslovit posluchače, musí se jim líbit a v tomhle si nyní věřím.

Prezentuješ se jako sólový hráč. Bude tak vypadat i tvůj vůbec první koncert v České Lípě?

Původně jsem to zvažoval. Pak jsem si řekl, že požádám skvělého kytaristu Ctirada Macháněho o doprovod a nakonec je z toho celá kapela. Už pár týdnů zkouším s českolipskými muzikanty, konkrétně Terkou Štětinovou, Ctiradem Macháně, Tomášem Obermajerem a Lukášem Bundilem, kytaristou mimo jiné z doprovodné kapely Xindla X. Chtěl bych, aby byl koncert v České Lípě bomba, a zároveň cítím, že se tak moje, naše hudba víc přiblíží k posluchačům, bude je moci více zasáhnout. Mám rád pop, ale nyní preferuji kytarovější variantu. Moc se na to těším, je to skvělá spolupráce.

Jak se bude kapela jmenovat?

Rád bych v názvu zachoval mé jméno, ale není to proto, že bych se chtěl stavět nad spoluhráče. Už pár let pod svým jménem vystupuji a byla by hloupost se nyní schovávat pod název kapely, která by mým nynějším posluchačům nic neřekla. Ale za jménem Pavel Callta bych rád prosadil .. a The Monet. K tomu mě přivedl snímek Vanilkové nebe, nyní můj srdcovej film. Obraz Moneta tam hraje důležitou roli. Nejen díky tomuhle filmu jsem si zamiloval celou jeho tvorbu.

Po celou dobu si hudbu i texty děláš sám?

Právě že ne. Mé starší písně jsou od belgického producenta, s nímž jsem v minulosti spolupracoval. Texty jsem si ale dělal sám, jak v angličtině, tak i v češtině. V současné chvíli spolupracuji s jiným producentem, který si říká SadLuck. Je mým dobrým kamarádem a mám výhodu, že je hrozně šikovný. Spolupracoval jsem s ním na mém prvním singlu i videoklipu Ve hvězdách, který jsme pustili ven na konci loňského roku. Jednalo se o vánoční píseň. Nyní společně chystáme jarní píseň, znovu i s klipem. Doufáme, že se lidem bude líbit. Snad se nám ji podaří dostat do rádií. V současné chvíli finišujeme s nahrávkou a videoklip se bude natáčet na konci března.

Když jsem tvou vánoční píseň slyšel, bral jsem ji jako jasný kalkul. Vánoční písně vždycky dojmou.

Vím, že to tak může vypadat, ale já chtěl vždycky vánoční píseň. Je to takový můj malý splněný sen. Jsem s ní spokojený, i když text je někdy až moc sladký. V tu chvíli jsem si ale řekl, jde to ze mě, tak to má být, tak to nechám. S videem jsem obzvlášť spokojen. Navíc se nám podařilo do videoklipu obsadit, díky kamarádovi Jarkovi Hylebrantovi, který si v něm zahrál roli mého šéfa, Andreu Kerestešovou. Videoklip se pak díky tomu stal stoprocentně okouzlujícím. (smích)

Jarní píseň je stejně jako Ve hvězdách ve tvé autorské režii?

Skoro ano. Hudba je autorská a text byl zpočátku můj. Téma i nálada je má práce, ale nakonec jsem s textem nebyl stoprocentně spokojený a požádal o napsání Xindla X. S romantikou jsem si věřil, nyní jsem požádal o radu profíka. Vánoční píseň byla romantická, jak se sluší a patří, a jak to zároveň mnozí z nás v této době cítí. Jarní píseň bude opak. Veselá, hravá. Jak já se na ni těším! Vychází z mých pocitů a zážitků, které mám spojené s jarem, tak doufám, že se s posluchači sejdeme a budou to cítit stejně. V tuto chvíli sháním do klipu nějakého herce. Už mám jeden tip a je to rozjednané. Všichni ho znáte, ale zatím neprozradím. Nechte se překvapit. (smích)

Jaké máš zkušenosti se zpíváním pro lidi? Nahrát singl ve studiu je pohoda, ale na pódiu je teď a tady.

Jsem strašný trémista. (smích) Televize mě ale vycvičila. (smích) Co se týká vystupování s kapelou, tak s vystupováním se Sweeper nemám dobré zkušenosti. Vystupovali jsme v Rock Café, Akropoli, Roxy, ale podle mě jsem měl vždycky smůlu na zvuk. Právě v Roxy jsem se během koncertu slyšel strašně špatně, na pódiu řinčely kytary, nic víc. Když jsem potom koncert poslouchal ze záznamu, bylo to úděsný, a to si nemyslím, že bych zpíval falešně. (smích) Takže z toho mám vždycky největší hrůzu, protože právě na tomhle koncertě jsem byl úplně mimo. Doteď to nechápu. (smích)

V Progresu je výbornej zvuk, neboj. (smích) Jak financuješ výrobu klipů, natáčení písní?

Vlastní zdroje z vystoupení, brigády nebo dary od sponzorů, ale to je nyní hodně těžký. Stále ale věřím, že se mé cesty zkříží s lidmi, kteří ve mně budou cítit potenciál a budou mě chtít podpořit v mé činnosti.

Na kolik vyšel například videoklip Ve hvězdách, který vznikal částečně před zeleným pozadím, jsou tam efekty atd.?

Jenom díky podpoře SadLucka, který se už od dvanácti let zabývá různými hudebními a video programy, stahuje a překládá manuály, sám se je učí používat, vyšel videoklip možná na třetinovou cenu, než kolik bychom museli zaplatit u tzv. profláklých klipařů, kteří udělají to samé, co SadLuck. Když má člověk nápad, za kterým si stojí, a umí s technikou nebo někoho zná, má vyhráno. Není pak potřeba obrovskej balík peněz a může vzniknout něco, co lidi osloví. Jsem šťastnej, že jsme se se SadLuckem potkali před dvěma lety na konkurzu na zpěváka do jeho výborné nu metalové kapely. Sice mě nevybrali, protože můj hlas se tam vůbec nehodil (smích), ale tím začalo naše přátelství a skvělá spolupráce.

Musím se zeptat na Česko Slovensko má talent. Vzhledem k tomu, že ses dostal až do semifinále, přineslo ti to posléze něco? Přišla smlouva a tak?

Bohužel ano. Byl jsem smluvně vázán na jeden rok, nesměl jsem prakticky nic dělat. Nejprve byly nějaké utěšující zprávy, že vznikne deska. To bylo čerstvě po soutěži. Když uteklo půl roku a byl jsem osloven k natočení desky někým úplně jiným, začalo mě to mrzet. Dokonce jsem psal Jarovi Slávikovi, jestli by mě nešlo vyvázat ze smlouvy, ale nic se nestalo a nabídky šly tytam. Roční smlouva doběhla, zájem opadl a nestalo se vůbec nic. Chápu, byla to jejich soutěž, ale je škoda, že ti soutěžící jsou pro ně dobří jen kvůli sledovanosti. Tohle byla obrovská zkušenost. Ale jak se říká, všechno zlé, je pro něco dobré, a tak jdu svou vlastní cestou s většími zkušenostmi.

Hodně štěstí a děkuji za rozhovor.

 

Soutěž o vstupenky na koncert Pavla Callty & The Monet 23. 3. od 19:00 v českolipském klubu Progres.

Jaké je rodné jméno zpěváka Pavla Callty?

Odpovězte správně na soutěžní otázku a vyhrajte 2 vstupenky. Vaši odpověď zašlete na e-mailovou adresu soutez@prodeus.cz. Do předmětu e-mailu napište SOUTĚŽ S PROGRESEM. Nezapomeňte uvést celé své jméno.

Soutěž probíhá do 20. 3. 2013 do 12:00. Ze správných odpovědí vylosujeme 2 vítěze. 

 

Foto: www.facebook.com/PavelCalltaOfficial

Pavel Callta: Jdu svou vlastní cestou
Pavel Callta: Jdu svou vlastní cestou
Pavel Callta: Jdu svou vlastní cestou
Pavel Callta: Jdu svou vlastní cestou
Nahoru