Milost a pomsta Romana Hozy a Barbary Marie Willi

Verze pro tisk |

Dříve než se otevřou brány festivalu Lípa Musica, zahájí českolipskou koncertní sezónu ve středu 9. září přeložený koncert Českolipského komorního cyklu plánovaný původně na březen. Recitál úspěšného mladého pěvce Romana Hozy za doprovodu respektované cembalistky a varhanice Barbary Marie Willi a violoncellisty Michala Rajtmaiera slibuje výjimečné setkání s převážně barokními skladateli v programu připraveném speciálně na objednávku cyklu. Skladby hudebních legend – Bacha a Händela – doplní v programu s výmluvným podtitulem Milost a pomsta díla méně často uváděných autorů, jakými byli Stradella, Kühnel, Hugl nebo moravský barokní skladatel Gottfried Finger. Těšit se můžete na ukázky ze stěžejních duchovních děl, jako jsou oratorium Juda Makabejský, Magnificat, Matoušovy pašije či na závěr exkurz do tvorby raného romantika Felixe Mendelssohna Bartholdyho a jeho oratoria Paulus.

Hvězdou zahajovacího večera podzimní části Českolipského komorního cyklu bude mimo jiné barytonista Roman Hoza, zlínský rodák, který si své pěvecké umění vybrousil na univerzitách v Brně a Vídni. Roku 2014 v rámci programu Young Singers Project vystoupil na prestižním Salzburger Festspiele v roli Dandiniho v Rossiniho Popelce v úpravě pro dětské publikum. Mezi lety 2015 a 2017 byl členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu, kde vytvořil řadu repertoárových rolí (Morales, Marullo, Silvano, Papageno pro děti a další). Po návratu do České republiky se stal Roman Hoza sólistou Národního divadla Brno a spolupracuje také s pražským Národním divadlem, s operními domy v Lyonu, Göteborgu a Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu. S úspěchem se představil na festivalech Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Moravský podzim, Concentus Moraviae a dalších. Jako sólista vystoupil se Symfonickým orchestrem českého rozhlasu, Mladou českou filharmonií, Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Hradec Králové, Czech Virtuosi a mnoha jinými hudebními tělesy. Je také vyhledávaným interpretem komorní a barokní hudby.

To ostatně předvede nejen na zářijovém koncertu komorního cyklu, ale také na zahajovacím koncertu 19. ročníku Lípy Musicy, kde se ujme sólového partu v kompletním provedení Händelova Mesiáše spolu s Collegiem 1704. Tento koncert se uskuteční 12. 9. v Liberci. Českolipský komorní cyklus bude 9. září pokračovat v prostorách kostela Mistra Jana Husa. Vstupenky na oba večery jsou ještě k dispozici a je možné si je zajistit ve festivalové pokladně či online.

foto: (c) C.E.M.A.

Nahoru