10. výročí od povodní

Letní hudební tipy

Verze pro tisk |

Na hudební události je letošní léto opravdu bohaté. Ať už se jedná o malé festivaly, nebo jednotlivé koncerty. Níže si přečtěte základní přehled těch nejzajímavějších akcí.

Agressive fest
Kdo zná atmosféru metalu na hradě, jistě si nenechá tuhle akci ujít. Kdo nezná, pozná! Již po 11. se otřesou hradby hradu detonací mohutného zvuku kytar na tradičním jednodenním festivalu hardcoreových, metalových a grindcoreových kapel z regionu i mimo něj. Na jednom pódiu se představí domácí Crippled Fingers či Incarnate, ve večerních hodinách zahrají například pražští deathaři Heaving Earth, liberečtí Anime Torment či Madafaka. Temná hudba přikryje hrad, ale pod řízným poklopem jej účinkující i návštěvníci rozehřejí vřelostí a soudržností. Pivo a krkovice zajištěny, stejně tak sezení na sluníčku nebo pod pivním stanem.
22. 7., vodní hrad Lipý

Duo Kerlek – Ondřej Landa a Hico Natsuaki
Jednou za dva roky se vrátí z rumunských hor do své domoviny světoběžník Ondřej Landa se svým japonským kamarádem Hicem Natsuakim a uspořádají společný koncert, při němž se protnou žánry, tradice i výrazové formy. Českolipský rodák Ondřej Landa je hráč na akordeon a koncovku, tanečník a performer, Hico je profesionální jazzman a v Japonsku patří mezi přední hráče na melodiku, známý dechový nástroj s klaviaturou. Společně vás nechají ochutnat tu něco ze svých krajů, tu něco ze svých srdcí, aby poté dohromady dokázali, že na světě je jen jedna hudba, při které mizí hranice rozličných kultur.
22. 7., U bílýho černocha

Fleret
Folk rocková kapela Fleret, blues rockový Pozdní sběr a rocková Gazdina Roba spojily své síly a vyrazily na turné po zajímavých místech naší republiky. Fleret, v čele s kapelníkem a autorem většiny písní Zdeňkem Hrachem Hrachovcem, svým osobitým, originálním a neopakovatelným projevem baví fanoušky po celé zemi a také daleko za hranicemi. Kapela, mezi jejíž bývalé členy se řadí Jarmila Šuláková či Vlasta Redl, během 33 let natočila víc než patnáct alb a může se pochlubit téměř 180 písničkami, kdy nejedna z nich zlidověla. V prostorách hradu bude tento trojkoncert krásným bodem programu letní sezóny.
27. 7., vodní hrad Lipý

Zahrádkyfest
Třetí ročník stále sílícího hudebního festivalu v krásném zámeckém prostoru nabídne opět na dvou pódiích skvělý program. Pokud máte rádi neotřelou rockovou hudbu, pak si jistě užijete koncert punk rockových hvězd z Prahy Prague Conspiracy, surf rock’n’rollových The Atavists z Hradce Králové či milovníků hardcore rock’n’rollu Mama’s Project z Vrchlabí. Na druhé scéně na vás čeká folk v podání NVHÚ Mára a křoví či pop českolipských Manu. V areálu pro vás budou připraveny i všemožné soutěže v pojídání a klouzání. Zkrátka nebudete se v tomto prostorném areálu nudit.
29. 7., areál zámku v Zahrádkách

Mácháč
Festival Mácháč je největším domácím beach open air festivalem, který patří již po patnáct let k tradičnímu zakončení taneční sezony. Během těchto let se na pláži Klůček u Máchova jezera vystřídaly hvězdy elektronické taneční hudby, house, trance či electro jako Tiësto, Carl Cox, Paul van Dyk, Boy George, Junkie XL a mnoho dalších. Festival je dvoudenní, což umožňuje zařadit do programu ještě více domácích umělců na mnoha scénách. Celkem vystupuje na festivalu více jak 100 umělců až pro 10 000 návštěvníků. Pokud jste si chtěli někdy protáhnout kosti, pak vhodnější příležitost široko daleko nenajdete.
18.–19. 8., pláž Klůček, Doksy

Festival Banát
Další z českolipských festivalů se nutně nemusí konat na území našeho regionu, ale klidně o 1 200 km dál, ve vesnici Eibenthál. Po šesté zde pořádají českolipští milovníci sportu a višňovky čtyřdenní hudební setkání na podporu českých krajanů v rumunském Banátu. Na čtyřech pódiích se představí 25 českých kapel (Wohnout, Xavier Baumaxa, Terne Čhave, Kapitán Demo, Květy ad.), 10 divadelních souborů či krajanské folklórní setkání. Letos poprvé nevyrážejí návštěvníci z Čech jen autobusy, ale především vlakem. Dětský tábor pro dospělé si rozhodně nenechte ujít a zařaďte se do jedné velké banátské rodiny.
15.–20. 8., Eibenthál, Rumunsko, www.festivalbanat.cz

Aneta Langerová
Osobitá česká zpěvačka a hudebnice se záhy po vítězství v soutěži Česko hledá SuperStar stala jednou z nejpopulárnějších českých zpěvaček, která se ve snaze o ryzí autenticitu vydala na cestu k psaní vlastních písní. Vydala čtyři řadová alba a s tím posledním Na Radosti pokračuje v turné, o jehož úspěších svědčí bouřlivý potlesk na závěr vyprodaných koncertů. Na turné Na Radosti „Pod širou oblohou“ Anetu doprovází kapela a smyčcové trio. Vedle písní z nového alba nebudou chybět i starší skladby v nových aranžích. Koncert Anety Langerové bude vrchol kulturního léta, které připravila obec Sloup v Čechách v Lesním divadle.
25. 8., Lesní divadlo, Sloup v Čechách

Cvikovské country táčky na sklonku léta
Pestrý program pro celou rodinu nabídne tradičně jednodenní festival v duchu country v areálu cvikovského letního kina. Americké lidové písně ze starých časů i současnější country, country tance, mistr ČR a Evropy v trikovém lasování a mnoho workshopů (výuka country tanců, škola stepu či lasování, ruční výroby másla, patchwork a quiltování, umělecká práce s kůží, předení na kolovrátku a vřetánku nebo korálkování). Vezměte klobouky a vysoké boty a vzhůru do sedla.
26. 8., Letní kino Cvikov 

Nahoru