Jiří Charypar: Reggae is not dead. Těšte se!

Verze pro tisk |

Kapela Švihadlo působí na české, resp. československé hudební scéně kulatých třicet let. K narozeninám si nadělila kompilaci svých největších hitů s názvem Best of 30 let, které přijede představit do legendární chotovické hospody 13. září 2013.

Kytarista a dlouholetý člen kapely Jiří Charypar nám odpověděl na několik otázek točících se kolem nejslavnější reggae kapely u nás, o jejich vztahu k našemu kraji či k legendárnímu festivalu v Žizníkově.


Pojďme zkraje zavzpomínat na místa na Českolipsku, na nichž jste mnohokrát vystoupili. Jaké vzpomínky se vám vybaví u klubu Bonanza na koupališti v Novém Boru, který byl v 90. letech v našich končinách vyhledávaným hudebním místem?

Já osobně mám první spojnici hrad Sloup a čundry v mládí. Pro kapelu to pak byl opravdu jmenovaný klub Bonanza u Nového Boru na koupališti. Tam jsme navazovali spojení s vaším krajem. Seznámení s Jirkou Brožem a Pavlem Gnipem (spoluorganizátoři Reggae Ethnic Session v Žizníkově, pozn. red.). Večírky na břehu pod hvězdami. No a pak už následně Žizníkov s Kájou Ctiborem na lešení, okénko s pivem a vznikající nadšenecký festival, tehdy ještě ne ortodoxně zaměřený na reggae.

V Žizníkově jste nebyli jen na nultém ročníku. Vy byste mohli napsat vzpomínkovou knihu. Co vy a tamní festival?

Tak tady převažuje spíš lítost, že už festival není. Velká škoda. Není důvod rozebírat příčiny, proč to skončilo. Jedenáct krásných ročníků! Festival přirozeně rostl a stával se legendou. V posledních letech přitáhl i několik legendárních hostů (Toots and The Maytals, Macka B, Buju Banton a další) a začal mít středoevropský rozměr. Zažil jsem i skvělá vystoupení tuzemských kapel (Hypnotix, Sto zvířat) a koneckonců i Švihadla. Bohužel neexistuje adekvátní náhrada takového festivalu. Dnes fungují Hořice a Reggae Area v Ústí. Žizníkov byl ale spolu s Trutnovem pro naši kapelu zásadní festival. Na Slovensku mají teď např. skvělý Uprising festival. U nás chybí velkorysost a, přiznejme si, taky peníze. Z toho může vycházet ten pocit, že reggae v Čechách stagnuje. Není to pravda. Jen se schovalo zpátky do klubů. Napsat vzpomínkovou knihu? Já bych za sebe vzpomínkovou knihu o RES raději nepsal. :) Zeptejte se raději ostatních členů kapely.

Začetl jsem se na stránkách do historie kapely, která je detailně popsaná od prapočátku, od roku 1983, avšak končí rokem 2007. Doplňte mi prosím následujících pět, šest let. Jsou tam nějaké dramatické milníky?

To nepokračování vychází z přirozené lenosti zodpovědných osob. Kapela radši hrála koncerty a natáčela desky, než aby o sobě psala na internetu. Milníky? Pár personálních nedramatických změn. Švihadlo v roce 2007 vyhrálo Anděla v kategorii Reggae za CD "Oči otevřený", v roce 2011 jsme vydali studiové album "Času je málo", a pak jsme koncertovali a koncertovali, v klubech i na festivalech. Nyní slavíme 30 let a vydáváme k tomu CD.

Má kapela v rámci svého 30letého výročí připravený nějaký speciální playlist na koncerty? Nějaké překvapení, výjimečné hosty? Jak se to promítne na koncertě v Chotovicích?

Je to vždycky dilema. Chceme hrát novinky, které nás baví. Předvést se, kam až jsme došli, atd. Publikum chce naopak prověřené hity (Zelený list), takže se to musí vyvážit. Je ale logické, že páteří výročních koncertů budou naše nejlepší písničky obsažené na albu Best of 30 let, takže uslyšíte i něco, co jsme dlouho nehráli. Třeba v nich objevíme něco nového. Nechte se překvapit. Budeme zkoušet.

Jak se vlastně těšíte zpět na Českolipsko? Rozhodně vás neminou staří známí, organizátoři RES. Jiří Brož chotovickou akci pořádá a je členem kapely Cháska. Máte vůbec během koncertního večera chvilku času si vychutnat atmosféru v poklidu u stolu, se známými, nebo je nutné balit, nasedat a jede se?

Na ty staré známé z Žizníkova se právě těšíme. Třeba Jirku Brože znám léta, je to můj českolipský „brácha“. Pozval nás do Bonanzy, do Žizníkova, konec konců i do Chotovic. Většinou čas nemáme, ale když se zůstává na místě hraní do druhého dne, jsou právě tato setkání u stolu nejpříjemnější. Tentokrát se neodjíždí! Přijdou i další kamarádi, všechno probereme, nikam se nespěchá.

Poslední studiová deska skupiny z roku 2011 nabídla písně s moderním zvukem. Bylo snahou omladit zvukové vyznění kapely? Myslím, že se to velmi dobře podařilo.

Je to především zásluhou producenta Adama Lančiho, který naši hudbu vnímal pohledem z venku a písničky zvukově dotvořil ve studiu. Naštěstí má cit, vkus a reggae má naposloucháno, takže všechno posunul tím správným směrem. Spolupráce s ním byla skvělá. Myslím, že ho příště použijeme znovu. A bude to brzy!

Jak si v České republice podle vás tedy v současnosti stojí reggae? Zlé hlasy tvrdí, že reggae je u nás mrtvé. Já si to například po poslechu vaší poslední desky rozhodně nemyslím.

Přiznejme si, že reggae je u nás, na rozdíl od Karibiku, ale třeba i Británie a Francie, menšinový žánr. Chybí tam ty buřty, pivo a nenávist. Do Čech vlastně principiálně nepatří. Ale je stejně jako veškerá world music globální komodita, takže i u nás má místo a fanoušky. Ve Švihadle je to ale především o těch písničkách a textech, houpavých rytmech, které někoho osloví a povzbudí. Přečtěte si Petrovy texty... A koneckonců Švihadlo funguje 30 let, takže necítíme, že by u nás reggae bylo mrtvé.

Jsou u nás reggae kapely, které podle vás stojí za to a dokonce nabízejí svěží pohled na tento žánr?

Bez hodnocení bych vyjmenoval: United Flavour, Homebwoy Rasta, Mr. Cocoman & Solid Vibes, Dub.o.net. Moc toho není. DJská komunita a ska scéna jsou v Čechách mnohem bohatší.

Jak se to má v současnosti s další legendou českého reggae, kapelou Babalet? Došlo k znovuobnovení činnosti, nebo činnost nebyla nikdy ukončena? Loni dokonce koncert na Colours, letos vystoupení na Reggae Area v Ústí. Plánuje se nějaké album?

Babalet byl loni znovuobnoven v polopůvodní sestavě, proběhlo pár příjemných koncertů a možná jich ještě pár bude, ale je to bohužel už příliš zapomenutá legenda a bez Aleše Drvoty (Aleš Drvota byl první český rastaman, zpěvák a textař, zakladatel Babaletu. Tragicky zahynul v 80. letech při autohavárii) už to nikdy nebude ono. Desku neplánujeme. Možná příští rok vyjde vzpomínková kniha k výročí vzniku kapely.

Co si kapela Švihadlo nadělila ke 30. narozeninám?

Hmm, takže: nového manažera Šimona a spoustu koncertů, nový plakát, web a nové shrnující album, které k vám přivezeme, a s největší pravděpodobností i nový singl s upoutávkou na příští desku. Chystáme velký narozeninový koncert na 29. října v Lucerna Music Baru. Ale hlavně elán do dalšího hraní, zkoušení, natáčení. Reggae is not dead. Těšte se!

Děkuji za odpovědi a ať to stále skvěle hraje.

Díky, bude! 

 

Náhledové foto: Jiří Charypar Google+

Nahoru