Přírodní areál v Dubici bude znovu přístupný veřejnosti

Verze pro tisk |

Zarostlé parkoviště, poničené domky po převlékárnách a po občerstvení, přerostlá tráva, neudržovaná pláž. Tak to ještě nedávno vypadalo v areálu koupaliště v Dubici. Areál byl až na několik málo výjimek zcela uzavřený.

V letošním roce však radnice plánuje zanedbaný stav areálu změnit a znovu ho zpřístupnit veřejnosti. Jako první se proto do práce pustili zaměstnanci na veřejně prospěšné práce. Nejprve důkladně očistili celou parkovací plochu a nyní již přímo v areálu pomáhají s úpravou zeleně.

„Naším záměrem je, aby tento přírodní areál znovu ožil a lidé ho mohli začít využívat k rekreačním účelům. Uzavřít ho na zámek je velká škoda.“ Jak zároveň zdůrazňuje místostarosta Jiří Kočandrle, město však neplánuje proinvestovat tady desítky milionů korun, ale naopak. „Cílem je s minimálními náklady maximalizovat to, co areál může postupnou revitalizací návštěvníkům během sezóny nabídnout.“

V první řadě to znamená zprovoznit stávající zázemí. Do léta tak budou následovat částečné opravy budov i některých atrakcí. „Tedy především zprovozníme hřiště na plážový volejbal, minigolf, dětské hřiště i celou pláž. Jediné, co bude prozatím zakázáno, je koupání. Kvalita vody se bohužel stále nezměnila. Tento nedostatek bychom však chtěli částečně vykompenzovat a postavit v příštím roce v areálu brouzdaliště pro děti,“ dodává místostarosta s tím, že radnice v současnosti rovněž hledá nájemce, který by areál provozoval. „Věřím, že v budoucnu budou dostupné technologie, které nám umožní i vodu v Dubici vyčistit tak, aby se v ní opět dalo koupat.“

Již na začátku letošního jara si areál vzali na starost pracovníci na veřejně prospěšné práce. Jejich úkolem bylo odplevelit rozlehlé parkoviště a zlikvidovat přerostlou zeleň v celém areálu. Tráva by pak neměla být už ani na pláži, ze které se navíc odbagruje starý písek a doplní nový.

Z areálu by také měly zmizet poničené buňky plavčíka a také chatky po bývalém autokempu. Opravy se naopak dočkají buňky se sociálním zařízením, sprchami, šatnami a domky pro občerstvení. Novotou pak budou zářit také prolézačky na dětském hřišti, hřiště na minigolf a také hřiště na plážový volejbal, kam se doplní nový písek a opraví sloupky na síť. Do budoucna by se měl upravit také břeh na soutoku Robečského potoka a Ploučnice, aby se do areálu snadněji dostali vodáci.  

Nahoru

Komentáře

Re: Přírodní areál v Dubici bude znovu přístupný veřejnosti

To si děláte srandu? Jediné, co je zakázáno je koupání? Takže po volejbalu se vzájemně pokropí pivem a půjdou domů? A s dětmi co? Nechají je pěkně opalovat a vodu si přinesou z domova? Jo, logika, to je tedy silná stránka radnice v ČL. Sice se nesmí koupat, ale lidi, choďte tam a plaťte, možná že za rok bude brouzaliště (a jaká v něm bude voda? Ta zakázaná, nebo jaká?) a za dalších 20 let bude co? Že budou jednou technologie, které tu vodu vyčistí? Co v ní je tak hrozného? Nebylo by lepší nejprve udělat něco pro čistotu vody a pak tam lákat lidi? Protože se budou koupat a radnice si umyje ruce zákazem. A neumyje si je v Dubici...

Jen ukázka toho, že se zapřahá kůň za vůz. Co nejdříve zlepšit stav vody a pak dám lidem důvod tam být déle.

Ale já toho holt nerozumím, Kočandrle zcela zjevně ano. Nebo snad ne?

P.

Nahoru

Koupaliště

Já jsem například jezdil na koupaliště kvůli beachvolejbalu. Takže jsem rád, že se to znovu otevře, když už to stojí. 

Nahoru

Re: Přírodní areál v Dubici bude znovu přístupný veřejnosti

Konečně rozumné řešení, pokud to dostane nájemce, který bude schopný posekat trávu, držet pláž v čistotě, zajistit sprchy s pitnou vodou, čisté hriště na beach a mít tam rozumné čísté občerstvení a záchody tak to může fungovat..Nikdy to nebude zlatý důl na zbohatnutí, ale aspoň bude mít člověk kde v klidu poležet, opálit se, zasportovat, dát si piknik..Myslím že koupání nemusí být hlavní motivace návštěvy..
Nikdy jsme se tam nekoupal, ani po tom netoužím..

Nahoru

Re: Přírodní areál v Dubici bude znovu přístupný veřejnosti

Když se něco nazývá "koupaliště", tak z toho nějak, podle mne, vyplývá, k jakému účelu je to určeno. Co by mělo být hlavní náplní ... :-)
Ale již v titulku samotného článku z radnice se dozvídáme cosi jiného: Přírodní areál - nu což.
A ano, vedlejší "atrakce" jsou také vhodné a podle mne ke koupališti patří - plážový volejbal, minigolf ...

Zajímavější ale je, že vedení města konečně uchopilo záměr/projekt, který Výbor pro rozvoj města a památky projednával již před drahným časem - konkrétně tedy před více než dvěma lety, a který obdobný postup navrhoval. Využilo by se funkčního parkoviště za cca 12 milionů korun, a s relativně nevelkými náklady by se zprovoznily další nezbytnosti areálu, zejména sociální zařízení, a Českolipákům umožnila nějaká nenáročná rekreace v letní sezóně.

Ještě včera jsem tuto záležitost konzultoval se zastupitelem Oldřichem Pancem, a ten byl nepříjemně překvapen, že pro letošek vedení radnice nepočítá s vybudováním dětského brouzdaliště. Přitom při schvalování rozpočtu byla částka 1 milion 600 tis. korun zdůvodňována mimo jiné i zřízením brouzdaliště. Lze asi ponechat na dospělých rozhodnutí, zda se půjdou koupat do vody, která nevyhovuje (zákaz - nezákaz), ale pro děcka by se měla vytvořit hygienicky odpovídající možnost "cachtání".

Také doufám, že alespoň několik desítek tisíc korun z uvedené sumy bude ještě letos věnováno na studii technických možností zprovoznění koupaliště - řešení problému sinic. Například RNDr. Durasem, který dlouhodobě řeší obdobnou situaci na Máchově jezeře. S tímto význačným českým limnologem jsme již s O. Pancem navázali kontakt, ale neškodilo by také trochu zájmu a aktivity z města. Já se sice rád jezdím koupat do bazénu ve své rodné vísce - Horní Polici, ale tam by se asi občané okresního města všichni nevešli.

Nahoru