Kraj navrhuje sloučení českolipského a mimoňského gymnázia

Verze pro tisk |

Přestože krajští radní včera zamítli sloučení sklářských škol v Kamenickém Šenově a Novém Boru, dostali dnes ředitelé středních škol Libereckého kraje úkol vznést připomínky k návrhům na další slučování.

Optimalizace středních škol započala už v letech 2007 a 2008. Z původních 48 škol jich zůstalo 38. Šlo však spíše o kosmetickou změnu, neboť kapacita škol se výrazně nezměnila a je v současnosti nastavena zhruba na 30 000 studentů. V našem okrese toto opatření postihlo například bývalou zemědělskou školu (dnes SOŠ Lužická), která se administrativně spojila s podobně zaměřeným zařízením v Doksech (SOU Doksy).

Jelikož jsou v současné době školy v kraji obsazeny v průměru z 65 procent a studentů bude podle demografických prognóz dál ubývat až do roku 2018, chystají krajští úředníci další kolo tzv. optimalizace. Na stole leží návrh sloučit i gymnázia v České Lípě a Mimoni, která však vykazují jednu z nejvyšších obsazeností. Lze si domyslet, která ze škol by se stala tou hlavní a která spíše přidruženou. "Je to nefér. Školu bereme jako rodinné stříbro, mnoha Mimoňákům její přítomnost zvedla sebevědomí," komentuje zprávu, která se mimoňskou školou začala šířit na začátku týdne, učitel, který z pochopitelných důvodů nechce být jmenován.

Kraj prozatím k novému kolu optimalizace nevydal žádnou zprávu. Radek Cikl, radní pověřený vedením školství, jen komentoval včerejší rozhodnutí radních: "Podle našeho odhadu chybí na škole v Kamenickém Šenově až čtyři miliony korun do konce roku. Navíc musíme zjistit, kolik má škola odložených plateb."

Lze očekávat, že v Mimoni se zvedne vlna odporu, podobně jako tomu bylo v Kamenickém Šenově. Včera šenovští studenti, jejich rodiče i učitelé z velké části zaplnili jednací místnost a asi osmdesát jich demonstrovalo i před budovou úřadu.

Nahoru

Komentáře

Re: Kraj navrhuje sloučení českolipského a mimoňského gymnázia

Všude se bude slučovat, jen škola v N.B., která je asi tou nejprázdnější se uměle bude nafukovat. Proč vůbec existuje tzv. gymnázium v N.Boru ??????

Nahoru

Re: Kraj navrhuje sloučení českolipského a mimoňského gymnázia

Tento pokus zde byl před 4 roky. Studentskou vůdkyní byla dcera tehdejšího hejtmana (asi informační šum mezi pány na kraji). Takže problém celkem rychle ustal. Teď p. Cikl po fiasku se školou v Šenově rozjíždí další kolo zoufalých pokusů bez sebemenšího logického základu. Až začne od N.Boru, pak třeba začnu chápat. Připadá mi, že momentálně jen střílí naslepo a čeká, kdo si to nechá líbit. Opravdu koncepční řízení krajského školství !

Nahoru

Re: Kraj navrhuje sloučení českolipského a mimoňského gymnázia

Ať nam. Ciklu zruši Gympl v Boru a přesune ho do Mimoně!

Nahoru

Re: Nechte NB at se ukaze, uz jen rok;)

Koncepční chyba a omyl - to je opravdu velmi slušný výraz pro předem domluvenou taškařici. Celé se to opravdu vymyká i minimu zdravého rozumu. Spíš bych řekl, že se jedná o rozhazování státních (krajských) peněz a to jen z toho důvodu, že se "někdo" domluvil. O skutečných důvodech lze pouze planě plkat - ty se asi nedovíme. Vyšší nabídka SŠ vzdělání to ale rozhodně nebyla.
Co se týče státní maturity, tak tu bych nepřeceňoval. Základní úroveň testů odpovídá spíše znalostem z 9. třídy ZŠ, středoškolského učiva tam bylo minimum.

Nahoru

Tzv. gymnázium

Pane Jindro, chápu, že se zastáváte "nového projektu" , jak nazýváte tzv. gymnázium v N.B. Vždyť ředitelkou je zde paní Jindrová. Můžete mi ale sdělit jediný logický důvod, proč se před čtyřmi lety pokusili úředníci z kraje z důvodu úspor zrušit gymnázium v Mimoni a když se jim to nepovedlo, tak následně dali souhlas s otevřením třídy gymnázia v N.B. ? Pro tuto "optimalizaci" krajské sítě SŠ můžete totiž asi stěží najít nějaký transparentní důvod.

Nahoru

Re: Tzv. gymnázium

Před 4 lety tam Cikl nebyl - to byli zase pro změnu "Skokanovi chlapci"

Nahoru

Re: Tzv. gymnázium

Děkuji za upřímnou odpověď. Na tuto otázku totiž normálně uvažující člověk odpovědět nemůže. Je také jasné, o co jde - udržet školu v Boru i za cenu zrušení jiné školy. Zde totiž nerozhoduje nic jiného, než osobní vazby a umanutost některých úředníků. Zdravý rozum je na vedlejší koleji.
Nemám nic proti N.Boru jako městu. Uznávám, že takto velké město by nemělo být bez SŠ. Okolnosti, za kterých se tak děje, opravdu smrdí.

Nahoru

Optimalizace v podání ČSSD.

Ruce pryč od NB gymnázia pod patronací kmotra Cikla.1.ročník má jen 20 žáků, chybí 500 žáků do kapacity školy.Otevřem obor který tu nikdy nebyl : 75-31-M/01 Předškolní a mimoškolní pedagogika.Nebudou tito žáci chybět v jiné škole ?Zavřeme gymnázium v Jablonci, zakážem žákům z Liberce dojíždět. Borákům taky zakažte dojíždět do okolních gymnázií. SOUDRUHU PROBUĎ SE !
Čísla z Nového Boru : SŠ - 170 žáků (z toho denní 135), kapacita - 650 žáků,naplněnost -21%, VOŠ - 33 žáků,kapacita - 66 žáků, naplněnost - 55 %. LBC - Jablonec: "Gymnázia si nekonkurují, při přijímacím řízení mají vždy převis. Mám takový dojem, že z kraje mají za úkol něco zlikvidovat, tak zkouší střílet tam, kde jsou například slušní ředitelé," míní poslanec Václav Horáček, taktéž bývalý student Gymnázia U Balvanu.

Nahoru

Re: Kraj navrhuje sloučení českolipského a mimoňského gymnázia

Je to jednoduché. Pan Cikl to zkoušel v Novém Boru a Kamenickém Šenově a tam to neprošlo. Proto jdou na řadu další školy v okrese Česká Lípa. Proč to neudělá v Liberci? Proč taky, českolipsko je na chvostu ocasu, tak proč neušetřit tam. Co dodat

Nahoru

Re: Kraj navrhuje sloučení českolipského a mimoňského gymnázia

Cituji z dnešního ČLDeníku :
„Po odchodu sovětské armády z vojenského prostoru je zbytečné udržovat mimoňské gymnázium v takovém rozsahu, jako funguje nyní. Cílem je zrušit jednu třídu víceletého gymnázia, proto dojde k jeho postupnému přemístění na gymnázium v České Lípě,“ vysvětlila na adresu Gymnázia v Mimoni Jiřina Princová, vedoucí odboru školství Libereckého kraje.
Ta paní vůbec neví, co říká.
1. V Mimoni vzniklo gymnázium v po odchodu S.A. díky uvolněným prostorám. Jak tedy souvisí
odchod okupační armády se současným gymnáziem rozum fakt nebere.
2. V Č. Lípě není žádná místnost volná pro tzv. "příchozí" třídy odjinud - pouze pár míst v některých
třídách.
Jestliže řídí krajské školství dáma s takovýmto "přehledem", tak na to už komentář nemám. Jedná se o likvidaci a ne žádné slučování. A to vše za cenu lží, mystyfikací a výše uvedených blábolů. Stěží může někdo chtít, aby SŠ v N.Boru byla mezi neborskou veřejností vnímána pozitivně.

Nahoru

Re: Kraj navrhuje sloučení českolipského a mimoňského gymnázia

Škoda, že se také neukáže, jak to vypadá se soukromými školami. Vždyť do nich jdou prakticky stejné dotace jako do státních plus něco navíc. Přitom si nikdo nedělá iluze o tom, jaká skupina studentů na nich získává maturitu.

Nahoru

Re: Další ředitel odvolán.

Kraj odvolal ředitele mezibořského učiliště. Ten se brání
http://mostecky.denik.cz/zpravy_region/kraj-odvolal-reditele-meziborskeho-uciliste-ten-se.html

Nahoru