Reakce T. Vlčka a Z. Ježáka na Deník Milana Bárty

Verze pro tisk |

Zveřejňujeme reakci zastupitelů města Česká Lípa Tomáše Vlčka a Zdeňka Ježáka na Deník Milana Bárty, který vyšel v neděli 2. července a který se zabývá mimo jiné kauzou Centra Lira. Celý Deník si můžete přečíst ZDE


Tomáš Vlček
Již delší dobu pozoruji na i-novinách při četbě Deníků, že poněkud ubývá větru v lopatkách mysli páně profesorově. Lidsky (úmorná vlna veder) i profesně (náročný závěr školního roku) to chápu.

Co již chápu méně, proč za těch cca 12 let, co se pohybuji v komunální politice, nenašel M. Bárta nikdy odvahu, aby vytočil telefon a zeptal se mě přímo. Pak by se třeba dozvěděl, že tématu se věnuji léta, úspěšně jsem pomohl najít prostředky (děkuji též Ing. E. Bartoňové a exministru ing. Janotovi, tomu už do nebe) a (spolu)prosadil jsem výstavbu třech pavilonů pro děti se specifickými potřebami a autismem.

Ostatně jsme byli v SLK jediní, kteří se toto problematikou zabývali v politickém programu, a měli měl ji na nejpřednějším místě. Zastupitelstvo je politicky volený orgán, jak jinak by se tedy asi měla pomoc proboha prosazovat, než politicky. 

Píšu o tom často, i zde na i-novinách, namátkou třeba zde. To ale pan Bárta asi neví a slyšet nechce, nebo dělá, že neví, takže se raději uchyluje k naskakování na kdejaký status na facebooku a na módní vlnu hyperkorektnosti, která, jak známo, ještě nikdy nikomu nepomohla. 

Jistě, pokud bychom s kolegou Ježákem tři roky mlčeli a jen zbaběle pobekávali se stádečkem, a až nyní se chytali mediálně atraktivních témat, neřeknu ani popel. Jenže tak to není, a se stejnou vervou jsme bojovali za pozemky u nemocnice, zastávali se některých zaměstnanců ve Sportu, bojovali proti zašantročení plakátovacích ploch, bojujeme za transparentnost v řešení městské dopravy, atd. atd.

Umění manažera spočívá v tom, že se musí rozhodovat rychle a život holt nepřináší jen jednoduché volby. Můžeme filosofovat o tom, zda dopis Liry byl či nebyl vhodný, ale to je maminkám houby platné, ony jsou zoufalé teď. A my jim slíbili pomoc. A tu jsme řádně předložili k hlasování. 

Nabízí se otázka, zda má vůbec smysl na takové manifesty alibismu a oportunismu reagovat. Má. Přinejmenším proto, že se poukáže na zoufalou situaci některých rodičů a třeba to někoho pohne k tomu, že pošle nějaký krejcar Liře, nebo koupí speciální pomůcky pro autisty a dá je maminkám do mateřského centra, nebo dá něco nadačnímu fondu Ozvěna, Farní charitě či podobné skvělé organizaci. Stačí málo, třeba si odpustit pár pivek, káv či krabiček cigaret. Uděláte velkou věc a svět lepším. 

Zatímco tedy s maminkami z podpůrné skupiny a kolegou Ježákem budeme hledat řešení v jejich tíživé situaci, pan Bárta může nad sklenicí oroseného spokojeně snít svůj sen o České Lípě bez městské hromadné dopravy a sekání trávy.

Zdeněk Ježák
Kolega Milan Bárta nás s kolegou Tomášem Vlčkem obvinil, že jsme okamžitě chytili problému okolo Centra Lira a populisticky jsme ho použili proti radnici. Nepřesné, poloviční informace, ze kterých udělal příběh do svého Deníku. 

Starostka jednala s Centrem Lira už v průběhu roku 2016. To jako opozice samozřejmě tušit nemůžeme. Ani to, že slíbila pomoc, mluvila dokonce o vyčlenění prostředků z rozpočtu města, ale pro rok 2017 se nic nového nestalo. Lira se tedy rozhodla (po upozornění města - jeho odboru, které nereagovalo) neposkytovat službu v požadovaném rozsahu pro občany České Lípy. Tím se spustila lavina maminek, které nás kontaktovaly a žádaly o pomoc. Čekali jsme do poslední chvíle, zda starostka problém začne řešit. Nestalo se, v materiálech na ZM se žádné řešení neobjevilo. Rozpočtová změna, která zvyšuje 7% dotaci pro všechny na 10%, přišla až později v týdnu.

Proto jsme se sami ujali iniciativy a ano, politicky (jak jako jinak) jsme připravili návrh na ZM na dar Centru Lira, který by situaci okamžitě vyřešil. Bohužel náš návrh neprošel ani do programu. Všem zastupitelům jsme se chtěli chovat fair, a proto jsme jim materiál poslali s předstihem. Hrát fair s vedením ale nelze. Starostka si připravila „důvody“, proč bod do programu zařadit nelze. Sprostě je přečetla při hlasování o programu – kam samozřejmě debata nepatří – aby opozice neměla prostor vše vysvětlit a přednést svá čísla a řešení. Pak se našli i takoví zastupitelé, kteří hlasovali proti (Binder, Raninec, Štrumfa). Samozřejmě jména, která o problému nemohou nic vědět a dokonce o něm ani slyšet nechtějí.

Milan Bárta píše, že od opozice čeká fakta. Ta nám ale vedení nedovolilo přednést. Píše, že opovrhuje komentáři, které ale sám šíří do světa, jen aby měl čtenost. Už jednou jsem mu říkal, že by o politice už psát raději neměl, protože nastudovat problém zabere spoustu času a nestačí se kouknout na zprávy, přečíst dva dopisy a chvíli si se mnou posílat SMS. Politikum z tématu udělala neschopná starostka, která umí jen slibovat a používat hloupé argumenty. Například „přistupujeme ke všem stejně“. Stejný den, kdy nám koalice zablokovala hlasování o daru 150 tisíc korun na celoroční provoz, dostalo jiné sdružení darem 150 tisíc korun na svoje akce (z Fondu zastupitelstva letos už podruhé(!)).

Nebo: „Dnes bohužel neprofesionální politici bez sociálního cítění zavádějí neprofesionální praktiky.“ Neprofesionální (tedy neuvolnění) politici připravili okamžitý návrh řešení, kterého se profesionální starostka Žatecká však zalekla. Ukázalo by se opět, že rychle a pružně reagovat neumí. Vzpomeňme na zimní úklid. Závěrem věta „pokud bude krize trvat, podpoříme jistě (Liru) individuální podporou na konci prázdnin“ pouze potvrzuje má slova o tom, že Lira v krizi je, ale musí to být starostka, která navrhne za dva měsíce to stejné, jako my teď. Když už jsem u těch citátů, tak ještě jeden od Tarantina, který situaci na radnici vystihuje nejlépe: „Pak tě začne něco píchat. To si s tebou zahrává pýcha. Ser na pýchu. Pýcha jenom bolí. Nikdy nepomáhá.“
 

Nahoru