28/2017

Verze pro tisk |

Deník je opět „předtočen“. Jestli vše klaplo, jsem s více než padesáti Českolipany na devatenácté gymnaziální Expedici. Po návratu jako vždy sepíšu reportáž.

Naším cílem se stal zejména Slovenský kras (zdůrazňuji kras, protože řada lidí, včetně účastníků, si stále myslí, že jedeme do známějšího Slovenského ráje). Chceme přejít celé pohoří napříč, od Zádielské doliny, přes Silicu až po jeskyni Domica. Následně přejedeme do Maďarska, dobudeme zdejší nejvyšší horu Kékes, seznámíme studenty s Egerem, Ostřihomí a Visegrádem. Vše zakončíme na rakouské straně Neziderského jezera.

Ale samozřejmě jsem během týdne stihl sledovat politické pnutí v České Lípě. Zejména mě zaujala kauza centra Lira, které podporuje rodiny s autistickými dětmi. Asi mě nikdo nepodezírá z nějakého nadržování radnici, ale vždy mi smrdí, když se některý subjekt obrátí na televizi dříve, než je jeho problém oficiálně projednán.

Nestandardní už mi přišel dopis ze začátku června, který Centrum Lira rozesílalo.

"Bohužel zřejmě budeme nuceni s platností od 1. 6. 2017 zastavit přijímání nových rodin z města Česká Lípa do sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra i do služeb rané péče. Bohužel zřejmě budeme nuceni omezit i služby stávajícím klientům z České Lípy. Velmi jsme zvažovali tento krok, který bude mít nepříznivý dopad na rodiny, které naši pomoc potřebují... Zároveň rodiny vyzýváme, aby se s apelem na nápravu nedostatečného spolufinancování obracely na zástupce města Česká Lípa."

Starostka města v posledním vyjádření (zde) mimo jiné napsala: "Nebylo by fér zvýhodnit jednoho poskytovatele, protože hlasitěji křičí."

Tématu se okamžitě chytili někteří členové opozice (Zdeněk Ježák, Tomáš Vlček) a populisticky ho spojili třeba s nákupem nových telefonů pro vedení radnice. A facebooková veřejnost samozřejmě šílí: „Co je tohle za lidi? Daleko více než tyto děti zajímá lady Ramonu její tučná výplata, jak vypadá ona samotná v zrcadle a to že se z městské kasy velmi dobře krmí její klátič Císi, darmožrout Binďa a jednovaječné dvojče tlučhuba Efča.“

Ach jo! Takhle to nechci. Vydírat, překrucovat, používat TV NOVA. Rád bych od opozice fakta. Zajímali se třeba o Liru už dříve? Kolik přispívají jiné obce, kraj? Kolik dávala Lípa v předchozích letech? Je Lira jediným poskytovatelem služeb? Jak jsou kvalitní?

Zeptal jsem se na to Zdeňka Ježáka. Podle něj Liberec přispěl 900 tisíci, srovnatelně velký Jablonec 700 tisíci. O problém se dříve nezajímal, ale věděla o něm starostka. Zdeněk Ježák není ani v sociálním výboru. "Snažím se pomáhat, kde je třeba," prohlásil.

Volal jsem i kamarádce, která s autisty pracuje celý život, aby mi problematiku trochu osvětlila. Podle ní je Lira potřeba a rozhodně svou práci dělá dobře. Vyplňuje díru na trhu, kterou nepokrývají instituce spravované a financované Ministerstvem školství. Potvrdila mi také, že autistů je na Českolipsku více než v jiných regionech, ale prakticky zde chybí člověk, kterým by se jim věnoval. Z hlediska financování je problémem, že v Liře pracuje více než dvacet kvalifikovaných lidí, kteří se dále vzdělávají.

Z mého pohledu se z tématu stalo příliš velké politikum, na které nejvíce doplatí potřební. Koalice se šprajcla, protože jak Lira, tak opozice nepostupovaly úplně korektně. Nevíme však, jak vypadaly rozhovory starostky Žatecké s ředitelkou Liry. A jestli ve výsledku nezaspala nějaká jiná, výše položená instituce, která udělala z některých rodin žebráky o pomoc.

Mohli bychom ve filozofování ještě hlouběji. Má nárok na pomoc opravdu každý? Je altruismus tím správným nástrojem evoluce? A co třeba zavést zase eugenické zákony? A teď jsem už nekorektní taky.

Nahoru

Komentáře

Re: 28/2017

Jako jeden z žebráků rodičů, bych jen ráda odpověděla na otevřené otázky. Ranou péči v libereckém kraji poskytuje pouze Lira. Výsledky mají výborné, což potvrdí mnoho odborníků - lékařů. Děti potřebují trénovat motoriku, řeč, vizualizaci, komunikaci, reakce a jiné, dokud se vyvíjejí. Poté už je velmi obtížné vše dohánět. Jiná alternativa zde pro děti a rodiče není. Nám osobně ranou péči doporučil obvodní lékař, neurolog, klinický psycholog i centrum Nautis v Praze. Raná péče je ze zákona zdarma, a když na ni státní instituce nepřispějí, rodiče si ji nemohou ani zaplatit sami. Což je začarovaný kruh. Na tv jsme se obrátili po prokazatelně lživých informacích přímo z radnice. Ikdyž s druhou stranou také není úplně lehká komunikace. Pana Vlčka a pana Ježáka bych se chtěla zastat, oslovily jsme je přímo s žádostí o pomoc, my maminky.A opravdu mě nikdo nenaváděl k napsání komantáře pod daný článek, protože vzhelem k dosavadním reakcím to bude další na pořadí. A to je asi vše, co bych k tomu chtěla říci. J.M.

Nahoru