Město chce pronajmout areál v Dubici

Verze pro tisk |

Na pět let chce město Česká Lípa pronajmout přírodní areál v Dubici. Nájem by byl možný od 1. ledna 2016, o vítězi rozhodne nabízená roční cena pronájmu a také záměr využití areálu. Nabídky mohou zájemci podávat až do 31. srpna do 17 hodin, podrobné informace najdou lidé na úřední desce na webu města.

K pronájmu bude celý areál včetně vodní plochy. Město má zájem na tom, aby byl do budoucna areál využíván pro rekreační a sportovní aktivity a aby byl celoročně udržován. Již nyní jsou v areálu lidem k dispozici stoly na stolní tenis nebo hřiště na plážový volejbal. V areálu jsou též funkční sprchy a sociální zařízení. Na konci července by měla být hotová rekonstrukce hřiště na minigolf.

alt
alt
Nahoru

Komentáře

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

Dnešní počasí příliš neláká nejen do Dubice, ale k vodě vůbec. To ale sportovnímu a rekreačnímu areálu nemusí až tolik vadit.

Uvidíme, zda se ve stanovené lhůtě vůbec někdo přihlásí. Doporučil bych ale ještě ve všech souvislostech zvážit, zda je racionální a správné investovat z veřejných prostředků desítky milionů korun a výsledek takových investic dát k "vytěžení" jinému subjektu. Zde zejména vidím prostor pro aktivitu a činnost městského podniku služeb, jehož vznik má KSČM ve svém volebním programu.

Je zřejmé, že zprovoznění Dubického areálu v této letní sezóně bude mít spíš už jen částečný charakter. Prostě bez koupání. Podle rozborů vody v pískovně došlo během několika týdnů - od června do poloviny července (vedra) - k dramatickému zhoršení ve stavu vodního květu - sinic, když jejich počet ve vodě přesahuje povolenou normu víc jak 40 krát. Voda u pláže skutečně připomíná pověstnou hrachovou polévku.

Ale fotografie, doprovázející článek je docela vhodná k ilustraci záměru, jehož zvážení a vyhodnocení prosazujeme, O. Panc a já, již tři roky: pravá hrana šipky červeného popisu "Rekreační areál Dubice u České Lípy" přibližně ukazuje, kde by mohla být ve vodě postavena hráz, která by oddělila záliv s pláží = přírodní koupaliště od zbytku vodní plochy pískovny. V takto zmenšeném prostoru by bylo možno mnohem, mnohem efektivněji provést opatření potřebná k odstranění sinic, než v celé několikahektarové vodní ploše. Navíc ve vzdálenosti cca 100 metrů je vrt, který může doplňovat do takto oddělené části nezávadnou vodu. To je ale na další diskusi a zejména také na technickoekonomický rozbor proveditelnosti a potřebných nákladů, který by mělo město před sezónou roku 2016 včas provést.

Do té doby se dá udělat dost a dost drobnějších úprav, které také areál vylepší - úprava hřiště na plážový volejbal, výměna stolů na stolní tenis, dokončení čištění pláže ... Minigolf by měl být během několika dní v provozu.

Zároveň je, před příští letní sezónou, dost času na přípravu stavby brouzdaliště s nezávadnou vodou pro děti. To také přispěje k větší atraktivitě areálu a je s ním v záměrech vedení města počítáno. Na závěr jen připomenu, že souběžně pokračuje vyhodnocení možnosti zřídit umělý venkovní bazén poblíž Sportareálu. Rada města včera schválila zadání firmě, která zpracuje tuto studii. Takže příznivci jak přírodního koupaliště, tak betonového bazénu stále nemusí ztrácet naději :-)

František Chot,
zastupitel České Lípy a Libereckého kraje za KSČM

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

Nechte už proboha tu proklatou Dubici na pokoji a podívejte se na jiné místo na mapě. To, že je v Dubici pár zablácených krcálků neznamená, že veškeré koupání musí probíhat právě tam. Vír v nádrži, když za benzín utratím víc peněz než za vstupné na koupaliště vzdálená 40 km od Lípy, mi při další připomínce Dubice jako koupaliště snad už uvaří krev....

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

Také jsem alergický na "Koupaliště Dubice", protože 20 let to je volební mantra snad všech politických subjektů.
Sice dobrý úmysl, ale stál město přes 30 miliónů. Slovo koupaliště evokuje představu modré hladiny, písku,piva v kelímku za 3 kč a párek s hořticí za 7,50, ale to je mládí starší generace, které se nervátí, ani ta voda, ani ty ceny.
Ale na druhé straně je to zanedbaný kout České Lípy, kde ladem leží několik desítek milionů, údolí Ploučnice, kousek Peklo a kdo není líný vyšlápnout kopec, tak krásný rozhled z Bořetína.
Myslím, že by stálo za to otevřít tento kout pro turisty, cyklisty, ale když to jde u Kerama, tak i pro vodáky atd.
KT

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

Tak, a zase se budou vyhazovat peníze za nějaké studie (hezké obrázky), přičemž jeden radní nám tu píše, že je na koupaliště alergický, ale studii asi tedy přesto schválil?

No nic, areál bez koupání bude jaksi ničemu, pár lidí si přijde zahrát monigolf, omladina možná na pivko, pár sportovců na hřiště, občas asi bude nějaký ten koncert (a pak zase budou petice obyvatel z Dubice). Takže co dál.

No podstatnou záležitostí asi bude zajistit určitou průtočnost vody, když to nejde přímo z Ploučnice, tak získat zdroj průtoku třeba propojením nádrží (tj. 1-2), nebo se napojit na Robečský potok, případně na Okřešicko - Sosnovský potok. Ono, pro pana Chota, to využití vrtu se ukázalo jako značně neekonomické.
No a dále "vyhnat" rybáře, srovnat dno, případně odbahnit. Když šel opravit a odbahnit rybník v Žizníkově, kde ostatně jinak nic není, tak proč by to nešlo v Dubici?

Nevím, jestli bude zavedeno vstupné, ale to případně odradí náhodné návštěvníky, kteří třeba jenom projíždějí. A Keram to je o něčem jiném, ten je na poměrně dobrém místě, při cyklostezce, vodní trase, na křižovatce silnic, osamoceně, ale současně uprostřed vesnice.

Bylo by to zase na delší psaní, bazén je samozřejmě bazén, o tom žádná, celou dobu se nabízel venkovní bazén u Sportareálu, ale pozemky jsou už jaksi pryč, no ale zato máme levné potraviny. Město se pak zbavilo majetku, který vydělával, nebo mohl vydělávat a za případný zisk se mohlo něco udělat, ale to né, to si nechá prodělečná zařízení... (ale město přeci není realitka, že pane Tejnoro). Ano město není realitka, ale zase by se mělo tahy chovat jako řádný hospodář a stratég (mít vizi), ono prodávat se dá vždycky a to umí každý....

Takže co teď, asi zvážit na co máme a co tedy chceme. Je tu samozřejmě možnost neřešit tu Dubickou nádrž s breberkami, ale udělat tam rovnou bazén. Tak prostě udělejte venkovní bazén 50m se solárním ohřevem a tobogánem (případně vlnobitím) a není co řešit, místa je tam naštěstí ještě dost. A na co dělat studie.

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

Tak teda nevím kde jste přišel na to že šel opravit rybník v Žiznikově,taková pitomost co jste vypustil z klávesnice se snad nedá ani číst,super,hráz je opravená toť vše,celková hladina vody je nižší než bývala opět přispívá k humusu co v rybníku je (opravdu to je rybník když v něm není ani ploutev ?) když patřil někomu jinému tak se v něm dalo alespoň koupat (když se nepřekrmilo) ale dnes,no nevím,si to jděte vyzkoušet když si hájíte "šel opravit rybník v žiznikově " fuj.Navíc ochranáři našli jakési škeble takže oprava šla do kytek.Včetně opravy starého stavidla (ano ta lávka co je v "rohu rybníka") voda tolik neodtékala (ani to nepomohlo je dnes daleko víc zanesený než byl) - kdysi býval rybník trochu větší než dnes - ta stará bažina vedle je zbytek rybníku.....

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

I na ten tobogán potřebujete studii - a taková věc stojí mezi 40-120 miliony a do roku 2024 město spácí půjčky za sportareál a byty na Ladech.

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

No fajn... ale nezlobte se, místo sportovní haly, která je 99% lidí v Lípě nanic, by koupaliště v Lípě bylo potřeba. Chápu, že většina radních a úředníků asi má domy a chalupy s bazény. Takže je nic netrápí. Ale kdyby se ty miliony na Dubici věnovali tomu, aby město, jako je Česká Lípa konečně mělo venkovní bazén, tak to by bylo super. Je to ostuda, protože každé, i mnohem menší město v širokém okolí něco má. Radnice si s potřebami lidí evidentně hlavu nedělá. Prodávat a rozprodávat se umí... ČTL a pozemky, kde pak zázračně povstanou nové markety. Co udělala radnice za posledních 10 let pro běžné obyvatele? Tenisová hala, sportovní hala... to jsou elitářské kluby. Co dál? Jo, pravda, z města, které bylo vždy v plusu je město, které má stále více hluboko do žlabu. Ale vymýšlí modernizaci Dubice, která má jedinou vadu a tím je nemožnost se koupat. U koupaliště sice "nepodstatná" vada, ale stačí cedule, že je to na vlastní nebezpečí, že? Jako ty slavné cedulky, že chodník, cesta se v zimě neudržuje. Město je prostě opravdu výborný správce. A ještě dotaz, kolik že stála ta sportovní hala? Nějak podobně jako ten tobogán, ne? A už se hala zaplatila? Jo, ona nemusí. A tobogán musí? Já jen, že jde o věc obecně prospěšnou. Za léto by tam přišlo více lidí, než do haly za celou dobu existence...

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

Dobrý den.

Osobně jsem názoru, že jsou věci nezbytné a zbytné. Třeba opravené, funkční školy, chodníky ..., považuji za důležitější než koupaliště. Přesto se již několik let pokouším, v rámci svých možností, prosadit zprovoznění areálu v Dubici. Je zřejmé, že bez koupání nebude areál plnohodnotný. Nemyslím si, že "každé i mnohem menší město v okolí" má kvalitní a bezproblémové koupání - to ale není podstatné, tady diskutujeme o České Lípě. O možnostech řešení koupání v Dubici píši výše - a kdysi jsem již zmiňoval, že před již cca 30 lety se uvažovalo o propojení "jedničky" a "dvojky" potrubím.

Z Vašeho příspěvku se mi zdá, že ne zcela berete do úvahy běh času a změny, ke kterým docházelo v zastupitelstvu České Lípy. Získání Dubického areálu od restituentů - to je druhá polovina 90. let; první pokusy o čištění vody a výstavba parkoviště - po roce 2000. Pravda, vždy byla rozhodující silou na radnici ODS.

U tenisové haly s Vámi částečně souhlasím, sportovní halu, když "pominu" její strašlivé projektování, jako elitářský klub nevidím.

F. Chot

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

25 let měla Česká Lípa schodkovité rozpočty dorovnávané prodeji majetku. Majetek došel. Sportareál stál 245 mil, bytové domy Lada 300 - venkovní, na rozdíl od krytého se musí na zimu vypouštět - kt

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

Každá díra za hranicemi má nerezový bazén vhodný na koupání pod širým nebem. Co si přestat dohazovat zakázky a kouknout se kousek vedle.......

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

Ono taky staré spolkové země dotují a dotovaly nové zěmě 150 mld. marek ročně - tedy ještě před eurem. To se to investuje.

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

Myslím, že za všechny ty zmařené projekty např. na divadlo, na Dubici, případně zbytečná výstavba na Ladech, už by se nějaký ten bazének pořídil.

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

Z těch zmařených projektů např. divadlo a zbytečných, např. byty LADA, by už nějaký ten bazének byl.

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

Ono i teď se toho dá dost pořídit z různých dotačních programů. Jenže to by úředníci na radnici museli začít něco dělat. Zatím každý hledá důvod, proč to nejde, nebo vymýšlí blbosti typu minigolf v Dubici. Nechápu, proč tam město investuje těsně před případným pronájmem?

Nahoru

Re: Město chce pronajmout areál v Dubici

Startovní levné bydlení bylo heslo tehdejší vlády se Zemanem. Že stavět byty za 1,5 mil průměrně a přitom nabízet panelákové za 400-800 000 v té době je nelogické,nevadilo. Ale s projekty na byty Lada nebo divadlo by asi více řekli pánové z Metrostavu a pan Skokan. Chtěl jsem v roce 2003 stornovat projekt plechovky zvané divadlo, ale se zlou jsem se potázal, dostal jse sprdáka, že dávám čerstvému hejtmanovi nepřipravené otázky.

Nahoru